Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Gargalau
Muntii Rodnei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#26  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Tura de 10 ore Busteni - Vf Omu si retur (same day) (26)

teddy2k
teddy2k

Drumul auto de la Sinaia la Padina prezinta cam asa:
- pe soseaua sinaia-moroeni pana sa faci dreapta spre cuibul dorului, dupa ce treci de serpentine, este o zona cu gropi in asfalt
de acolo este asfalt pana in saua Dichiu - drum f ingust, in unele locuri nu pot trece 2 masini.
- in 2 locuri s-a surpat pe margine asfaltul
- azi cobora o cireada de vaci, a fost groaznic
Din saua Dichiu pana la Padina am mers cu a 3-a si in cateva locuri in treapta 1, unde erau santuri sau tevi pe sub drum. (cu mmatiz)
Am campat la Padina de luni pana duminica dimineata, nu am vazut sau auzit urs, dar de vineri pana duminica a fost groaznic cu omul (muzica si urlete).

Duminică, 14 august 2011 - 22:59

pepsi
pepsi

multumesc pentru sfaturi!
Stie cineva cum pot intra in legatura cu cineva de la cab. Caraiman? Am un nr. de tel, dar e intodeauna inchis.

Joi, 11 august 2011 - 10:38

andrei2389
andrei2389

grija mare si cu jepii mici...au avut loc niste alunecari acum vreo 3saptamani..in unele zone cablul a fost smuls cu totul din perete...marcajele pe partea superioara nu prea mai sunt din cauza alunecarilor de teren...dupa ce treci de cascada caraiman trebuie sa instuiesti traseul pe o portiune de aprox 50m..nu se mai observa si sunt foarte multe santuri de scurgere...cat despre ursi..eu am fost pe valea jepilor de multe ori..in fiecare anotimp si niciodata nu am vazut urs...carari insorite!

Miercuri, 10 august 2011 - 13:43

andyb78
andyb78

Din pacate planurile noastre au fost date peste cap de incaltamintea *noua* GriSport (ne-am invatat lectia de a purta incaltamintea un timp INAINTE de a merge pe munte cu ea) care ne-a cam terminat picioarele din primele ture (tare de tot si la glezne si la degete...dupa o coborare de cateva ore nu mai puteam merge nici pe drum drept asfaltat) asa ca nu am realizat mare lucru din ce ne-am propus. Insa am urcat de exemplu pe Jepii Mici (coborare cu telecabina pentru ca am plecat pe traseu la 11) si despre asta doream sa vorbesc.

Traseul este evident unul care trebuie parcurs cu grija de incepatori insa totusi eu cred ca poate fi facut. Eu am 115-120 de kg si evident o conditie fizica proasta. Nu am nici curaj (sunt chiar fricos) si am si o mare frica de inaltime (insa e doar frica...nu ametesc). Insa cu grija (cu ochii mereu pe poteca - ajuta si cu frica de inaltime pentru ca cu cat te uiti mai mult la poteca cu atat te uiti mai putin in jos) si inarmat cu o mentalitate de pitbull am parcurs traseul fara sa simt ca am fost la limita. Sincer am plecat cu o stare de teama la drum din cauza multelor avertismente primite si de la prieteni, localnici etc (cel putin camerista de la hotel cand a auzit ca vrem sa urcam pe jepii mici a fugit din camera zicand ca ea nu vrea sa auda asa ceva ca viata e prea scumpa). Dar nu am gasit pe acolo peretii verticali de sute de metri la care m-as fi asteptat luand in calcul avertismentele. Traseul e frumos si ar fi extraordinar daca n-ar fi o gramada de balarii prin unele zone. Am vazut si 2 capre negre mai spre sfarsitul urcusului. Sunt din pacate si cruci (asa cum sunt si pe Jepii Mari de exemplu) dar nu atat de multe pe cat spun unii.

Insa vointa pentru cei care nu au suficienta conditie fizica trebuie o gramada: spre sfarsit fiecare pas e un chin! Si nu e de pantofi pe acolo! Neaparat cu talpa Vibram...

Miercuri, 10 august 2011 - 12:56

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

Pepsi, nu cred ca asta e firul de conversatie potrivit intrebarii tale (intrebarea initiala de aici se referea la o singura zi in timp ce tu cauti un traseu intins pe 3 zile...)

Si eu ti-as propune sa vezi mai multe:
z1 - v. Caraimanului (jepii mici) - Caraiman - Braul Mare-Cruce(Monumentul Eroilor) - Babele (nu stiu daca e tocmai de recomandat sa dormiti in cabana Babele, parerile-s impartite, poate mai bine ar fi sa va orientati catre ref. Salvamont, mai cazeaza si ei...)
z2 - Babele-Omu - si coborati undeva - ori o Padina ori un Malaiesti (la cum e ziua de lunga, cate optiuni sunt si daca aveti chef de plimbare ati putea incerca si una dintre "coborarile" mai lungi - Batrana-Strunga-Padina sau Bucsoiu- Br. Caprelor- Malaiesti sau Scara-Tiganesti-Padina Crucii-Malaiesti...)
z3 - usor si mai relaxat - din Malaiesti un Tache sau din Padina o Cocora+Jepii Mari sau Piciorul Pietrei arse, cum aveti chef...

Treaba cu ursii eh, sanse sunt oricum, fie ca sunt multi oameni pe traseu sau nu. In general, cel mai frecventat e v. Caraimanului (Jepii mici) dar oricum, toate traseele din Abruptul Prahovean si de pe Platou sunt cam pline in we...

Miercuri, 10 august 2011 - 11:08

cornlel999
cornlel999
Caraba

daca nu aveti conditie fizica adecvata nu puteti sa ajungeti si sa coborati in aceeasi zi, ar fi la limita sa ajungeti la telecabina. varianta cea mai sigura urcat si coborat cu telecabina.

Miercuri, 10 august 2011 - 10:18

pepsi
pepsi

@baumwolle: ms pt raspuns
Intrebam care traseu e cel mai frecventat de oameni, deoarece acela ar trebui sa fie cea mai putin frecventata de ursi Carpati.org si mergand doar 2, as evita intalnirea cu ursu...
Pe valea cerbului si jepii mari am mai fost, sincer as alege jepii mici

Miercuri, 10 august 2011 - 07:56

baumwolle
baumwolle
(admin)

Încep prin a-ți spune că traseul pe care ți l-ai propus se face lejer în 2 zile. Dacă vrei să mergi 3, ai putea adăuga alte obiective, pentru a nu avea "timpi morți". De ce spun asta? V. Jepilor se parcurge în 4 ore, drumul pe platou de la Babele la Omu în 2.5, coborârea în Bușteni în 3.

Cu excepția V.Urlătorilor/Schiel ("Jepii Mari"), toate potecile menționate de tine sunt extrem de frecventate. V. Jepilor este un traseu frumos, dar dificil, eu nu-l recomand cuiva fără experiență pe munte: sunt multe zone expuse, cu calbluri și scări, diferența de nivel este foarte mare, pantă mare, poate pune probleme celor cu rău de înălțime.

O zonă accesibilă din Bușteni, unde nu întâlnești cozi pe traseu (așa cum am văzut în iulie pe V. Jepilor) este zona N-NE a masivului - Munticelul, V. Cerbilor, Pichetul Roșu, Poiana Izvoarelor, Bucșoiu, Mălăiești. Poți ajunge și pe acolo la Omu și pe platou, traseele sunt frumoase și mai puțin sufocate de turisți.

Marți, 9 august 2011 - 23:53

pepsi
pepsi

Buna,
Doresc in weekendul acesta sa ma duc pe vf. omu pe una din urmatorul trasee
ziua 1: Busteni, Valea Jepilor (Jepii Mici), cab. Caraiman sau cab. Babele - crucea albastra
ziua 2: cab. Caraiman sau Babele, Sfinx - Babele, vf. Omu si retur - banda galbena
ziua 3: cab. Caraiman / Babele - Jepii Mici - Busteni sau coborarea cu telecabina in Busteni.

alta varianta ar fii

ziua 1: Busteni, Jepii Mari, cab. Piatra Arsa - triunghi albastru
ziua 2: cab. Piatra Arsa, Sfinx / Babele, Vf.Omu si retur - banda galbena
ziua 3: cab. Piatra Arsa, Jepii Mari, Busteni

Care dintre aceste variante a-ti recomanda, avand in vedere ca merdem doar doi (eu si prietenamea), iar ea avand mai putina experienta pe munte...?
Pe care dintre trasele acestea is sansele mai mici de a ne intalni cu ursul? Care e mai frecventat de turisti?
Eu o parte din a 2-a varianta am parcurs-o, dar doresc sa vad si Jepii Mici.

PS: Cum e drumul de masina din Sinaia la cab. Padina?

Multumesc pentru raspunsuri!

Marți, 9 august 2011 - 23:02

teddy2k
teddy2k

Pe 17 am fost eu cu telecabina de la Pestera la Babele, programul de functionare afisat este de la 08:30 pana la 16:30 (ultima urcare la 16:30), dar a fost lume multa si a circulat mult mai des. Tarif - 18 lei dus, nu mai retin cat era dus-intors.

Luni, 18 iulie 2011 - 22:43

andyb78
andyb78

Salutare,

Am fost azi intr-un prim test run pe traseul recomandat de Arcarius la punctul 1 (mai curand in recunoastere) si anume Busteni - Piatra Arsa prin jepii mari si trebuie sa recunosc ca cei care au spus ca e prea obositor pentru un incepator Busteni - Vf Omu - Busteni numai pe jos au avut dreptate.

De fapt pe o harta de trasee, cel de azi este descris ca traseu de maxim 4,5 ore si noua ne-a luat cam 5. Pana la o anumita altitudine ne-am tinut dupa orarul traseului dar aproape de platou deja se simteau bine cele peste 100 de kg pe care le am probabil si din cauza altitudinii. In total Busteni - Piatra Arsa - Busteni ne-a luat cam 8 si 3/4 ore cu tot cu un scurt popas la Cabana si inca vreo 3 sau 4 de vreo 5-15 min pe traseu (una la coborare pentru admirarea peisajului iar restul la urcare pentru a mai prinde forte).

In aceste conditii probabil ne vom mai potoli si vom face un segment bun de drum cu telecabina (o chestie pe care o evitam pentru ca in anumite situatii imi este frica de inaltime: caderi verticale abrupte asa cum au fost in vreo 2 puncte si pe traseul de zi si cand sunt suspendat undeva - intr-un teleferic de exemplu).

Pe o nota mai pozitiva nu ne-am intalnit cu Mos Martin.

Pe o nota mai negativa ne-ar fi placut sa vedem totusi si Jepii Mici (dar probabil nu suntem pregatiti pentru asta).

Multumesc inca odata celor care au ajutat cu opiniile lor.

Luni, 18 iulie 2011 - 00:31

arcarius
arcarius

Ursi este posibil sa intalnesti inclusiv pe traseul de pe Jepii Mari; de fapt, oriunde in Bucegi este posibil sa dai de urs; mai de aproape sau de departe (de obicei se intampla mai de la distanta).
Unii spun ca ar fi util un fluier.....mai tragi un fluierat din cand in cand pt. a preveni apropierea accidentala a ursului/ursilor......tu decizi.

In tara asta (nefiind ea cat un continent Carpati.org) era de rasarit si/sau apus al soarelui, sunt similare pe tot cuprinsul (diferentele de secunde nefiind semnificative). Asa ca......de inserat se insereaza si in Bucegi, la aceeasi ora la care se insereaza la tine in oras Carpati.org

Asa este; poteca aia face ea stanga brusc; dar este cam greu sa nu te prinzi ca ai iesit din traseu Carpati.org chiar si pe inserat este usor de sesizat.

Vineri, 15 iulie 2011 - 13:44

anta
anta

@andyb78:
Este vara, ziua e mai lunga, si soarele apune destul de tarziu. Legat de urs, esential e sa faceti cat mai mult zgomot (vorbiti mai tare, cantati) ca sa reduceti posibilitatea de a da nas in nas cu ea (pe 9 iulie o parte din grupul meu a vazut o ursoaica cu pui pe Jepii Mici, norocul nostru ca era destul de aglomerat si multa galagie)

Presupun ca timpul de 13 ore e calculat dupa timpii din harta. Mai adauga inca 2 - 3 ore care sa tina cont de oboseala fizica si psihica.

Vineri, 15 iulie 2011 - 13:39

andyb78
andyb78

@valix
Nu stiu daca e entuziasm sau berbecism. Febra musculara nu e o problema. Chiar as fi dezamagit sa nu ma confrunt cu asa ceva. Ar insemna ca n-am facut nimic. Probleme ar fi riscurile cu care ne confruntam. Sincer mizez pe frica de a nu innopta pe munte ca sa ne propulseze. Carpati.org

Multumesc de opinie. La acest moment cel mai probabil as urca pe jos (probabil nu prin jepii mici) si in functie de timp si starea fizica de atunci sa coboram cu telecabina de la Babele.

Vineri, 15 iulie 2011 - 13:03

andyb78
andyb78

@anta
Ref pct 1: mmmmm!! ingrijorator!

Ref pct 2: presupunand ca suntem in padure mai in vale, ramanem fara lumina la ora 21? Asa tarziu?!
Avem deja cate o frontala de persoana. Mai raman de luat baterii de rezerva.

Ref pct 3: probabil ma hazardez eu cu un asemenea traseu.

Thanks pentru avertismentul legat de marcaj.

Vineri, 15 iulie 2011 - 12:54

valix
valix

@andyb78: Salut! Imi place entuziasmul tau, insa daca zici ca esti incepator (la fel si prietena ta) e cam complicat sa faci traseul pana la Omu si inapoi in Busteni in aceeasi zi pe jos. E f lung si risti sa mergi si cracanat 1 saptamana dupa de la febra musculara Carpati.org. Daca ai nesansa sa prinzi vreme rea sus se complica si mai tare lucrurile (eu am prins pe 2-3 iulie zapada Carpati.org).

Dupa cum zicea un coleg mai sus, cel mai indicat este sa te folosesti cu incredere de telecabina, atat la dus cat si la intors. Valea Cerbului nu este asa scurta si usoara pentru cineva neexperimentat (gandeste-te ca trebuie sa cobori de la 2505m pana la 850 sau cat are Busteniul ... ceea ce e destul de mult Carpati.org).

Spor la drumetie!

Vineri, 15 iulie 2011 - 12:48

anta
anta

1. Cat despre Mos Martin, e posibil sa va intalniti pe valea cerbului (partea cu padure) si prin Poiana Costilei.

2. Soarele apune pe la ora 21:09 dupa care mai aveti inca 30-40 min de lumina (daca nu sunteti in padure deja). Iti recomand sa ai in rcusac si o frontala/lanterna de persoana + baterii de rezerva

3. Din puctul meu de vedere e cam lung drumul si destul de obositor. Dar voi va cunoasteti mai bine trupul si conditia fizica.

Aveti grija pe Valea Cerbului la semne. Intr-un punct, poteca face brusc stanga, peste un rau, si daca nu sunteti atenti puteti pierde semnul.

Vineri, 15 iulie 2011 - 11:53

andyb78
andyb78

@alecsandru001
Pai daca ajungem la orele 16.00 pe Omu cum avem timp destul sa ne intoarcem? Ca pana la Babele inteleg ca-s 2 ore si poate nu mai circula telecabina la 6-7 seara iar ca sa o luam pe jos inteleg ca trebuie minim 5 ore deci ajungem pe la 9-10 in Busteni...nu stiu la cat se intuneca dar presupun ca la 9-10 deja e bezna.

Multumesc!

@edics
Multumiri! E un plan de retinut!
Cat despre weekend sincer ne-ar atrage aglomeratia ca asa am avea sanse mai mici sa ne pape ursu. Dar nu avem cum in weekend.

Vineri, 15 iulie 2011 - 11:16

andyb78
andyb78

Multumesc mult pentru sfaturi. In functie de cum reusim sa plecam, cum ne miscam pe munte, ce grupulete mai intalnim si cat de obositi vom fi vom vedea ce traseu urmam la coborare. Ne vom interesa si ce segmente de telecabina functioneaza si pana la ce ore.

Concluzionez deci ca daca urmam acest traseu vom face cam 13 ore: Busteni - Valea Urlatorilor - Piatra Arsa - Babele - Omu - Valea Cerbului - Poiana Costilei - Busteni. Daca plecam dimineata devreme (6-7) poate o scoatem la capat.

Intrebare importanta 1: Posibil sau probabil Mos Martin prin aceste puncte?
Intrebare importanta 2: La ce ora incepe sa se innopteze la acest moment din an in zona? Adica pe la ce ora vom incepe sa nu mai vedem bine marcajele (presupunand vreme normala)?
Intrebare 3: e rezonabil un asemenea plan?

Multumim mult!

Vineri, 15 iulie 2011 - 09:58

edics
edics
Busola

Sfatul meu...

urcati cu telecabina dimineata, 8-9 nu mai tarziu de 10(merita urcat macar o data cu telecabina si in plus va scutiti de efort), de la babele mergeti pe la crucea eroilor, de acolo la omu, unde puteti manca sta la un ceai sau chiar la soare, si mai apoi coborati pe valea cerbului, traseul nu pune nici un fel de probleme si se poate parcurge intr-o zi cu vreme buna. poteca este bine marcata si intuitiva nu aveti nici o sansa sa va rataciti.

Bafta

PS ocoliti pe cat posibil weekend-ul, este foarte aglomerat.

Joi, 14 iulie 2011 - 14:51

Afisari: 4,835

#26  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0756 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org