Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Saca Mare
Muntii Gurghiu
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Tura pe hornurile malaiestilor (9)

sekarel
sekarel
Busola

Salut in sfarsitu luni iulie am fost pe hornuri coborand de la omu la malaesti nu a fost nici o surpriza ca pe hornuri era zapada surpriza a fost cand am zarit o capra neagra care ne era deloc deranja de noi in ori ce caz gasesti marcaj si te poti informa si pe la cabane

Vineri, 19 august 2011 - 06:17

pletosu
pletosu

Acum intr-adevar m-am dumirit si eu cum sta treaba cu hornurile. Eu am mai fost de la Omu spre Malaiesti pe BA, era si ceata si ploua, dar eu am crezut ca acest traseu prin hornuri va fi marcat . Nu stiam ca de fapt trebuie sa te abati de la poteca. Multumesc pentru observatiile explicite.

Vineri, 22 iulie 2011 - 17:03

arcarius
arcarius

Sunt 4 hornuri de toate; cand vii dinspre Omu, ai sa mergi (in coborare sustinuta) la un moment dat pe o brana, spre stanga, care trece pe la baza acestor hornuri; sub hornul cel mai din stanga - cel mai vestic (asta este hornul mare), ai sa vezi drumul de intrare prin el (drumul care coboara din creasta PRIN horn).
Nu ai cum sa le ratezi Carpati.org
Se poate face hornul mare si in urcare si in coborare; atentie la grohotisul din el, este la fel de periculos si daca urci si cand cobori.
In fine; nu-i nimic de speriat Carpati.org

Vineri, 22 iulie 2011 - 15:44

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

Adrian zice bine, banda albastra- cunoscuta si drept poteca de vara catre Malaiesti- ocoleste hornul.
Daca vii dinspre Omu, lasi poteca cu BA sa coboare pe dreapta si tu continui pe culme, in directia varfului Scara; la un moment dat se va lasa Hornul Mare spre dreapta, nu e chiar primul care se iveste dar il recunosti dupa marime si dupa niste cabluri vechi care se mai ivesc la iesirea din el; nu mai stiu daca e stalp indicator sau vreo urma de marcaj acolo dar parca nu... oricum e ultimul horn care se lasa pe dreapta inainte de Padina Crucii si de-acolo, poteca ce merge catre Scara, incepe sa urce iar, imediat dupa el, se lasa pe stanga, poteca pe V. Gaura (deci daca ai ajuns la intersectia cu ea inseamna ca tocmai ai trecut de el)

Si eu te sfatuiesc sa-l faci mai degraba in urcare, are cateva mici portiuni mai nisipoase si abrupte si pe coborare nu se simt tocmai comod...

Vineri, 22 iulie 2011 - 15:12

adriannegoita
adriannegoit..
Caraba

O mică observație: banda albastră ocolește hornul. Ai două variante: ori intri pe hornul nemarcat ori păstrezi marcajul care ocolește hornul.

Totuși, în coborâre este ceva mai dificil pe horn, motiv pentru care sugerez și eu să urci din Mălăiești pe bandă albastră și apoi să urci hornul (intrarea pe horn se vede bine din vale, în dreptul unei curbe la stânga a potecii marcate) urmând să reintri în banda albastră făcând stânga pe creastă de la capătul hornului.

Vineri, 22 iulie 2011 - 14:20

pletosu
pletosu

Multumesc pentru informatii

Vineri, 22 iulie 2011 - 14:01

arcarius
arcarius

N-ai treaba cu BR, TG sau alte de-astea Carpati.org
De la cab. Vf. Omu mergi pe BA si treci prin Hornuri; dupa ce treci si prin Hornul Mare, ceva mai la vale ai sa intalnesti ramificatia pt. Brana Caprelor = TA
In sens invers; mergi pe BA de la cab. Malaiesti; la un moment dat ajungi la o ramificatie de drumuri; exista un stalp indicator acolo.
Ori mergi pe TA, prin Brana Caprelor ( spre vf.Omu, evident), ori continui pe BA prin Hornul Mare al Malaiestilor (traseul asta este mai scurt dar mai dificil, in horn panta este puternic inclinata).
Sa ai vreme buna ....ca ai nevoie prin traseele alea.

Vineri, 22 iulie 2011 - 13:47

iulian.d
iulian.d

Merge si BA si TG. Dar probabil e mai bine sa urci pe acolo decat sa cobori.

Vineri, 22 iulie 2011 - 12:46

pletosu
pletosu

Salutare,

Vreau si eu sa stiu ce marcaj trebuie sa urmez de la cabana Omu ca sa ajung pe hornurile malaiestilor? Este cumva BR?

Vineri, 22 iulie 2011 - 11:42

Afisari: 2,833

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0495 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org