Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Piatra Mica
Muntii Piatra Craiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu Sinaia - Cota 1400 - Coltii lui Barbes - Cabana Cuibul Dorului (4)

danutzvasile
danutzvasile..

Salut sa inteleg ca sunt un norocos ca n-am dat nas cu ursoaica sau ceva neamuri de-ale ei(rectific am fost pe-acolo pe 11 iunie).Tocmai de aceea recomand doar celor cu ceva experienta.

Bafta!

Duminică, 5 august 2012 - 11:19

stefalexe
stefalexe
Busola

Salutare!

Coborand din platou (st Dichiu) pe firul apei, poteca (nemarcata) trece fix prin fata unui barlog de ursoaica, aflat intr-o scobitura la baza stancilor... acum doi ani era sa ne pape o ursoaica cu 3 pui, toamna trecuta am auzit ca tot acolo era... oricum zona Vanturisului este fabrica de ursuleti, si nu sunt din aceia, Papi...

Zona e salbatica, poteci multe, de animale, vegetatie abundenta, lipsa vizibilitate pentru orientare, lipsa semnal GSM!

In alta ordine de idei, cei de la Salvamont vroiau sa remarcheze acest traseu, ar fi bine sa intrebati si acolo care e starea actuala!

Sâmbătă, 4 august 2012 - 21:59

danutzvasile
danutzvasile..

Salut in luna mai traseul era fff.prost marcat
Din traseu coborarea la cascade nu este marcata.
Recomand ptr cei ce vor sa faca cascadele sa cobore de sus din platou pe firul apei (pe stanga cum cobori) e buna si o bucata de 25-30 m de coarda ptr mai mult confort .De la masina la cascade si inapoi 2 ore cu tot cu pauza de foto.
De la 1400 la cascade l-am parcurs acum vreo 3-4 ani f prost marcat (am iesit de cateva ori din traseu) recomand doar celor cu ceva experienta.
Carari cu soare.

Sâmbătă, 4 august 2012 - 14:01

fit
fit

Vreau sa fac o tura de o zi pe acest traseu si as vrea sa stiu daca l-a parcurs cineva recent, intrucat am citit niste jurnale de tura din anii trecuti si nu m-am lamurit intru totul cu privire la parcurgerea acestei zone. Eu vreau sa merg strict pe traseul marcat, nu am suficienta experienta incat sa fac orientare in teren, mai ales ca am inteles ca zona este foarte salbatica.

- marcajul cu punct rosu este bun, complet? Eu l-am zarit din mers pe cand coboram dinspre varful cu Dor spre 1400 si parea nou, dar prin documentatia gasita de mine pe net pana acum nu era clar.

- la cascadele Vanturisului se ajunge prin parcurgerea traseului sau este nevoie sa iesi de pe traseul marcat?

- traseul prezinta portiuni dificile, poteca rupta sau blocata de alunecari, sau alte probleme?

Multumesc!

Sâmbătă, 4 august 2012 - 12:42

Afisari: 2,011

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0736 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org