Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2022
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Straja
Muntii Valcan

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#30  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Tura Moldoveanu si Negoiu (30)

ratza
ratza
Busola

Hai că nu e(ra) așa periculoasă. Asta v-o spune unul cu rău de înălțime, căruia îi tremurau cracii pe ultima bucată de pe Vînătoarea lui Buteanu. Mi-a plăcut foarte mult Strunga Dracului.

Miercuri, 15 august 2012 - 21:38

csuporj
csuporj
Coarda

@offtopic

Cum sa nu fie periculoasa Strunga Dracului cand are 70-80 de GRADE inclinatie. Ma si mir cum de am putut urca si cobori pe acolo. Mai am putin si pot urca si pe zidurile blocului.

Miercuri, 15 august 2012 - 19:13

tzope
tzope

scrie ca sa oferit sa ajute la degajarea stancilor, lucru pe care salvamontistii l-au facut "Clubul Aplin Român s-a arătat dispus să ajute la degajarea stâncilor", apoi vine si completarea lu Adi David : "Chiar dacă noi am degajat stâncile de pe traseul marcat, există riscul de căderi de stânci în zona limitrofă Stâncii Dracului" ... "Seviciul Salvamont Sibiu a refuzat propunerea pentru ca zona "nu este sigură"."

Ideea e sa nu luam doar paragrafe din articole pe care sa le interpretam, ci sa citim tot articolul si totusi sa nu uitam, ziaristii mai omit sa specifice anumite lucruri pentru a cauta "breaking news".

Nu vad nicio jignire in cele scrise de mine...

Miercuri, 15 august 2012 - 14:22

janism
janism

Uite

Dupa cat observ tema asta s-a transformat intr-un subiect de felul "cine pe cine".Un lucru este cert si anume daca citesti articolul din "http://mures.citynews.ro/eveniment/sb-salvamontistii-interzic-accesul-strunga-dracul
ui"
vei vedea care este situatia.Pentru ca inainte de a merge si eu pe acolo m-am informat.
Imi cer scuze am mai zis dar articolul respectiv scrie clar ca "CLUBUL ALPIN ROMAN S-A OFERIT SA AJUTE DAR SERVICIUL SALVAMONT SIBIU A REFUZAT."

Si nu e frumos ca sa ne jignim unii pe altii .

Miercuri, 15 august 2012 - 13:53

tzope
tzope

"Si inca o chestie sa stiti ca din cauza unei persoane nu s-a remediat situatia si anume a lui David Adrian dir salvamont Sibiu."

La fel cum a spus si Cipicernat din zvonuri si barfe ai ajuns la o parere care ai transformat-o intr-un verdict .... "Adi David s-a opus si el e vinovatul". Poate consiliul Judetean este vinovatul ca nu aproba fonduri pentru detonarea si curatearea zonei. Eu asa "AM AUZIT" si "POATE" am dreptate Carpati.org. o zi buna si la cat mai putine stiri "pe surse neoficiale"

Miercuri, 15 august 2012 - 11:41

janism
janism

Salut

Uite , nu vreau sa acuz pe nimeni,dar am si eu o parere.Atata timp cat ma intalnesc cu altii sus pe creasta si aud acelasi raspuns....ajung doar la o singura concluzie ,ca se lasa in voia sortii.
Si atentionez, ca vor fii multi turisti care vor trece prin strunga.Eu am stat 5 zile pe creasta si pot sa spun ca zilnic au fost turisti care au trecut prin strunga dracului.Treaba asta am semnalat-o inainte de a merge si eu pe acolo.Cea mai mare problema este ca si turisti straini au trecut prin ea.

Am tot respectul fata de salvamontisti si mai ales fata de SALVAMONTISTII VOLUNTARI , pentru ca ei au reparat refugiul Caltun , numai ca au venit turistii de week end si au lasat sticlele de tequila si mizeria pe jos.Asta suntem noi,in loc sa facem sau sa avem grije de ceva mai bine.....No comment

Miercuri, 15 august 2012 - 11:21

tzope
tzope

Nu cred ca Adi David s-ar fi impotrivit acestei "expeditii " de reamenajare fara sa fi avut un motiv intemeiat, sau poate nu au venit cu un proiect concret.
Nicio persoana nu cred ca poate fi impotriva unei actiuni de caritate/ ajutorare/ imbunatatire fara sa fie anumite probleme la mijloc. Spun asta pentru ca am povestit cu mai multe persoane din Salvamont pe tema Strunga Dracului

Marți, 14 august 2012 - 23:49

cipicernat
cipicernat
(admin)

Am auzit eu... Se zicea si mai era si un zvon... Dar, in mod cert, vinovatul este...

Luni, 13 august 2012 - 15:53

janism
janism

Salut

Acum recent am venit din M-tii Fagaras. Am facut traseul Lacul Balea-Vf Vanatoarea lui Buteanu-Saua Paltinului - Laitel - Lac Caltun-Strunga Dracului-vf Negoiu si inapoi la Lacul caltun tot prin Strunga Dracului pt ca altii au vrut ca sa coboare cu orice pret si i-am ajutat.
Am mai facut Lacul Caltun-Strunga Doamnei-vf Lespezi si inapoi.
Lacul Caltun-Strunga Ciobanului-Cabana Negoiu-Cascada Serbota-Porumbacu de Jos.

Mare atentie!!! Stiu ca strunga Dracului e inchis dar multi turisti urca si coboara pe acolo.Eu am urcat tarziu pe la 7 dupa masa cu speranta ca nimeni sa nu coboare.Dar au fost altii in strunga.Am asteptat sa coboare dupa care eu am urcat.Cand m-am intors atunci m-am trezit cu altii care vroiau ca sa coboare pe acolo.Le-am atras atentia de pericol dar a venit un raspuns de genul "daca umbli prin Fagaras si nu ai trecut prin strunga Ddracului atunci e cum ca nici n-ai fost".
Si inca o chestie sa stiti ca din cauza unei persoane nu s-a remediat situatia si anume a lui David Adrian dir salvamont Sibiu.Altii mi-au zis ca a fost o organizatie alpinista care a vrut ca sa ajute pentru a fi accesibila traseul dar el s-a impotrivit.

Iar ca sa mergi de la lacaul Caltun sus pe vf Negoiu prin Strunga Doamnei zic eu este mult mai naspa.Trebuie sa urci de doua ori si dureza cu minim 40 minute mai mult.

Luni, 13 august 2012 - 10:55

pepsi
pepsi

Pana la urma am facut traseul dorit, adica:

ziua 1) Balea LAC - Saua Paltinului - Laitel - Lac Caltun - Strunga Doamnei - Vf. Negoiu, iar la intoarcere "poteca lui Grigore".

ziua 2) Balea Lac - Saua Caprei - Poarta Arpasului - Cab. Podragu (traseul pe creasta).

ziua 3) Cab. Podragu - Moldoveanu - retur si inapoi la Balea Lac pe CA pana la Poarta Arpasului apoi BR.

Pentru ziua a 3-a, traseul a fost destul de solicitant, mai ales ca ne-am dus intr-un ritm destul de rapid.
Pentru cine mai doreste sa mearga pe Moldoveanu de la Balea Lac, ii recomand sa o faca in 3 zile, astfel e mult mai putin obositor.

Marți, 7 august 2012 - 21:11

pepsi
pepsi

Multumesc pentru sfaturi.
Cine doreste sa se alature: http://www.carpati.org/planificator_ture/weekend_prelungit_in_fagaras_negoiu_si_moldo
veanu_cu_plecare_de_la_balea_lac_/2270/

Luni, 30 iulie 2012 - 20:00

radmar
radmar
(admin)

@pepsi: gasesti pe forum informatii utile cautand dupa cheile "balea negoiu" si "balea moldoveanu" urmatoarele topicuri:

http://www.carpati.org/forum/trasee_ture-2/balea_lac_vf_negoiu-2865/1/

http://www.carpati.org/forum/trasee_ture-2/balea_lac_vf_moldoveanu-2564/1/

http://www.carpati.org/forum/trasee_ture-2/variante_de_trasee_din_balea-2110/1/

De asemenea poti gasi multe jurnale despre aceste trasee folosind functia de cautare pentru sectiunea jurnale.

Luni, 30 iulie 2012 - 10:16

suslamunte
suslamunte

Am facut ambele trasee cu plecare de la Balea. Ambele se pot incheia intro zi. Bine inteles cu putina pregatire, vreme buna si bagaj usor. Refugiul caltun e deschis. Strunga Dracului nu e accesibila sunt stanci care nu sunt stabile de la recenta (de anul trecut) dislocare de bolovani. Recomandat e prin strung Doamnei.

Aici e traseul spre Negoiu (~7h)
http://www.carpati.org/jurnal/varful_negoiu_la_mijloc_de_iunie/2728/

Aici e traseul spre Moldoveanu (~11 ore)
http://www.carpati.org/jurnal/varful_moldoveanu_de_la_balea_si_retur_de-o_zi/2742/

Drumul e frumos si lung. Vreme buna sa fie.

Bafta.

Luni, 30 iulie 2012 - 09:33

ratza
ratza
Busola

Acum vreo doi ani am fost pe Negoiu cu plecare din Bîlea și retur. La dus am mers pe traseul de creastă și prin Strunga Dracului, la întoarcere prin Strunga Doamnei și pe cruce albastră, cunoscută ca Poteca lui Grigore. Timp total: aproape 10 ore, mers lălăit, pauze japoneze.

Pe Moldoveanu am urcat doar din Valea Sîmbetei și din Valea Viștei (iarna). Prima variantă a durat vreo 11 ore. A doua e irelevantă, dar îți pot spune că am făcut vreo 4 ore pînă la baza căldării, deci mai faci teoretic încă vreo 2-3 pînă pe vîrf.

Luni, 30 iulie 2012 - 07:42

pepsi
pepsi

poate da cineva niste informaii despre durata traseelo discutater?

Duminică, 29 iulie 2012 - 09:08

pepsi
pepsi

poate da cineva niste informaii despre durata traseelo discutater?

Duminică, 29 iulie 2012 - 09:07

janism
janism

Buna

Si eu am de gand ca sa ma duc pe Negoiu de la Balea. dar nu stiu sigur daca s-a remediat cat decat situatia din Strunga Dracului.
Sa fim realisti acea portiune din traseu ramanea cea mai spectaculoasa din Fagaras.
Dupa cate am inteles am citit intr-un articol ca au fost voluntari cre au vrut ca sa dea o mana de ajutor pentru remedierea situatiei dar din pacate salvamontistii n-au vrut.
PACAT.
Asa vor pierde

Daca totusi cineva a mai fost prin zona m-ar ajuta cat decat o informatie in legatura cu Strunga Dracului

Mersi

Sâmbătă, 28 iulie 2012 - 18:36

pepsi
pepsi

Am sa aleg varianta cu masina pana la Balea, Iar de acolo in prima zii pana la Negoiu si inapoi, iar in urmatoarele 2 ziile la Moldoveanu si retur cu popas la Cab. Podragu.

Orice alt sfat in legatura cu traseul e bine venit!

Am inteles ca la refugiul salvamont de la Balea se poate caza, puteti da un nr. de contact?
Refugiu Caltun e deschis?

Sâmbătă, 28 iulie 2012 - 12:16

dodo79
dodo79

Se poate ajunge si in 2 zile atat pe Moldoveanu cat si pe Negoiu, fara sa alergi. Dar trebuie sa ai posibilitatea sa parcurgi rapid (din pacate se poate doar motorizat) 2 drumuri forestiere luuuungi dus-intors (Valea Rea- 42 km x 2 si Valea Topologului 34 km x 2) plus distanta intre Nucsoara si Salatrucu.
De la capatul vailor ai trasee (foarte frumoase, pe langa cascade/prin caldari galciare cu meandre de apa/laculete) de app 3.5-4 ore (numai dus) pana pe Moldoveanu, respectiv Negoiu.

Vineri, 27 iulie 2012 - 13:54

pepsi
pepsi

Mersi pt raspuns.
Am echipament de campare dar m-as baza pe cabane ca sa reduc bagajele.
Pe varianta dinspre Sambata, ma gandeam sa ajung la cabana joi dupamasa iar vineri sa plec spre Moldoveanu.
Oricum a 2-a obtiune mi se pare mai OK, avand in vedere ca evit urcarile lungi prin padure.

Am sa postez tura la Planificator Ture, poate cineva ar mai fii interesat sa participe.

Vineri, 27 iulie 2012 - 07:58

Afisari: 6,990

#30  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0650 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org