Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Olanelor
Muntii Cernei-Mehedinti

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Tura montana cu cortul cu colegi de serviciu (15)

ddamq
ddamq

Multumesc tuturor pentru sugestii. Mai devreme sau mai tarziu, le voi urma pe toate.

Pana la urma, am fost mai sus putin de Plaiul Foii, pe valea Barsei Tamasului, locuri de campat cu gramada, mai liniste decat la Plaiul Foii, izvor aproape, per total super ok.
Pe baieti i-am dus intr-una din zile pe traseul Spirlea-La Zaplaz-Lanul 1, unde am decis ca ar fi mai bine sa coboram.
Insa in a treia zi, impreuna cu inca doi dintre ei, am facut Spirlea-La Lanturi-Grind-La Om-Vf Ascutit-Padina Popii-Diana-Plaiul Foii. Desi am ajuns destul de tarziu(21.30) la corturi, a meritat fiecare minut.
Personal, lectia invatata a fost sa nu ma mai bazez niciodata pe trasee semi-marcate(momai), desi imi mai luasem o data teapa, am decis sa incerc sa coboram pe traseul din Vf Ascutit spre Orlovschi, dar dupa circa 30 de min de coborare, am pierdut complet orice urma de momaie, si am luat decizia de a nu continua si de a ne intoarce in creasta. A fost foarte demoralizator, dar a fost decizia corecta.

Drumuri insorite si carari batute.

Sâmbătă, 25 august 2012 - 20:33

andy79
andy79
Busola

Da, da...pauless are dreptate COLIBITA. Nu va fie frica de cei cca 250 km in plus pe care ia-ti face fata de Plaiul Foii...merita tot efortul va asigur si eu. Daca alegeti varianat asta sugerez sa puneti corturile la Mita (coada Lacului) pentru un acces mai rapid pe munte...sau lasati corturile jos la baraj si puteti mere cu masinile pana acolo.

Joi, 16 august 2012 - 19:42

dinac
dinac
Coarda

Deduc ca n-ai reusit sa-i convingi cu cele 3 ore, de la prima ta postare...De ce nu campati pe valea Barsa Tamasului(mai sus de Plaiul Foii, cca 300-500 m), si sa faceti ref. Spirla-La Zaplaz-sub Umerii Craiului-saua Tamasului-Curmatura Foii-Plaiul Foii(Barsa Tamasului)? N-am auzit manele in zona...pot fi turisti cu rulote, ori corturi, care sa aiba sub"observatie" si pe ale voastre ...deci avantaj! Concluzia e ca masina(masinile) va fi la cativa metri de cort, si veti scapa de obsesii...

Vineri, 3 august 2012 - 22:07

ddamq
ddamq

bubus: Sfat de nepretuit. Nici nu imi trecuse prin cap asa ceva.

Joi, 2 august 2012 - 22:38

bubus8
bubus8
Caraba

o varianta nu ar fi sa iti gasesti alt grup de calatorii? zic si eu.

Joi, 2 august 2012 - 22:34

ddamq
ddamq

Multumesc tuturor pentru sugestiile excelente.

Turmei i s-au adus la cunostinta alternativele, si ea s-a pronuntat: masina pana langa corturi, sa cari chiar si o ora rucsacii grei este de nedorit pentru niciunul din ei.
Asadar, masina langa cort devine ipoteza de lucru. De asemenea, drumul trebuie sa fie practicabil.

Realizez ca e putina ipocrizie in faptul ca n-as vrea sa fiu inconjurat de manelisti si cocalari, dar in acelasi timp vreau la randu-mi sa ajung cu masina pana langa cort. Cu riscul de a fi ipocrit, voi alege sa evit Plaiul Foii si Muntele Rosu tocmai pe acest motiv.
Asadar, cum toate celelalte variante presupun accesul cu rucsacii in spate, Fantana lui Botorog pare singura varianta care ramane in picioare. Totusi, este situata la joasa inaltime si accesul in creasta intr-o singura zi devine dificil, avand in vedere ca nu am in echipa etiopieni campioni de maraton.
Of, dificila decizie am de luat, ce vor ei nu prea se poate.

Mai exista, totusi, si alte variante? Daca nu, ce informatii imi mai puteti da despre acest loc? Am inteles ca ar fi si posibilitatea camparii contra-cost?

Multumesc pentru tot

Joi, 2 august 2012 - 21:39

pauless
pauless

Din ce am vazut eu, confirm chiar ideea ta initiala, cu Ciucas sau Iezer-Papusa. E exact ce-ti trebuie: acces cu masina, locuri bune de campare (La Muntele Rosu ai o pasune intreaga), apa destula, liniste (la M. Rosu daca mergi in weekend nu prea e liniste). Nu stiu cum mai e drumul pana la cabana Cuca din Iezer, mi se pare ca la un moment dat il stricasera niste viituri, trebuie sa te interesezi.

Eheee, si fiindca ai amintit de Orientali, ti-as da eu o idee de pe meleagurile mele, dar e departe de Bucuresti (500 km). Lacul Colibita din Bistrita-Nasaud, in 4 ore esti pe Vf. Bistricioru (M-tii Calimani). Satisfactie garantata Carpati.org

Joi, 2 august 2012 - 11:21

dinac
dinac
Coarda

Ca si ceilalti colegi, iti recomand si eu zona cabanelor Muntele Rosu ori Curmatura. Pentru cea de-a doua, iti propun doua trasee: Curmatura-saua Crapaturii-Piatra Mica-stana din Poiana Zanoaga-Curmatura(cum specifica si baumwolle), sau(si) Curmatura-saua Padinei Inchise-vf. Ascutit-Padinile Frumoase-Curmatura.
Iti doresc inspiratie in alegerea cea mai buna!

Miercuri, 1 august 2012 - 16:14

dudica
dudica

Daca sunteti dispusi sa mergeti 2-3 ore cu rucsacii in spate eu as recomanda Cabana Curmatura din Piatra Craiului.

Exista 2 trasee din Zarnesti pe care le recomand :
- unul prin Prapasii si mai usor ; dupa ce parasiti drumul forestier incepe o portiune de urcat iar apoi la pas urcus usor pana la cabana ; puteti lasa masinile aproape de bariera
- cel de la Fantana lui Botorog putin mai dificil decat cel de mai sus dar cu un izvor undeva la mijlocul traseului numai bun de pauza;
--- sau chiar puteti mergeti pe drumul forestier pana la Cabana pe jos.

Pentru mai multa siguranta cred ca puteti vb cu paznicul izvoarelor de jos. Contra unei sume de bani cred ca poate arunca un ochi la masini cat sunteti voi sus. Exista in permanenta un paznic la aceste x casute-izvoare

De la Fantana lui Botorog conform graficului se fac 2 ore jumatate. Este o portiune mai mare de urcat fata de primul pana la stana iar apoi poteca de nivel pana la cabana
- locuri de campat in poiana cabanei cu 10 lei de cort sau chiar inafara poianei pe langa gard - moca (am vazut ca se practica )
- 2 caini zdraveni pe post de paznici
- mancare buna la cabana ; placinta cu urda creaza dependenta
- priveliste buna catre munte
- 2 locuri de apa - unul langa cabana dar care sufera la debit in functie de necesitatile cabanei; mai exista unul la 5 min de mers pe jos pe drumul forestier. Un adevarat loc "SPA" de munte Carpati.org
- bancute la soare langa cabana
- iar ca trasee se pot face in 2-3 ore diferite trasee :
- spre Vf si refugiul Ascutit
- spre Vf Turnu cu o portiune interesanta de lanturi

Al doilea loc pe care l-as recomanda este Cabana Malaiesti. Din Busteni ( Gura Diham ) se fac cam 3-4 ore in functie de mers pana la Cabana (dar merita) :
- priveliste mai interesanta ( comparativ cu Curmatura - parere personala )
- probleme cu apa ; acum 1 luna si ceva izvorul de langa cabana avea un debit generos dupa topirea zapeziilor - acum 2-3 saptamani era mai linistit ; acum cred ca a secat )
- am fost de 2 ori anul asta acolo - cazat la cabana dar am vazut de fiecare data cel putin 5 corturi puse; exista 2 caini si aici dar nu stiu ce randament au in caz de ursuleti; Nu exista spatiu amenajat de cort dar lumea isi pune cortu desi nu e recomandat : exista 2 stani de oi mai sus.
- se mananca bine
- atat aici cat si la Curmatura - numai de bine despre cabanieri ( 30 ron patu )
- se servesc bauturi cu si fara alcool ( au si lamai pt a doua zi Carpati.org ).
- atat la Malaiesti cat si la Curmatura se pot organiza focuri de tabara
- exista 2 trasee pana la Malaiesti : unul pe la Cabana Diham si unul pe la Cabana Poiana Izvoarelor; Il recomand pe ultimul mai interesant decat celalalt.
- ca trasee :
- cred ca exista 2-3 trasee diferite de urcat de la Malaiesti pana la Cabana Omu cu sanse mari sa vedeti capre negre
- sau pe langa refugiu salvamont sa urcati la Cruce ori chiar sa mergeti pana la Lacul Tiganesti si apoi refugiul Tiganesti cu retur. Prima portiune traseu scoate ceva suflu iar poi te fura privelistea. Atentie la cainii de la stana ! nu sunt prea prietenosi

Sper sa nu fi gresit ceva in cele scrise mai sus.
Numai bine si daca doresti mai multe informatii da-mi un mesaj.

Carari cu soare

Miercuri, 1 august 2012 - 12:01

midan
midan
Rucsac

Ciucas - Muntele Rosu ?
Trasee la indemana, doua cabane langa.
Izvor, sper ca mai curge ala din drum de langa M.Rosu.

Luni, 30 iulie 2012 - 06:50

baumwolle
baumwolle
(admin)

Se poate ajunge cu mașina până la locul de campare. Nu știu ce să zic legat de corturi, până la urmă suntem în România... Depinde și de ce cort e vorba, probabil că nimeni nu s-ar chinui să fure un cort de Carrefour. Carpati.org Oricum, e de la sine înțeles că sacii de dormit și alte țoale vor fi lăsate în mașinile încuiate. Ați putea face asta și cu corturile, 30 de minute pentru strâns/pus corturile nu înseamnă mult.

Duminică, 29 iulie 2012 - 22:38

ddamq
ddamq

Multumesc pentru ponturi. Zona Plaiul Foii nu imi surade deloc. Fantana lui Botorog e de luat in considerare.
Probabil masinile ar trebui lasate in Gura Raului. Ar fi cazul sa ma tem pentru corturi daca le las acomo pentru o zi intreaga?

Duminică, 29 iulie 2012 - 20:19

baumwolle
baumwolle
(admin)

Cred că Fântăna lui Botorog este o alegere mai bună decât Plaiul Foii. Este ușor accesibilă cu mașina, este o zonă de camping amenajată (adică plată și împrejmuită), iar apa (fântâna respectivă) este la 5 minute distanță.

Ai mai multe posibilități de trasee pentru oameni sedentari cu plecare și întoarcere în acea zonă:
-Botorog-cabana Curmătura-Prăpăstii-Botorog
-Botorog-Prăpăstii-La Table-sat Peștera-sat Măgura-Botorog
-Botorog-cabana Curmătura-Piatra Mică-Botorog (mai solicitant).

Traseele cu plecare din Plaiul Foii mi se par mai grele decât cele din zona asta.

Duminică, 29 iulie 2012 - 10:04

vali_mester
vali_mester

Loc de campare la Plaiul Foii in Piatra Craiului,la ~ 14 km. de orasul Zarnesti.

Duminică, 29 iulie 2012 - 08:27

ddamq
ddamq

Salutare tuturor

Intentionez sa imi duc colegii de serviciu intr-o iesire la munte cu cortul. Am nevoie de putin ajutor in identificarea unui loc care sa indeplineasca cat mai bine asteptarile grupului:
- accesibil cu masina (ii voi face sa accepte si un drum de 3 ore cu rucsacii in spate de la masina pana la locul de campare, dar nu cred ca pot duce mai mult)
- loc de campare cu o sursa de apa la maxim o o ra distanta
- posibilitatea de a face doua trasee atractive tur-retur de o zi, cu intoarcere la corturi(care vor ramane pe loc)
- nu foarte departe de Bucuresti(exclus Apuseni si Maramures)
- sa nu fie foarte dificil(exclus Fagaras, Retezat)

Anul trecut i-am dus la Glavoi, in Apuseni, si a respectat toate conditiile de mai sus, dar a fost cam departe. Ceva similar as cauta si acum.

La o prima vedere m-as gandi la Ciucas sau Iezer-Papusa. Marturisesc ca, desi merg anual de 13 ani cu cortul la munte, nu am ajuns inca in Carpatii Orientali decat fugitiv.

Orice parere este binevenita. Multumesc

Sâmbătă, 28 iulie 2012 - 22:35

Afisari: 4,506

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0628 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org