Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Grindusu
Muntii Tarcau
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Tura Bucegi (7)

turcik
turcik

Perfect Carpati.org La ora 8 8:30 maxim vreau sa fim la Gura Diham deci avem timp sa facem Busteni-Malaiesti-Omu intr-o singura zi. Rezistenta fizica avem si suntem si atenti (nu urcam cu nebuni Carpati.org )

Vom inopta la Padina si a 3-a zi vom face Padina-Pestera-Babele-Caraiman-Busteni.

Cam asta e tot nu mai am intrebari. Multumesc tuturor pentru informatii.. acum astept sa se faca vremea ok(acum ploua in Busteni :|). Bafta tuturor Carpati.org

Vineri, 17 iulie 2009 - 15:48

arcarius
arcarius

@turcik
1- Pt. Busteni-Malaiesti-Omu intr-o zi trebuie sa va planificati bine ora de plecare matinala) sa trageti pe traseu. Sunt vreo 10 ore de mers iar "cireasa de pe tort" este ca ultima parte a treseului (Malaiesti-Omu) este solicitanta si asta se intampla dupa ce ati tras in prima parte.
Daca vreti pauze lungi si dese nu prea este indicata o singura zi.
2 - Traseul Malaiesti-Omu il faci pe unde doresti, aveti doar grija sa nu va "fure" bucuria de a fi intr-o gasca faina pe munte si sa uitati sa fiti atenti.
3 - A 2-a noapte innoptati la Padina (preturi bune dar camere de 6 sau 14 pers.).
A 3-a zi coborati pe unde vreti voi.

Vineri, 17 iulie 2009 - 15:40

turcik
turcik

Multumesc pentru informatii. Acum studiez www.bucegi.go.ro. Deci traseul Malaiesti-Omu pe unde imi recomandati sa-l fac? Si am timp sa fac intr-o singura zi Busteni-Malaiesti-Omu?

Voi sta 2 nopti pe munte, 3 zile.

De coborat nu stiu ce voi alege, am coborat de cateva ori si pe Jepii Mari si pe Jepii Mici, si pe Piciorul pietrei Arse(cred ca asa se numeste). Mai pot alege Bolboci-Farfu cu Dor si cobor in Sinaia...

Cu chitari vom urca noi(sper sa strang grup de aprox 10 persoane). Apropo, unde imi recomandati sa inoptam a doua noapte? Zanoaga, Bolboci, Padina...? Si cam care sunt preturile?

Vineri, 17 iulie 2009 - 15:31

arcarius
arcarius

@turcik, inca un aspect.
Ca frumusete a peisajului, pt. coborare este mai indicata varianta pe Valea Jepilor (dar este un traseu dificil, mai ales la coborare).
Varianta Malaiesti prin brana Caprelor nu este nici el un traseu usor.
Mai ai o varianta de coborare: de la Piatra Arsa prin Valea Urlatorilor in Busteni (frumos traseu si asta).
Tot din Piatra Arsa poti ajunge in Sinaia la Pelisor.
Chitari si altele de gen nu ai sa gasesti nicaieri.

Vineri, 17 iulie 2009 - 15:16

arcarius
arcarius

@turcik
www.bucegi.go.ro
Sectiunea trasee va raspunde complet la TOATE intrebarile tale.
Intr-o singura zi este f. obositor traseul Vf.Omu-Pestera-Padina-Bolboci-Sinaia (in total ar fi vreo 10-11 ore).
Uita-te atent pe harti.
Din cate inteleg vrei sa petreci 3 zile in Bucegi sau mai mult?
De la Malaiesti la Omu ai o ramificatie din traseu care te va scoate pe brana Caprelor.
Repet, studiaza site-ul Bucegilor cu atentie. Ai toate datele.

Vineri, 17 iulie 2009 - 15:05

dragosttt
dragosttt

Salutare, poate te ajuta asta:
http://www.carpati.org/jurnal/trei_zile_in_bucegi/1055/
La Omu se poate urca si pe Hornul Mare, faci cam 4-5 ore.
Tura placuta.

Vineri, 17 iulie 2009 - 14:34

turcik
turcik

Salutare!

Am si eu nevoie de cateva informatii, vreau sa fac o tura in Bucegi, ma gandeam la ceva de genul: Busteni-Malaiesti-Omu, aici dorm o noapte, apoi Omu-Pestera-Padina-Bolboci, mai stau si aici o noapte(daca este cazul) apoi vreau sa ajung in Sinaia(sau Busteni).

In primul rand vreau sa stiu pe unde se urca de la Malaiesti la Omu: prin Brana Caprelor sau pe alt undeva? Si cat timp dureaza traseul Malaiesti-Omu, care este dificultatea lui...?

Apoi de la Omu vreau sa stiu daca pot ajunge in Pestera prin Obarsia Ialomitei(cred ca asa se numeste traseul). Si aici, cat dureaza traseul, care este dificultatea...?

Tin neaparat sa ajung pana la Bolboci dar sunt curios daca pot intr-o singura zi sa parcurg Vf-Omu-Pestera-Padina-Bolboci-Sinaia/Busteni sau daca trebuie sa mai stau inca o noapte. Daca da, unde imi recomandati? La Bolboci/Zanoaga sau sa ma intorc pana in Padina? Tin sa precizez ca nu vreau conditii multe si vreau sa se poata canta la chitara si stuff Carpati.org

Apoi, ca sa ajung in Sinaia(sau Busteni) am mai multe variante... Ori fac Padina-Pestera-Babele-Caraiman si cobor pe Jepii Mici ori de la Bolboci sa ma duc la cota si sa cobor in Sinaia. Voi ce imi recomandati?

Cam asta e tot.

Vineri, 17 iulie 2009 - 14:17

Afisari: 1,384

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0479 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org