Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Februarie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#96  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Ture vs epidemie (96)

irbis21
irbis21

Vor exista persoane care NU vor respecta regulile/recomandările în vigoare?
Da, cu siguranță!

Câte?
Păi... multe!

De ce?
Chiar contează asta?!

Vor fi ele sancționate „disciplinar”?
Doar o mică parte.

Ar trebui ca atitudinea mea față de situația curentă să fie influențată de vreuna din întrebările de mai sus?
Nu!

O atitudine responsabilă îmi limitează drepturi și libertăți fundamentale?
Poate că da, dar este o situație temporară, spre binele nostru, în general.

Nu-s de acord cu o parte din măsuri. Pot respecta doar ce-mi convine, când îmi convine?
Până la urmă ești stăpânul propriilor acțiuni, dar poți începe prin a respecta drepturile persoanelor cu care interacționezi.

Și eu cu cine votez atunci?
Cambridge Analytica s-a închis, pe asta trebuie să o gândești tu. Alegere personală care se răsfrânge direct asupra altor persoane.

Acestea fiind spuse, să ne auzim sănătoși și voioși pe cărări de munte, câte 3 câte 3... deocamdată. Carpati.org

Luni, 18 mai 2020 - 23:42

andras
andras

Ca sa fie clar, nu am facut pe securistul, nu l-am denuntat pe nimeni, am scris numai parerea mea despre aceasta situatie.
Pe munte sigur ai sanse mult mai mici sa prinzi virusul, decat la magazin sau la coada de 10km de la granita, dar riscul nu e zero. Dar nici acesta nu e important, ci faptul ca imediat ce nu se mai da amenzi, ci avem numai recomandari, revenim la gandirea "merge si asa, nu vom pati nimic". Pe drumul acela niciodata n-am vazut lume atat de multa, sa nu vorbesc despre petreceri. Poate ca cei de la cabana vanatoreasca erau proprietarii, e treaba lor, dar ceilalti evident au venit la o petrecere mai ascunsa. Iar autoritatile vor vedea acest lucru si cand va urma valul al doilea (si sunt sigur ca va urma), pot arata cu degetul, ca si la munte nu se respecta recomandarile. Si atunci si cei care respecta, vor fi pedepsiti.

Duminică, 17 mai 2020 - 23:29

zentai
zentai
Coarda

@-hana- fiecare intelege libertatea cum crede...Ca nimeni sa n-o inteleaga, totusi, gresit s-a " inventat" un arbitru care se cheama legea. Un reper al legii, ca un exemplu pe subiect,s-a denumit "Zădărnicirea combaterii bolilor" (art 352 Cod penal).

Eu am prezentat o stare de fapt pentru că adusese Andras vorba.Nu se ceartă nimeni pe aici.Cred ca percepi gresit! Unii si altii si-au prezentat,liber,părerea si asta se întâmplă constant.Normal, fiind diferiti, putem avea păreri diferite,însă ele converg spre una sau alta din cei doi poli.

Că să ne ferim/păzim /izolam etc sau s-o lăsăm mai moale.Până la urma ne așezăm cu gândul pe cele ce ne convine fiecăruia.Că asta are consecințe este neindoios.Suntem consecințele alegerilor noastre. La modul cel mai serios spun că aceste consecințe trebuie sa fie si sa rămână personale.

Pot prezenta date si situații ale modurilor de manifestare ale acestei boli precizate chiar de un medic care a fost în"bătaia focului" .Dar ele se găsesc in mediile de informare.Nu sunt secrete. Totuși, ar trebui să avem un sentiment de decență, măcar,când vorbim despre această epidemie,fie si pentru că altii poate au sacrificat foarte mult din viata lor pentru a se lupta cu acest virus sau unii dintre noi poate au rude,prieteni care au murit din cauza acestui virus. Dincolo de orice "instrucțiuni de folosire" a acestui site, ar trebui să păstrăm oarece decență față cei care au murit de covid 19 pentru că pentru ei nu mai exista " drepturi si libertăți".

Eu si cu sotia am mers cu masina din fata blocului până la locație si retur, am avut la noi un baz de apa si mâncare, nu am oprit decât pentru "unele lucruri".Pe vârf am stat de vorbă cu cei de care am zis si am păstrat distanța,fiind alegerea doamnei cu care vorbeam să vină mai aproape de " distanța socială" si eu nu m-am dat înapoi înfricoșat.De altfel, doamna era foarte agreabilă si am schimbat impresii mai mult decât cele 15 minute indicate cu aproape toate persoanele care erau in grup.

PS- circulă în media una articol foarte bun al lui C.T.Popescu pe acest subiect al decenței privind unele conduite jenant de iresponsabile.Adevărat,nu-i dumnezeul părerilor. Nici noi nu suntem. De aia s-a inventat legea,precum am zis la început.Ca sa se creeze un echilibru între păreri.Important ar fi sa nu se ajungă până acolo. Dar eu stiu ca-n tara asta există un procent important care nu are atitudinea potrivită in aceste vremuri.Asa se explică si focarul din Suceava,probabil. Dar consecința atitudinii lor iresponsabile a făcut sa nu ne mai vedem rudele de acolo de mai bine de două luni. Deci, care este vina rudelor mele din Suceava că un procent imortant nu a înțeles treaba cu distanța socială? Dar trăiesc consecințele neînțelegerii lor? Trăiesc! Nu stiți cum a fost sa trăiești în Suceava.De-asta e bine să nu ne hazardăm în niște păreri!

Mie personal nu-mi plac cei care se cred mai șmecheri si sfidează tot ce s-a făcut în tara asta în ultimele două luni, sacrificiile noastre, durerea noastră,neputințele noastre si toată suferința. Punct.

Duminică, 17 mai 2020 - 19:09

grizzly_bear
grizzly_bear..
Caraba

@andras in Muntii Ceahlaului s-a semnalat aceeasi situatie sesizarea venind din partea Salvamontului : https://www.facebook.com/319407298125697/posts/3022733271126406/ .
Stima , grizzly_bear

Duminică, 17 mai 2020 - 18:58

hana
hana
Coarda

Virusul nu a intrat si nu s-a raspandit pe munte, ci pe la punctele de intrare in tara, unde am auzit ca iar e aglomeratie.
Ar fi bine ca fiecare sa ne vedem de protectia personala si sa nu facem pe securistii unii cu altii, ca riscam sa incalcam niste drepturi si libertati, iar lucrul acesta se va intoarce si impotriva noastra.
Fiecare isi asuma riscurile: cine se teme, sa se izoleze in continuare, cine nu, sa iasa cu pastrarea distantei si dezinfectarea periodica.
Panica, cearta si dezbinarea fac mai mult rau decat virusul. Avem nevoie de echilibru inainte de toate.
Pe site e un articol postat recent cu recomandari de buna cuviinta.

Duminică, 17 mai 2020 - 15:30

zentai
zentai
Coarda

Ieri am fost cu sotia pe Chiozrezul Mare ( dinspre Jolotca dar am coborât prin Borsec,căci prin Jolotca drumul era foarte rău) si pe vârf ne-am întâlnit cu-n grup de 5-6 persoane,un tip si restul fete) care erau la alergare, dinspre Ditrau. Teoria spune ca trebuie sa fie între cei care aleargă împreună cam 6 metri.Alergau ciopor! Poate erau rude sau i-a prins vremea izolării împreună. M-am mirat pentru ca Harghita avea cele mai putine cazuri in tara. Oamenii încă nu cred sau sunt disperati după atata stat in casa. Cred că în aceste vremuri suntem pe cont propriu. Carpati.org
Apropo, borna de marcare a varfului era ruptă,probabil de cei care exploatează pădurea pe acolo, si care a trecut cu taful peste ea.Partea de deasupra era înfiptă in pământ un pic mai încolo.Ne-am muncit s-o scoatem din pământ ( ca mi s-a părut trist si nedrept s-o lăsăm asa) si s-o punem pe restul bornei,lucru ce-ar fi putut s-o faca si cel care a distrus -o! Părerea mea e ca dacă ar fi întărită cu un pic de beton ar rezista anilor ce-or sa vină!

Duminică, 17 mai 2020 - 15:09

andras
andras

Cum am scris si in starea vailor, ieri eram in Bucegi, pe Vaile Bucsoiu si Moraru.
Cateva ganduri despre relaxare: noi am mers 3 persoane. La Gura Diham la ora 8.30 erau deja masini, mai multe grupuri. O masina de jandarmerie a facut un tur fara a opri. Pe Bucsoiu am intalnit un grup de 5 persoane, pe Moraru in mijloc 3 persoane, dar mai jos de la vale prin drumul care trece langa canton era aglomeratie. Era un grup de cel putin 15 persoane cu echipament care coborau din Morar, un grup facea gratar la canton, iar inainte de ajunge pe Valea Cerbului in padure un alt grup numeros de tineri cu muzica tare petreceau in padure... Sincer spre ca aceasta atitudine nu va duce la o explozie de cazuri si inchiderea din nou a oamenilor in case.

Duminică, 17 mai 2020 - 11:04

drumetu71
drumetu71
Busola

Via Transilvanica dinspre sud. Încă sunt în dubiu dacă e legal sau semilegal. Cazare la cort și ma îndrept către munte, dar trec prin sate și e pe mai multe zile. Hm!
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 15 mai 2020 - 12:56

naludar
naludar

Bun! Acum ca e oficial, care-i prima tura in care mergeti?Carpati.org

Vineri, 15 mai 2020 - 10:24

victoranica
victoranica
Coarda

Punctul 8 Carpati.org

Spor !

http://storage06transcoder.rcs-rds.ro/storage/2020/05/15/1185788_1185788_Declaratie-p
e-propria-raspundere-Stare-de-alerta.pdf?fbclid=IwAR0Hbh6aySAp7Rq9KYkXVrSZSY_fWSAqvWv
pukK1iUaonuAlewR54ZAn30E

Vineri, 15 mai 2020 - 00:37

tomcat21
tomcat21

Adica ramine ca-n tren. Sau ramine cum am stabilit. Un fel de .... Alba - Neagra Carpati.org

Joi, 14 mai 2020 - 21:13

mar1us
mar1us

@frasin=Cam asta declara un ministru:"O să fie bine, dacă va fi. Probabil că vom deschide dacă se va putea. Dacă nu, nu. În ambele cazuri va fi cumva, vedem cum, dacă e să vedem. Dacă nu, nu. Dacă ne vom răzgândi, nu va fi în acel fel, ci altfel. Clar?”

Joi, 14 mai 2020 - 20:39

frasin
frasin

Se poate iesi de maine 15.05 in drumetii sau nu?

Joi, 14 mai 2020 - 19:48

yo6ial
yo6ial
Coarda

@Luna, rupi garantat... doar și numai până în momentul în care vizitezi sau ești vizitat de rude/prieteni/alți montaniarzi.
După care pierzi garanția. Carpati.org

Miercuri, 13 mai 2020 - 09:52

luna
luna
Busola

@irbis21 Ideea e ca daca tura dureaza minim 14 zile in caz ca nu ai nici un simptom in ultima zi a turei inseamna ca esti sanatos, e un fel de carantina in natura. Practic astfel de ture ce dureaza minim 14 zile in care nu iei contact cu straini rup garantat lantul de transmisie a virusului. Dupa o astfel de tura poti vizita in siguranta rude/prieteni/te poti intalni cu alti montaniarzi in siguranta fara posibilitate de a se transmite virusul.

Marți, 12 mai 2020 - 22:42

drumetu71
drumetu71
Busola

O tot spun si eu sa nu ne mai dam cu presupusul. Vorbe s-au aruncat si se vor mai arunca pt ca voturi. Eu cred ca ultimul cuvant il vor avea medicii si, implicit, evolutia bolii. Sau invers. Inca se negociaza puternic intre medicina, politica si economie. Sunt total pentru deschiderea drumetiilor, pt ca dupa 20 pana la sfarsitul lunii sunt liber si voiam sa incep Via Transilvanica, dar in acelasi timp sunt chill ca e posibil sa ma plimb tot prin Baiu.

Vineri, 8 mai 2020 - 15:44

irbis21
irbis21

Doamne, cât ați putut scrie pe baza unor declarații!... Nu vă supărați pe mine, dar mi se pare amuzant.
Haideți să așteptăm mult așteptata zi de 15... Carpati.org

Nu știu cum naiba ne place nouă românilor (îmi cer scuze dacă jignesc pe cineva) să căutăm mereu portițe la reguli/legi/recomandări, să fim veșnic critici, pierzând de multe ori esențialul. Și ne pricepem bine de tot la asta! Adică respectăm doar ce ne convine. Impactul deciziilor noastre asupra celorlalți și asupra mediului rămâne o nebuloasă totală.

On-topic: Cum putem accepta (și respecta) niște reguli simple, de bun-simț și practicabile în turele noastre, având în vedere contextul? Nu știu, întreb... Nu trebuie să fie (și nu cred că vor fi) multe, dar va fi esențial să ne ținem de ele o lună, două, poate mai mult. Cum vom reacționa atunci când persoanele din jurul nostru vor face tot ce le taie capul?

P.S. Îmi place ideea cu tura de 14 zile, am putea mări la 21 chiar. Dacă presupunem că nu mai avem contact cu civilizația, în acest interval de timp cred că putem ajunge la o minimă înțelegere a ceea ce înseamnă a trăi în armonie cu natura. Sau... Carpati.org

Miercuri, 6 mai 2020 - 22:52

yo6ial
yo6ial
Coarda

Păi pentru a preveni accidentele. Nu e logic?

Turiștii pe potecă, restul - în restul locului.

Miercuri, 6 mai 2020 - 15:10

dodo79
dodo79

https://www.mediafax.ro/social/din-15-mai-vei-avea-liber-la-pescuit-si-vanatoare-unde
-iti-va-trebui-declaratia-pe-propria-raspundere-19116757

Nu e prima data cand legiuitorul incrimineaza mersul pe munte si da liber la vanatoare. Chiar si in arii protejate, a se vedea legea privind parcurile nationale unde mersul in afara potecii marcate poate aduce o amenda de 3000 RON pt drumetul ce merge cu rucsacul in spate dar il excepteaza pe cel cu pusca.
Incep sa cred ca in tara asta este necesar permis de vanator pentru a merge pe munte...

Miercuri, 6 mai 2020 - 14:57

c0nstantinne
c0nstantinne..

@dodo79: In general nu prea scriu sau citesc pe forum, rareori chestiunea are o finalitate, e doar o platforma pe care fiecare lasa o parere. Printre care si asta: sunt chestiuni pe care le poti, tangential, scoate corect in evidenta, cum ar fi interesele din cadrul unor grupuri de vânători si pescari. Dar nu poti cere sa fie eliminate cu totul aceste activitati, ele avand si o latura practica, de care lumea nu prea stie. Cum ar fi, de exemplu, combaterea, in cazul vanatorii. Poate nu stii, dar alte interese, din spatele grupurilor de agricultori, cer intens reintroducerea vânătorii printre activitatile permise, pentru ca turmele de mistreti devasteaza deja culturile in faza incipienta. Poate sa zici ca e o chestie lansata tot de vanatori, dar nu poti decat sa vii sa-ti arat la mine in gradina. Exista si chestiunea pestei porcine, care nu s-a incheiat, a ramas asa, ca-n gara, se mai raspandeste, sau nu? In pauza asta destul de lunga de activitati, fauna a luat-o un pic in directia normala, naturala, de ”cel mare il mananca pe cel mic”. Cainii hoinari papa linistiti puii de caprioara. Deasemenea poti vedea la fata locului. Sacalii au ajuns pana in satele de deal, daca scapa in zonele de pasunat, vor face prapad. Pescuitul, de asemenea, se face cu un rost - sunt sate care din asta traiesc, nu poti sa le inchizi. Toate astea trebuie sustinute, controlate, omul s-a angajat la asta inca de cand a ales sa faca industrie si agricultura pe scara larga. Activitatile astea, vanatoarea, pescuitul, desi in general blamate, au si unele aspecte practice, utile societatii. Nu toti le stim pe toate. Autoritatile dau drumul la anumite domenii avand o vedere mai ampla, mai de ansamblu. Accesul la munte se va face, urmeaza perioada pasunatului, cine isi permite sa blocheze accesul turmelor la munte? ...ori turmele la munte implica si un trafic pe munte crescut pentru aprovizionare, etc. Ciobanii coboara, urca. E o balbaiala a autoritatilor, in aparenta, dar sunt extrem de diverse domeniile si cerintele carora trebuie sa se adreseze, asadar merg pe general. Detaliile se vor pune la punct si ulterior. Asa e posibil, atat se poate.

Luni, 4 mai 2020 - 23:52

Afisari: 4,238

#96  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0656 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org