Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Negoiu
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu Moieciu de Sus-Fundata-Sirnea-Pestera-Magura-Zarnesti (5)

midan
midan
Rucsac

Fata de trasele marcate exista o scurtatura intre Sirnea si Pestera. Din cate am inteles, e drumul folosit in mod curent de localnici. Sunt niste caini mai latatori undeva la jumatate dar se poate trece de ei. Cred ca scutesti cel putin 1h 1:30h pe varianta respectiva. Eu n-am parcurs-o decat in ritm de lalaiala si poze asa ca nu pot sa-ti dau niste timpi corecti.

e relativ bine trasata aici : http://alpinet.org/main/poteci/mapper_ro_t_masivul-piatra-craiului_id_41.html - poteca ce iese prin nordul satului si taie V cu Pietre la est de limita parcului

Vineri, 21 iunie 2013 - 00:49

geo_graful
geo_graful
Caraba

Ioan, Daniel, va multumesc frumos amandurora.
Am o harta - Cinci munti din Curbura Carpatilor - insa nu apar trasee marcate intre toate localitatile care ma intereseaza. Apar in schimb drumuri de legatura, nemarcate, pe care daca le voi urmari sunt sigur ca o sa ajung la destinatie. Mai ales acum, cu lamuririle suplimentare din partea lui Ioan.
Pe mine ma interesa si ca timp cat dureaza un astfel de traseu, pentru ca, intr-adevar, as vrea sa-l fac intr-o zi. O sa revin cu detalii, in cazul in care voi merge.
Multumesc inca o data!
Numai bine!

Vineri, 21 iunie 2013 - 00:09

midan
midan
Rucsac

Asta poate te ajuta sa-ti faci idee, bifeaza sa-ti arate treseele turistice.
http://www.pcrai.ro/lang-ro/8/Vizitarea/harta_turistica.html

Joi, 20 iunie 2013 - 14:30

ioanstoenica
ioanstoenica..
Coarda

Salut! Din Moeciu de Sus exista o potecuta nemarcata care urca in Fundatica - iar de-acolo, pe drum, poti ajunge in Fundata, la drumul national (sau judetean, nu stiu ce drum e). Din soseaua din Moeciu de Sus pana la soseaua principala din Fundata faci in jur de 1.5h. Trebuie sa intrebi localnicii unde este intrarea pe poteca, o stiu ei - e cea mai scurta varianta spre Fundata.

Din drumul principal din Fundata exista un traseu marcat BR care merge pe deasupra satului Sirnea si iese in Curmatura Groapelor - de unde se poate continua spre zona La Table. O alta varianta este pe drumul de masina care duce in Sirnea in centru - asta daca vrei sa mergi prin centrul satului - dar ai mai mult de mers pe drum. Intrarea pe traseul Banda Rosie se face din sosea, cam la 1-2 km mai jos (spre Bran) fata de intersectia cu drumul din Fundățica. O harta te poate lamuri mai bine, chiar daca acest traseu nu apare pe toate hartile.

Pana in Curmatura Groapelor se fac cam 2-3 ore (orientativ) si poti ajunge acolo si din centru din Sirnea pe TR (in caz ca ai mers pe drum pana in centru). Din Sirnea ca sa ajungi in Pestera e mai complicat, nu stiu sa fie un traseu care sa scurteze, vreo poteca sa traverseze vaile si dealurile. Varianta marcata insa este aceea din Curmatura Groapelor - La Table (BR, sau mai usor - CA - circa 2 ore) - Casa Folea (CR) - Pestera (alte 1,5 ore). De fapt din Casa Folea poti ajunge direct spre Magura, fara sa mai treci prin centru prin Pestera, pe BR.

Din Măgura pana in Zarnesti exista traseu marcat, Banda Rosie (acelasi care vine de la Casa Folea). E un pic mai greu de urmarit in unele zone, dar avand in vedere ca se desfasoara pe drumurile satului, poti intreba oameni. Te scoate in zona Fantana lui Botorog, de unde ai de mers cativa km pana la gara in Zarnesti.

Din Casa Folea pana la gara in Zarnesti faci minim 2 ore.

Avand in vedere ca nu exista un traseu clar de urmat, ci multe fragmente de trasee, o harta a zonei e cel mai util instrument. Sau chiar si imaginile din satelit - pe care iti poti gandi traseul. Partea dinspre Moeciu/Fundata o poti gasi si pe unele harti cu Bucegii.

Sper sa-ti fie cat de cat utile informatiile.

Uite si link spre un album de-al meu, in care am parcurs traseul invers, dar cu plecare din Bran - Magura - Casa Folea - La Table - Curmatura Groapelor - Fundata.

https://picasaweb.google.com/107524476304789170667/SingurInCautareaToamneiPrinSateLaP
oalelePietreiCraiului?authuser=0&feat=directlink

Eu l-am facut in 2 zile ca asa am vrut. Cred totusi ca asa cum vrei sa-l faci tu, ai putea sa-l faci intr-o singura zi, daca pleci dimineata devreme din Moeciu si te misti bine pe traseu.

Spor!

Joi, 20 iunie 2013 - 14:03

geo_graful
geo_graful
Caraba

Salutare!
Ma intereseaza cam in cat timp s-ar putea face acest traseu si daca exista traseu marcat intre aceste localitati.
Multumesc!

Joi, 20 iunie 2013 - 12:29

Afisari: 4,825

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9329 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org