Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Noiembrie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Svinecea Mare
Muntii Almajului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Tura in Sureanu (4)

baltighost
baltighost
Coarda

Salut,

Eu am facut acum citiva ani un circuit in Sureanu. Prima si singura data. Am descris aici traseul, poate iti va fi de folos:

http://bogdanbalaban.ro/?action=articole_full&id=338

Marți, 24 mai 2016 - 14:25

cipriant
cipriant

iti multumesc frumos pt raspunsul avizat.
eu as incepe tura din Petrosani-Petrila si apoi triunghi albastru pana la cabana Surean(u?) http://www.carpati.org/trasee_muntii/sureanu/petrila-405/spre/cabana_536_urean-404/43
9.html
inca nu mi-e clar unde am putea lasa masinile, daca vin participanti cu ele.
eventual intre Petrila sa facem o escala la Pestera Bolii.
in functie de restul participantilor, poate o sa am ocazia sa ne cunoastem, pt cele 2 zile propuse (cabana Sureanu-Sarmis). mai am de pus niste detalii la punct (inclusiv de logistica)si maine sper sa pun tura publica.
mentionez ca as vrea sa stau cat mai mult in zona.

Luni, 23 mai 2016 - 23:19

viodavid
viodavid
Busola

Atractia principala a masivului este Iezerul Sureanu, aflat in spatele cabanei cu acelasi nume. De asemenea, cele patru varfuri de peste 2000 nu trebuie ratate: Varful lui Patru (cel mai inalt din masiv si din judetul Alba), Sureanu, Carpa si Ausel. Iezerul Carpa, aflat intr-o zona mai ascunsa, merita si el vizitat. O zi ti-ar fi suficienta pentru urmatorul traseu (cu plecare de la Cabana Sureanu):Cabana Sureanu - Poarta Raiului - Valea Cugirului - Pensiunea Bellamy - Iezerul Carpa - Varful Carpa - Varful Sureanu - Varful Curmatura - Varful Ausel - Varful lui Patru - Domeniul Schiabil - Cabana Sureanu. De pe Varful lui Patru, daca privesti spre Saua Ocolu, poti observa urmele unui castru roman construit in anul 102.

Alte doua zile le-ai putea aloca traversarii masivului: Cabana Sureanu - Curmatura Sureanu - Varful Comarnicel - Varful Negru - Saua Sinca - Varful Scrana - Cabana Nasapiste - Raul Mic - Varful Lupsa - Cabana Prislop - Varful Plavoaia - Varful Fata Batrana - Varful Tomnatecul - Cugir (aproximativ 42 km).

Observatii:

- pentru cazare la Sureanu trebuie sa suni la UM din Sebes
- iti recomand sa incepi tura de la Cabana Sureanu
- nu exista transport pana la Poarta Raiului (ai un microbuz pana la Tau, dar de acolo mai sunt 40 km)
- de la Manastirea Oasa, aflata la 7 km de baraj, ai traseu marcat pana la Poarta Raiului
- sub Varful Scrana ai un fel de refugiu/adapost, asta daca nu ai cortul cu tine
- cabana Nasapiste este inchisa, se afla la 30-45 de minute dupa ce parasesti golul alpin
- surse de apa sunt putine, eu am fost la inceput de noiembrie (am gasit apa doar in Curmatura Sureanu, dar fara sa ne abatem de la traseu)
- o portiune a traseului e nemarcata, probleme mari cu orientarea daca prinzi o zi cu ceata
- cabana Prislop e deschisa doar la sfarsit de saptamana

Am in plan o tura de doua zile in Sureanu, dar nu am stabilit data (Pasul Tartarau - Varful lui Patru - Cabana Sureanu - Sarmisegetuza)

Duminică, 22 mai 2016 - 08:34

cipriant
cipriant

Salutare,

Eu imi doresc sa ajung in muntii Sureanu de foarte mult timp, dar nu stiu cum e traseul, ce e mai bine de vazut acolo, nu sunt familiarizat cu acel loc.

Perioada propusa 4-11 iunie, prima si ultima zi cazare la pensiune pt odihna, in rest, pot incerca cazare cort/cabana Prislop, eventual cabana Sureanu daca este deschisa/ni se permite accesul(am inteles ca e in administratia MAPN)
preferabil maxim 5-7 persoane si daca sunt mai multi doritori, facem 2 grupuri in functie de sinergie si viteza fiecaruia.
Va solicit ajutorul pentru urmatoarele informatii:
1.Din ce oras e recomandat sa incep tura, (nu stiu sigur daca sunt disponibile masini pt transport din Bucuresti). Sebes ? Petrosani ?
2. Ce traseu imi recomandati pt perioada propusa, astfel incat sa avem macar o zi intermediara de odihna ? Locuri de campare ?
3. cum e cu sursele de apa in zona ? filtru+pastile/picaturi purificat apa ?
4. Daca pica varianta de transport cu masini din Bucuresti, sa incerc cu autobuze/microbuze din zona pana la punctul de incepere traseu ?

Va multumesc frumos!

Sâmbătă, 21 mai 2016 - 14:10

Afisari: 1,817

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0522 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org