Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Piatra Iorgovanului
Muntii Retezat
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu usor in BUCEGI (4)

exo
exo

Deci...fiind din Sinaia pot sa te ajut cu ceva Carpati.org...cum a mai zis cineva aici usor dar lung este prin Sinaia-!400-2000-Piatra Arsa-Babele-Omu (cabane multe,tot ce vrei).
2. Poti pe Jepii Mici din Busteni dar nu e foarte usor pentru novici(are zone cu lanturi,ruperi de poteca,poteca la inaltimi mari si urcus destul de tare in primele 2-3 ore).
3. Pe Valea Cerbului(cantonul alpin Busteni-Poiana Costilei_Omu) e o optiune buna (mergi pe o vale frumoasa,fara pericole,dar este lung si obositor in special cu serpentinele dinspre omu).
4. Mai este Traseul Bucsoiu,INSA este unul dintre cele mai dificile trasee turistice din tara (mergi pe o creasta inalta de sute de metri).este adevarat este FOARTE spectaculos,dar dificil...mai ales pe vreme nefavorabila!Si in plus mai strabati inainte si o padure lunga si cam pustie care e cam musuroi de ursi !
5.Pe la Malaiesti e o optiune bunicica(Busteni-Cabana Gura Diham-Poiana Izvoarelor-Pichetul Rosu(ursarie)-La Protap-Malaiesti-).Pana la Malaiesti traseul este in unele portiuni mai dificil ,in altele mai usor,dar strabate tot asa o padure lunga si cam pustie.De la Malaiesti ai grija pe unde o iei:Brana caprelor care urca in Varful Bucsoiu si mai apoi la Omu este un traseu foarte dificil.Daca alegi hornurile deasemenea nu e usor si este periculos din cauza caderilor de pietre!Daca alegi Drumul de vara poti ajunge linistit la Omu!

Luni, 25 iunie 2007 - 15:52

olaf
olaf

Din cate imi dau seama, toate traseele enumerate de tine, mike, pun ceva probleme pentru cineva care merge prima data.

djdmx, din cate am incercat pana acum, cel mai lejer este sa urci din Sinaia-Cota 1400 - Cota 2000 - Piatra Arsa - Babele - Omu. Este un pic mai lung, dar ai cabane la tot pasul si nu sunt pasaje dificile. Si varianta Padina - Pestera - Omu este o solutie, dar trebuie sa ajungi cu masina la Padina. Sinaia are avantajul trenului.

Joi, 21 iunie 2007 - 13:49

mike
mike
Rucsac

Pai ai mai multe variante. De ex Jepii Mici pana la cab Caraiman si apoi fie direct spre Babele, fie cu un ocol pe la cruce si continuand spre Omu...
A doua varianta, ar fi valea cerbului direct...e marcata si nu pune vreo problema, doar ca e lunga si nu ai cabane de oprit.
Astea ar fi dupa parerea mea cele mai batute si simple trasee.
Mai poti ajunge si pe la Malaesti (tot cabana) -adica pe Tache+ drumul de vara spre Omu sau pe la Padina-Pestera-Omu.

Miercuri, 20 iunie 2007 - 23:24

djdmx
djdmx

Salut!Vreau sa merg prin iulie in bucegi la Vf.Omu si este pentru prima data cand merg.Cine imi poate da cel mai usor traseu posibil?in afara de cel cu telecabina!Si o cabana in drumul pe care il fac.Multumesc mult ! Daca e de ceva lasati mesaj pe Forum sau id meu de messenger este gladiatorul_04 ! Mersi Carpati.org

Miercuri, 20 iunie 2007 - 23:17

Afisari: 1,585

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0464 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org