Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Mutu
Muntii Valcan
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Tura in Bucegi: Jepii mici, Caraiman, Omu, Bucsoiu, Malaiesti, Busteni (14)

nucu1963
nucu1963
(admin)

forever_man, pe valea Jepilor e ca pe bulevard; in punctele mai stranse se asteapta la rand.

Vineri, 24 iulie 2009 - 16:47

forever_man
forever_man

O sa intreb pe topicul acesta. Cat de parcurse sunt traseele care urca la Babele din Busteni ? Am sanse sa dau peste cineva care urca, pentru a nu urca singur ?

Vineri, 24 iulie 2009 - 15:48

pifanu
pifanu

multumesc tuturor pentru sfaturi!tinand cont de faptul ca avem putina experienta in ture de iarna...am sa renunt la ceea ce aveam de gand!prefer sa merg cu grupul in siguranta si sa ne retragem cu bine de pe traseu...ma refer la jepii mici cu coborare pe jepii mari sau piciorul pietrei arse,trasee frumoase care sa imi potoleasca pofta de munte!!sfaturile le-am retinut pentru o data viitoare(vara asta)cand am sa incerc sa iau la pas ceea ce imi pusesem in gand! cu mult drag va multumeste,Pifanu! Carari insorite

Duminică, 7 iunie 2009 - 00:22

ioana_2212
ioana_2212

@rapel... si chiar ma intrebam ce voci se auzeau dinspre bucsoiu... mai erai cu cineva... Carpati.org

Sâmbătă, 6 iunie 2009 - 00:45

dinac
dinac
Coarda

rapel: oricum, nu cred ca pifanu mai are treaba la ora asta cu topicul! Sper sa aiba inspiratie!

Sâmbătă, 6 iunie 2009 - 00:14

rapel
rapel

scuze nu am citit bineCarpati.org eu am urcat pe bucsoiu mare si am coborat pe valea morarului Carpati.org scuzati greseala

Vineri, 5 iunie 2009 - 21:49

rapel
rapel

am facut tura de care vb dinac duminica trecuta.Era zapada multa pe bucsoiu mare ,prima portiune am urcat-o pe valcelul din stanga potecii (poteca era acoperita toata). ne-am folosit de pioleti si pe creasta si pe valea morarului mai spre final ...oricum cred ca zapada s-a mai topit da n-ar strica totusi un piolet Carpati.org.
vreme buna Carpati.org

Vineri, 5 iunie 2009 - 21:47

dinac
dinac
Coarda

Pifanu ,planul tau de "tura"m-a cam intaratat (in sens de bine) asa ca, imediat ce am sosit acasa, am studiat 2 harti ale Bucegiului, ca si cum eu as fi cel in cauza. Parerea mea: Omu - Bucsoiul Mare - La Prepeleac (BR) - Pichetul Rosu - Valea Morarului - Poiana Costilei - Plaiul Munticelul - caminul Alpin (TR), ura si la gara!
Nu uita de impresiile turei! Chiar sunt curios! Bye!

Vineri, 5 iunie 2009 - 19:56

pifanu
pifanu

Multumesc dragilor pentru sfaturi!IIn functie de starea vremii am sa hotarasc daca urcam sau nu Bucsoiu...bineinteles si in functie de timpul in care ne deplasam....!Nu ma arunc cu capul inainte ...imi place sa simt ...nu sa indur...asa ca ..nu am sa fortez!Vreau atat:un alt traseu de coborare in afara de jepii mari,valea cerbului,catre Busteni!incerc sa ma bucur de munte urmand sfaturile voastre bune!va multumesc dragilor

Vineri, 5 iunie 2009 - 16:43

dinac
dinac
Coarda

Salutare!
Pifanu,eu nu pricep un lucru: voi vreti sa faceti o tura duminica si luni,dar de fapt tu doresti sa termini traseul propus intr-o singura zi! Numai daca aduni timpii orari indicati de mike si te sperii: 16 ore cu trecere pe la Diham (posibil sa faceti mai putin), mai "scoti" o ora,doua pe varianta Poiana Izvoarelor-Gura Diham... Dar si asa, iti recomand popas peste noapte la una din cabane. Cred ca Omu ar fi cea mai buna varianta (ar fi cam la jumatatea traseului ), a doua zi ai putea alege o alta ruta, variante sunt si poate ai noroc si de un rasarit de soare super...
Tot legat de timp, nu cred ca veti merge incontinuu, fara oprire. Macar pt peisagistica si tot mai pierzi o ora, poate doua, pe langa cele de mers efectiv... Vreme frumoasa si drum bun!
Dupa tura, poate ne povestesti cum a fost!

Vineri, 5 iunie 2009 - 13:04

mike
mike
Rucsac

Eu zic ca nu e chiar asa de speriat..adica in varianta in care treci pe la malaesti, de acolo mai faci 3 h pana la diham si 2 h pana jos deci 8 h in total timpi acoperitori..daca mergi direct bucsoiul mare, fara sa mai cobori la Malaesti si urmezi BR...ajungi in busteni in 6 h de la Omu.

Vineri, 5 iunie 2009 - 10:51

pifanu
pifanu

multumesc mike!sper sa ne descurcam...am sa evit zona la cerdac intrand pe traseul de iarna!vreau insa sa nu ma opresc la malaiesti...seara...ci in busteni...si ma cam sperie lungimea traseului...!sper sa fie bine!multumesc !

Vineri, 5 iunie 2009 - 10:31

mike
mike
Rucsac

Salut legat de zapada, in ultimul buletin nivo din 28.05 mai erau 1 cm la vf Omu, astfel incat probabil vei mai gasi zapada pe traseu in zonele umbrite insa mai e nevoie de piolet si coltari doar pe vai, in rest mai sunt doar limbi de zapada, niste bete sunt utile in schimb
Acum portiuni dificile si periculoase: jepii mici, zona cu lanturi, barna caraimanului daca mai are zapada, zona la cerdac (spre vf omu, daca e zapada sub cerdac alegeti variante de iarna) si apoi daca alegeti sa coborati la malesti pe brana caprelor, aceasta barna daca mai are zapada.Pentru asta puteti suna si la cabane (caraiman omu malaesti) pt ca cei de acolo va pot spune mai clar.
Timpi: busteni-jepii mici-caraiman:4 h
caraiman-cruce-1 h
cruce-omu: 3 h
omu-bucsoiu-malaesti (pe brana caprelor)-3 h
Timpii sunt aproximativi si difera in fct de vreme, conditia fizica si experienta.

Vineri, 5 iunie 2009 - 09:58

pifanu
pifanu

salutare! vreau duminica si luni sa fac o tura cu inca doi prieteni in bucegi: pe jepii mici, caraiman, omu, bucsoiu, malaiesti. Am nevoie de cateva informatii!

Daca a fost cineva de curand si poate sa imi spuna daca mai este zapada la omu si catre bucsoiu, daca pot merge fara piolet si coltari, zonele periculoase de pe traseu si timpii probabili de parcurgere! Va multumesc frumos! Carari cu soare

Vineri, 5 iunie 2009 - 09:22

Afisari: 2,301

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0498 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org