Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Tura de iarna in Bucegi lejera pentru incepatori (8)

bobo_mircea
bobo_mircea

Orice sugestie e bine-venita, Cristi. Am prins drag tare, abia m-am intors si deja nu mai am rabdareCarpati.org
Mesaj modificat de autor!

Luni, 17 februarie 2020 - 19:03

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Dacă ai prins drag de drumeții și vrei să mai ieși până la încheierea sezonului rece, poți aborda Clăbucetele Taurului și al Azugii, găsești traseele pe o hartă a munților Gârbovei.

Și dacă vei dori să vezi ceva dincolo de valea Prahovei, eventual de două zile cu cazare la cabană, îți mai pot sugera câteva locuri.

Luni, 17 februarie 2020 - 10:21

bobo_mircea
bobo_mircea

Salut! Dupa mai mai multe planificari si telefoane (si la salvamont pt informatii) am ajuns in grup de 3 pe Piatra Mare, pe drumul familiar. Am urcat pana la cabana si inapoi. Tura a fost ok si cabana placuta, primitoare. Si sa nu mai zic de vreme, care a fost ideala (surprinzator de putin ghetus, si doar in prima parte a traseului).

Va multumesc tuturor care ati raspuns, apreciez foarte mult ajutorul.

Luni, 17 februarie 2020 - 07:37

bobo_mircea
bobo_mircea

Tura a fost anulata pentru ca lumea a fost ocupata (in mare parte cu invatatul pentru sesiune), dar urmeaza sa mergem weekend-ul urmator. M-am mai gandit sa urcam din Azuga pe Saua Grecului - Saua Baiului Diham, eventual sa stam peste noapte acolo, sau sa coboram in aceeasi zi. Este o posibilitate, dar cel mai probabil o sa ramana prima varianta pentru ca nu am mai fost pe Saua Grecului.

Orice sfat este bine-venit oricand, nu conteaza ca a trecut tura, mai vin si altele.

Luni, 10 februarie 2020 - 21:07

pasadia
pasadia

Desi probabil ai facut tura deja, as mai mentiona un aspect important, cel putin iarna asta - data fiind cantitatea redusa de zapada si temperaturile apropiate de 0 grade, pe multe trasee turistice, la altitudini de circa 1000m, vei intalni zone cu gheata. In mod normal, daca era zapada multa aceasta gheata ar fi fost acoperita; daca era mai cald ea s-ar fi topit.

Asa suntem exact intre ele 2 situatii - banuiesc insa ca in week-endul trecut a fost ceva zapada proaspata. Altfel, daca portiunile cu gheata sunt prezente, exista tot timpul optiunea de a le ocoli prin lateral (nu e o optiune placuta totdeauna, depinde de vegetatia din acea zona).

Luni, 10 februarie 2020 - 11:41

bobo_mircea
bobo_mircea

Multumesc pentru raspuns! In principiu nu am vrea sa nimerim dupa vreo ninsoare sanatoasa, poate intr-o perioada cu vremea mai calma. Apreciez avertizarea cu privire la valcel, cred ca tin minte si zona. Multam inca o data!

Duminică, 2 februarie 2020 - 18:40

baumwolle
baumwolle
(admin)

Salutare! Traseul pe care vi l-ați propus este unul potrivit pentru o primă drumeție de iarnă, neavând zone cu probleme. Ca echipament special, dacă nimeriți primii după o ninsoare sănătoasă, ar fi rachetele de zăpadă.

Trebuie să îți menționez că între Pichetul Roșu și intrarea în Valea Morarului este un vâlcel pe care pot curge avalanșe până în poteca turistică. Totuși, aprecierea mea este că nu e un motiv de îngrijorare, doar să aveți grijă la traversarea vâlcelelor întâlnite în acel segment.

Duminică, 2 februarie 2020 - 17:14

bobo_mircea
bobo_mircea

Salutare!
Voiam sa merg cu inca 3 tovarasi intr-o drumetie, ei nu au mai fost, eu am mai fost vara trecuta in Bucegi intr-un mic grup de 5 Predeal- Saua Baiului- Cabana Poiana Izvoarelor- Pichetul Rosu- Busteni (prin Poiana Costilei). Mi s-a parut o tura usoara si as vrea sa o fac si cu ei acum, dar fiind iarna se schimba lucrurile si de aceea apelez la sfaturile celor cu experienta.
Este un traseu ok pe timp de iarna, sau mai degraba sa coboram din Poiana Izvoarelor la Gura Diham? Este un traseu care necesita echipament specia? Pentru ca am vrea ceva simplu, sa putem face doar cu bocanci, fara coltari sau alte lucruri. Din cate tin eu minte de pe traseu, banuiesc ca nu ar fi nevoie, dar neavand experienta (+ca nu am fost deloc pe timp de iarna), banuiala mea este egala cu 0.
Ca zi de mers m-am gandit Duminica viitoare, asta daca prognoza meteo e sincera si chiar nu ninge in weekend. Desigur, stiu ca exista riscul de avalansa, dar din cate am inteles, pe traseele mai joase, prin padure, nu ar trebui sa fie o problema, daca si vremea e buna (CORECTATI-MA daca gresesc!)

Daca stiti trasee/variante mai adecvate iarna in Bucegi va rog sa le spuneti si nu ezitati sa ma criticati (oricat de aspru) pentru orice eroare de judecata. Multumesc!

Duminică, 2 februarie 2020 - 14:35

Afisari: 956

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0553 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org