Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Iulie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Bora
Muntii Latoritei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Zona Piatra Tiata (din Fgraș!) iarna (8)

mikebela777
mikebela777

@sanduloiu: Da Carpati.org , Sunt decis, sa merg iarasi in zona respectiva pe timp de iarna, in vreme frumoasa. Sunt fascinat de partea sudica a Fagarasului (si de portiunea care face legatura intre Iezer-Papusa si Fagaras).

Joi, 12 ianuarie 2012 - 22:44

sanduloiu
sanduloiu

Parerea mea este ca merita sa mergeti iarasi, cand e o fereastra de vreme buna. Nu cred ca exista peisaj mai alpin in tara, decat pe muchiile sudice ale Fagarasului, gen Malita, Picuiata, Mazgavu, Podeanu... Vederea pe care o ofera spre creasta este superba,
Trebuia mers strict pe marcaj, pt ca aici, in sudul Fagarasului, e o zona imensa si izolata, unde sunt multe poteci ciobanesti, care nu au acelasi "scop" cu cele turistice si te pot face sa pierzi f mult timp...

Joi, 12 ianuarie 2012 - 22:37

mikebela777
mikebela777

Am fost pe culmea Oticu - Tuica - Piatra Taiata - Picuiata. Rezumatul evenimentelor:
1) Am inceput cu o alegere gresita. Un drum forestier marcat (cruce rosie) pleaca din Valea Valsanului spre Culmea Oticului. Drumul respectiv bifurca putin mai sus de lacul de acumulare si are o lungime de circa 15 km. Insa noi am urmarit tentatia "scurtaturii", si asta a fost o greseala. Am mers mai departe pe Valea Valsanului aproximativ 9-10 km, si mai sus de gura Vaii Zanoguta, am ales o vale bine conturata spre muntele Tuica. Mai multe harti indica drum/poteca in aceasta vale! Insa mai sus drumul/poteca a disparut, iar locurile deveneau cam salbatice. Panta tot mai abrupta si padurea extrem de deasa impreuana cu zapa grasa pe pantele mai indraznete, plus rucsacii grei ne-au epuizat energiile. Astfel la ora 20 (8 seara) am campat in padure, la altitudinea 1500-1600 m - aceasta fiind o intarziere dureroasa fata de planul facut acasa.
2) FARA SCHI era imposibil sa ajungem iarna cu cortul (rucsaci grei) pana la Moldoveanu si sa intorcem - in 4 zile. E cam mare distanta. Astfel am ajuns pana la Varful Picuiata.
3) Ati avut dreptate: zona Piatra Taiata NU este dificila. Volumul dedicat Fagarasiilor din seria "Muntii nostri" (volumul 32) pur si simplu greseste. Cartea respectiva spune urmatorul lucru: «Coborarea [de pe varful Piatra Taiata] este mai dificila. Pentru a evita obstacolele unei custuri, poteca, cu autentic aspect de brana, ne poarta cand pe versantul priporos al Vaii Valsanului, cand pe cel al Budei. Portiunea mai dificila a traseului ia sfarșit in preajma Varfului Pe Custura (2302m)». Eu nu am vazut acolo nici o brana abordabila. In schimb drumul merge exact pe linia crestei putin mai inguste, si nu prezinta nici o dificultate cu un echipament obisnuit de iarna (coltari, daca zapada este inghetata).
4) Din pacata inrautatirea vremii a sosit cu o zi mai devreme fata de prognoza meteo. Astfel a treia zi - cand eram in zonele cele mai frumoase (Piatra Taiata - Picuiata) - am mers intr-o ceata imansa. In zona Picuiata pentru cateva minute s-a ridicat ceata, dar siluetele crestelor a fost in continuare retezata de linia stratului noros de inaltime.

Joi, 12 ianuarie 2012 - 20:08

sanduloiu
sanduloiu

Piatra Taiata nu prezinta nicio dificultate tehica, nici iarna, nici vara...Evident, daca mergi iarna iti vor trebui coltari, dar nu sunt altfel de probleme. Daca ai facut Museteica si Lespezi iarna, aici ar trebui sa te simti confortabil. Atentie cu orientarea, pt ca, daca e ceata, in zonele unde muchia e larga, e posibil sa pierdeti drumul.
Vezi ca este drum forestier care va urca in Tuica.

Joi, 29 decembrie 2011 - 23:05

grizzly_bear
grizzly_bear..
Caraba

@mikebela777 vreau sa iti multumesc ca te-ai inscris pe acest site de specialitate a drumetiilor pe munte, trebuie sa te atentionez ca site-ul contine informatii suficiente despre zonele montane ale Romaniei. Recomandarea mea ar fi sa deschizi cu un click sectiunea " Ghid " apoi sa alegi din lista tuturor muntilor Romaniei ceea ce te intereseaza, in cauza Muntii Fagaras, tot cu un click. In pagina web care explica Muntii Fagaras ai la dispozitie in coloana din dreapta o varietate de informatii pe diferite teme. Solicitarea ta m-a determinat sa caut harti cu Muntii Fagaras si sa studiez terenul, apoi am solicitat la rubrica meteo din parterul paginii web informatii despre Varful Moldoveanu. Ai doua necunoscute : terenul si clima din aceasta perioada a lunii Decembrie. Esti pe cont propriu in deciziile tale, ia acest comentariu ca pe o recomandare. Toate cele bune.

Luni, 26 decembrie 2011 - 10:26

mikebela777
mikebela777

@mkcp: Mulțumesc pentru rspuns. Cu experiența probabil stau undeva la un mijloc modest, dac lum ca referinț munții noștri din țar. [Drumuri efectuate iarna, n zpad mare: Vrful Lespezi, Vrful Mușeteica, Parngul Mare, Mija, Muchia Albotei fr stncriile din partea final, Vrful Dara etc. Deci am o oarecare experienț de iarn, dar nu ceva profesional.]

Duminic, 25 decembrie 2011 - 20:31

mkcp
mkcp
Busola

1. Uite, nu mai devreme de acum cateva zile am trecut pe acolo, in sens invers decat ai spus tu si cu continuare pe un nemarcat. E greu sa iti dau sfaturi necunoscand experienta pe care o ai. Ar trebui sa mergi ok cu coltari, piolet si o asigurare.

Duminic, 25 decembrie 2011 - 18:13

mikebela777
mikebela777

Crciun fericit tuturor! nainte de revelion planificm o tur de patru zile (cu cortul) n Munții Fgrașului, mai precis pe culmea Oticu - Țuica - Piatra Tiat - Picuiata aflat ntre Valea Budei și Valea Vlsan. Am cteva ntrebri:
1) Cunosc numai porțiunea Galbena - Roșu - Moldoveanu. ns niciodat n-am fost mai sud de zona Galbena. ntrebarea: Cum este porțiunea stncoas dinn zona Piatra Tiat N CONDIȚII DE IARN? Ct de dificil este? N-am gsit nici o fotografie sau descriere de tur n condiții de iarn despre porțiunea respectiv. [Am gsit jurnalul lui Dinu Mititeanu, dar acesta se refer la Culmea Scrișoara aflat ntre valea Vlsanului și Valea Rea.]
2) Vrem s ajungem pe Muntele Oticu-Țuica prin Valea Oticului. E accesibil ascensiunea prin valea Oticului sau este o jungl acolo?
3) Dac nu recomandați zona Piatra Tiat, atunci alternativa cealalt ar fi Culmea Scrișoara descris de domnul Dinu Mititeanu. Pn unde este curțat iarna drumul (practicabil pentru mașini) din Valea Vlsanului?
Mulțumiri anticipate pentru rspuns Carpati.org

Smbt, 24 decembrie 2011 - 22:56

Afisari: 18,050

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0556 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org