Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Noiembrie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Papusa
Muntii Parang

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Zapada Rodnei martie-aprilie (5)

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

alaskian: tot nu vad relevanta dar in fine. Conditiile meteo se pot schimba nu doar de la luna la luna ci de la zi la zi. in fine ...
Variante de traseu sunt multiple ... fiind un masiv relativ aproape de orasul meu natal, de fiecare cand revin in tara Rodnei e primul pe care-l "ochesc". Daca ai intrebari cu privire la trasee, locuri de campare etc., iti raspund cu placere. E unul din masivele mele preferate, cu locuri spectaculoase. Din pct meu de vedere sunt si unii din cei mai salbatici munti din Ro.
Dar, revenind la intrebarea ta, din pacate vad ca nu mai am nr domnului Vali dar pot face rost. Pot suna unii prieteni de la salvamont si te pot ajuta daca vrei. De altfel, iti recomand ca inainte sa pleci la drum, sa suni la salvamont sa te interesezi despre starea traseelor.
In rest, cum ti-am zis, astept pm.
Poteci cu soare!

Luni, 21 martie 2016 - 10:51

csuporj
csuporj
Coarda

Daca vrei sa urci pe Pietrosu din Borsa, probabil va trebuie sa ocolesti traseul marcat, intreaba meteorologul pe unde sa urci. Urcusul pe Buhaescu Mare dinspre Pietrosu poate sa fie si el periculos. Dar probabil depinde de la an la an.
2009 si 2010, zona Pietrosu-Buhaescu:
https://picasaweb.google.com/100294329578766750910/TarnitaLaCruce
https://picasaweb.google.com/100294329578766750910/PietrosulRodnei02
https://picasaweb.google.com/100294329578766750910/PietrosulRodnei03

Duminic„, 20 martie 2016 - 23:06

alaskian
alaskian

bogdan, ideea mesajului este: "are cineva idee cam cum e zapada in rodnei la inceputul lui mai?". eu sunt genul de persoana care face planuri cu mult timp inainte si asteapta cu nerabdare trecerea timpului dar...azi m-a lovit ideea: "ba, eu ar trebuii sa tratez oare tura aia de paste...ca pe una de iarna?", si de asta eram curios daca are cineva idee cam cat se mentine iarna in rodnei, si aia e ideea principala.

de ce am intrebat cum e acum? pentru ca daca tu imi spui mie ca pe munte este acum zapada de 2 metri (in medie) o sa imi dau seama ca sigur o sa fie zapada si la inceputul lui mai.
dar daca tu imi spui ca nu a nins foarte mult iarna asta si...abia e pe alocuri....10-15 cm, atunci imi dau seama ca am sanse mari de o tura pe iarba verde. ma intelegi acum?

referitor la ce vreau sa fac pe rodnei, vreau sa stau cateva zile pe munte (de pasti, nu in acelasi loc fiecare noapte) si sa ma rup de tot de civilizatie. inca nu stiu exact ce trasee vreau sa fac pentru desi facusem niste planuri mi-am dat seama ca is mai greu de facut din cauza ca nu am chiar asa mult timp si trebuie sa planific mai bine locul unde ajung cu masina. am o comanda facuta la mormota care trebuia sa ajunga zilele astea si in care imi e inclusa si o harta a muntilor rodnei si o sa stiu dupa aia mai bine ce am de gand.

Duminic„, 20 martie 2016 - 21:28

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Nu stiu cu ce te-ar ajuta informatiile despre starea zapezii de acum, martie, cand tu vrei sa mergi pe la inceputul lui mai. Chiar nu inteleg...
De altfel, conteaza foarte mult pe care din trasee vrei sa urci, undei planuiesti sa ajungi si sa campezi.
Incearca sa faci rost de un nr de telefon de la statia meteo Iezer, ei te pot lamuri cel mai bine desi, repet, diferenta de timp e foarte mare. (P.S: Stiu ca avean numarul domnului Vali, unul din meteorologii de la Iezer, pe unul din telefoane. Daca-l gasesc te servesc eu printr-un mesaj privat.)
Astfel, daca in prima zi planuiesti sa ajungi la statia meteo, ei iti pot da cheia de la refugiul de langa statie si nu e nevoie sa apelezi la cort. E foarte ok refugiul, are soba, masa si tot ce-ti trebuie. Incap, pe paturi supraetajate, cam 8 insi. Dar pot intra mult mai multi deoarece refugiul e conceput din 2 camere ca sa zic asa. Intr-una e soba, masa, raftrile si 2 dulapuri metalice iar in cealalta paturile. Ptr lemne vorbesti tot cu cei de la statia meteo. Dar ... repet inca o data, depinde ce anume vrei sa faci din Rodnei.

P.S 2: Revin cu pm dupa ce ajung la tel cu nr de la statia meteo.

Duminic„, 20 martie 2016 - 19:57

alaskian
alaskian

buna ziua,

mi-as dori ca la inceputul lui mai sa fiu cateva zile cu cortul in rodnei, dar ma ingrijoreaza un pic posibila stare a vremii in acea perioada. stie cineva la ce as putea sa ma astept in rodnei pe 1 mai? daca mai este ceva zapada si e frig nu ar fi o problema, doar ca nu vreau sa fie doar zapada si eventual riscuri de avalansa pe ici pe colo.

Daca este cineva din acea zona si ar putea spune care e starea zapezii chiar si in momentul de fata ar fi perfect.

Multumesc anticipat.

Duminic„, 20 martie 2016 - 11:38

Afisari: 1,109

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0558 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org