Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Omului
Muntii Suhard
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Tura in Fagaras!!! (8)

dragan
dragan

super tare, o sa-mi notez si cred ca asa vom face. multumesc mult de informatii

Miercuri, 3 august 2011 - 21:50

asimona
asimona

Daca as avea 4-5 zile in Fagaras as ataca subiectul astfel:

In primul rand te-as intreba daca aveti cumva 2 masini la dispozitie.
Acesta ar fi cazul cel mai interesant in care ati lasa o masina la Complex Sambata – langa Man. Sambata iar cu a doua, impreuna cu toti participantii ati putea merge la Balea Lac. Parcati masina nr. 2 acolo, luati corturile urcati in zona Lacului Capra – campati, si plecati pe traseu:

Ziua 1: L. Capra – traseu creasta – Saua Caprei - Saua Balei – Vf Paltinului - Saua Paltinului (atentie am mentionat traseu de creasta tocmai pentru a nu cobori din nou prin Caldarea Balii) – Vf Laitel - L. Caltun – Vf Negoiu si retur la zona de campare.

Ziua 2: luati cortul cu voi – traseu L. Capra – Cabana Podragu – campare - Vf Vistea Mare - Vf Moldoveanu – si puteti campa in zona, sau caza la Cabana Podragu – bineinteles camparea o faceti pe traseu si nu urcati cu cortul pe Vf Moldoveanu

Ziua 3 – creasta sau ce decideti ce va tenteaza la fata locului – in functie de conditiile meteo – ati putea – sa mergeti spre Fereastra Mare a Sambetei – si apoi spre Curmatura Zarnei – prin zona Vf Urlea (2473m – cu super priveliste spre Piatra Craiului si Bucegi)

Ziua 4 – intoarcerea la auto 1 - prin Fereastra Mare a Sambetei – Cabana Valea Sambetei – Complex Sambata – de unde luati auto 1 si recuperati auto 2 din zona Balea.

Daca aveti o singura masina la dispozitie, va trebui sa va intoarceti in zona Balea - dar asta nu va opreste sa faceti si zona Ferestrelor – teoretic timpul va permite.

Tura insorita!

Marşi, 2 august 2011 - 20:12

dragan
dragan

multumesc mult de informatii. sunt foarte pretioase

Vineri, 22 iulie 2011 - 19:34

andreiispas
andreiispas

se poate ajunge cu masina pana la balea ..unde e si parcare,nu stiu dak e cu plata sau fara.cazarea la salvamont e 25 lei..e si loc pentru cort.langa lacul capra se poate campa(la 45 min de balea) apoi spre moldoveanu la vreo 8 ore e cabana podragu (30 lei cazarea,camera comuna) langa lac e loc si pentru cort.

Vineri, 22 iulie 2011 - 11:48

urlea2002
urlea2002
(admin)

Cel mai aproape de creasta e Balea. De acolo, posibilitatile sunt nelimitate...Carpati.org. Cum zicea si colegul senty, celelte informatii le gasesti pe site, in ghid, articole sau jurnale. Succes!

Joi, 21 iulie 2011 - 06:10

dragan
dragan

Mersi mult de info. Carpati.org

Luni, 18 iulie 2011 - 22:45

senty
senty
(admin)

Acceseaza functia search, urmareste link-urile din Ghid, pune osul la treaba. Simpla accesare a ghidului si deschiderea unei harti, chiar si virtuala iti va raspunde al toate intrebarile.

Tura faina!

Luni, 18 iulie 2011 - 22:30

dragan
dragan

Salutari la toata lumea,

probabil topicul meu repeta pentru a nu stiu cata oara ideea de tura in Fagaras, dar vreau sa adun cat mai multe informatii, si atunci vreau sa apelez la voi pentru cateva idei despre Fagaras.

Ideea este in felul urmator, in 6 august a.c. vom pleca intr-o tura mai mare, 4-5 zile in Fagaras, 4-5 zile in Rodnei, plus vreo 2 pe Cheile Bicazului, si imprejurimi.

Ce vreau sa aflu de la voi este: pana unde putem merge cu masina si sa o si lasam intr-un loc, sa fie mai aproape de creasta, am vrea sa facem ori partea cu Moldoveanu, Vistea, ori partea cu Negoiu.
Unde putem sa punem cortul, surse de apa, etc. Cum putem ajunge cel mai repede pana la un loc de campare?
Alte idei...

Va multumesc anticipat, pentru orice informatie, fie ea cat de mica.

Luni, 18 iulie 2011 - 21:36

Afisari: 2,457

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0665 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org