Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Noiembrie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Papusa
Muntii Parang

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu masina Sinaia - Cabana Piatra Arsa (16)

xoreax
xoreax
Coarda

Daca esti atat de stresat cu parcarea asta pazita de ce nu iei gondola pana sus? Mai faci o ora pe jos pana la Piatra Arsa dar macar poti sa dormi noaptea, fara grija bolidului tau de 100.000 euro.

Vineri, 26 iulie 2019 - 12:17

neco
neco

Patronul de la camping Aviator Busteni mi-a spus ca parcarea la cabana/hotelul Piatra Arsa costa 10 lei/zi. Nu era sigur. Stiti ceva ? Nu se poate lua legatura cu hotelul la numerele de telefon afisate pe pagina lui. Singurul numar la care se raspunde este 0244 312120, dar nu mai e al hotelului.

Vineri, 26 iulie 2019 - 11:33

neco
neco

BUNA ZIUA !
Vreau sa stau cateva zile la cabana Babele. Urc cu masina pana la intersectia unde se termina asfaltul (la dreapta e drumul spre hotelul Piatra Arsa iar in fata e drumul spre Babele) sau pana la hotel
1.
1.1 cat costa parcarea la intersectie
1.2 in ce interval orar se asigura paza masinii
Prin 2017 situatia era cam asta https://i.imgur.com/mD1EpXA.jpg
2.cat costa parcarea la hotel Piatra Arsa, repet, nu voi sta aici
3.cat costa cazarea la Babele, camera cu doua paturi fara baie in camera

Nu m-am lamurit rascolind netul. Cazarea la Babele cred ca NU e actualizata. Multumesc !

Luni, 15 iulie 2019 - 14:02

jidanu
jidanu

A mai fost cineva de curand cu masina pana la complexul piatra arsa?
Intentionez o iesire prin bucegi si doresc sa fiu cu masina cat mai aproape de trasee deoarece sunt insotit ce copil si sa fie mai usoare traseele. Ce recomandati? Intentionez sa ma cazez la piatra arsa pentru ca rapid ajung la sfinx...babe...caraiman...
Daca aveti alte idei de trasee sau opinii astept cu drag sugestii.

Luni, 15 iulie 2019 - 13:12

baumwolle
baumwolle
(admin)

Elisa, e mai greu cu cortul în acea zonă. Spații sunt, dar e mult trafic de turiști și automobiliști și nu cred că ar fi o experiență prea plăcută. Dacă preferi zona Muntele Roșu, poți sta la căsuțe la cabana Silva. Dacă vrei totuși la cort, îți recomand să urci pe versant, pe traseul TR, până găsești un loc bun, sau poți pune cortul chiar și în creastă, fie în zona La Răscruce, fie în șaua Gropșoarele (unde ai și apă la vreo 10 minute de coborât).

Vineri, 13 mai 2016 - 16:49

elisa
elisa

Va multumesc pentru sfaturi/sugestii. Carpati.org Deocamdata aman traseul pe Vf. Omu si cred ca o sa ma indrept spre Muntii Ciucas. Stiti vreo zona in apropiere unde se poate campa (Cheia/Muntele Rosu)?

Vineri, 13 mai 2016 - 16:45

baumwolle
baumwolle
(admin)

Victor, am apreciat mesajul lui Xoreax ca fiind potrivit pentru această discuție, pentru că, după ce a răspuns la obiect, a oferit și un sfat pertinent inițiatoarei. Nu se poate spune că omul a fost pe lângă subiect, ci că a dorit să aducă o completare. Mari trebuie să creștem cu toții și te rog să îl lași pe fiecare să o facă în ritmul său.

Xoreax, îți mulțumim pentru vigilență, însă, așa cum sunt convins că știi deja, suntem cu toții cu ochii pe site și atenți la ce se întâmplă, atât la bune, cât și la rele. Chiar nu e nevoie să poluezi o discuție doar pentru că ți-a zgâriat unul orgoliul și arzi de nerăbdare să-l vezi legat de stâlpul infamiei. Dacă ceva arde cu adevărat, există mesagerie personală și e-mail, le poți folosi cu încredere.

Acesta este un avertisment verbal pentru toți cei amatori de ieșiri în decor. Data viitoare se lasă cu răcoare.

Vă mulțumesc pentru înțelegere!
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 13 mai 2016 - 16:26

victoranica
victoranica
Coarda

@elisa: e, intr-adevar, destul de riscant sa campati pe platoul Bucegilor, ursii de acolo fiind destul de obisnuiti cu prezenta umana. Poate o sugestie mai buna ar fi sa folositi unul din refugiile existente, cred ca mai aproape de Piatra Arsa e cel din Saua Strunga, aflat totusi la niste ore distanta.

Nu cunosc daca nu cumva cabana ofera ceva spatiu de campare ingradit, desi nu cred.

mesaj editat de admin

Vineri, 13 mai 2016 - 15:06

xoreax
xoreax
Coarda

Cu dormitul la cort la Piatra Arsa alta poveste. Si in general cu cortul pe platou, lucru interzis tehnic insa oricum periculos din cauza ursilor care se tot plimba pe acolo.

Va sugerez eu niste munti absolut fenomenali si accesibili mai ales in perioada asta de tranzitie - Gurghiu.
Mergeti la Sovata. Urcati cu masina pe V. Sebesului pana la serpentinele de la cariera unde o puteti parca. De aici aveti un circuit - urcati pe punct rosu pana pe Vf. Saca unde ramaneti la cort peste noapte si coborati a doua zi pe banda albastra inapoi la masina.

Ca sa nu poluam discutia curenta, ne putem auzi pe privat cu detalii daca esti interesata.

Vineri, 13 mai 2016 - 07:56

elisa
elisa

Sunt din Cluj, si din acest motiv ma gandeam sa merg in weekend. Vroiam sa dormim undeva prin zona Piatra Arsa, in corturi. Dar o sa incerc atunci sa gasesc trasee mai bune.

Joi, 12 mai 2016 - 22:17

odin
odin
Rucsac

De ce sa ajunga cu masina la Omu? Nu se poate oricum si e total neavenita ideea chiar daca gaseste solutia de a ajunge

Joi, 12 mai 2016 - 19:55

xoreax
xoreax
Coarda

Parerea mea este ca nu merita acest traseu (cu masina la Piatra Arsa si apoi spre Omu) decat daca esti din Brasov si vrei sa ajungi rapid la Omu sa prinzi un apus fain in timpul saptamanii cand in zona nu misuna sute de masini si "turistii" aferenti.
Dar, daca vrei sa ajungi la Omu cu orice pret si nu ai o conditie fizica buna poate fi o solutie, de ce nu.

Joi, 12 mai 2016 - 19:49

elisa
elisa

Multumesc mult de informatii! Carpati.org

De TransBucegi am auzit, dar asa stiam ca inca-i un drum inchis. Pe weekend-ul urmator planificam acest traseu, dar se pare ca-l voi amana pe iunie, deoarece vom fi o echipa de 9 persoane si n-avem fiecare echipament, si acelasi nivel de experienta. Inseamna ca pe weekend-ul urmator va trebui sa-mi aleg alta destinatie. Daca aveti ceva sugestii, sunt binevenite. Carpati.org

Joi, 12 mai 2016 - 19:26

yo6ial
yo6ial
Coarda

Cu mașina doar până la Hotel Cota 1400. De acolo, recomand să luați 2-ul. Carpati.org

Joi, 12 mai 2016 - 15:34

xoreax
xoreax
Coarda

Pana la Cota 1400 e drum asfaltat, nu zic nu.

De acolo in sus traseul e forestier si nu poate fi parcurs decat cu 4x4. Am gasit la un moment dat un filmulet cu cineva care urca cu un Suzuki Jimmy si s-a chinuit un pic.
Cand atinge platoul drumul urmeaza chiar linia traseului turistic care ocoleste varful Furnica.

A cam dat-o-n bara Google Maps aici..

Cu toate astea, sunt surprins ca inca nu a auzit intreaga tara de celebrul TransBucegi la cata reclama i s-a facut dar fie:

ca sa ajungi la Piatra Arsa cu masina pleci din Sinaia, mergi spre Targoviste, faci dreapta aici (https://goo.gl/maps/7EoYL6LKPF42), urci pana in saua Dichiu si faci dreapta (e indicator spre Piatra Arsa, inainte se ajunge la Bolboci si Pestera). Tii drumul asfaltat pana la bariera unde parchezi masina.

De la bariera pana la Piatra Arsa faci pe jos circa 15 minute. Pana la Babele probabil vreo 45 minute - 1 ora si de acolo te poti documenta cu privire la restul traseelor.

Asfaltul e curat pe tot parcursul acestui drum dar de la Babele spre Omu e zapada si nu recomand sa te aventurezi fara echipament si experienta.

Joi, 12 mai 2016 - 15:32

elisa
elisa

Salut,

Imi spune cineva daca traseul de pe link-ul de mai jos (Busteni-Cabana Piatra Arsa) poate fi parcurs cu masina?

https://www.google.ro/maps/dir/Bu%C8%99teni/Cabana+Piatra+Ars%C4%83,+Ora%C8%99ul+Bu%C
8%99teni,+Jude%C8%9Bul+Prahova/@45.3672486,25.4839309,12.5z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1
s0x40b3159fda38c781:0x4637b373ffbbe570!2m2!1d25.5342236!2d45.4097148!1m5!1m1!1s0x40b3
16033a228e1b:0x54a1ec9ca0d7d4f4!2m2!1d25.4877448!2d45.3838105

Iar traseele pana la varful Omu sunt deschise sau inca e prea mare zapada?

Va multumesc! Carpati.org

Joi, 12 mai 2016 - 10:47

Afisari: 9,629

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0579 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org