Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Santilia Mare
Muntii Leaota

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu Malaiesti-Brina caprelor-Diham (12)

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

salutare. multumesc tuturor pt raspunsuri!

eu voi urca de la malaiesti. desigur, voi intreba si la salvamont, daca va fi cineva. ideea e ca voiam sa stiu la ce sa ma astept iarna pe acolo ca sa stiu ce echip sa iau dupe mineCarpati.org.

cat depre cruci..las.o balta. fiecare face ce vreaCarpati.org

@negoiu...in niciun caz nu merg singur...nu sunt genul, nici nu imi place asta.

@xoreax. ..eu cred ca nu e nevoie, ca atunci cand eu cer o informatie, cineva sa posteze o poza cu o cruce ca si informatie. (daca cineva ma intreaba cume pe Bmm ar trebuii sa ii pun o poza cu acea cruce de sub sa?). Daca Roxana chiar ar fi vrut sa ma ajute ar fi facut-o, dar s epare ca ea a avrut doar sa ma sperie.(sac..nu ma sperii asa usor) Oricum cred ca acea cruce nu era de pe traseul sus-amintit, dar numai roxana poate sa ne confirme daca a fost sau nu pe acolo.

Asa ca decat sa postam comentarii fara rost, mai bine am incerca sa ajutam pe altii. Asa vad eu lucrurile. Postand inutilitati ca acea poza nu faci decat sa ocupi cev net degeaba. Si atat!

Alex

Vineri, 18 ianuarie 2013 - 22:54

odin
odin
Rucsac

Laexutzu: daca nu ai loc sa treci de cruce, nu urci Carpati.org
Uite , treaba asta cu crucile, daca urc sau nu, eu urc. Nu sunt genul de superstitios incat sa cred orice. Daca ar fi sa ne lam dupa crucile nefericitilor, ar trebui ca Bucegiul sa fie pustiu. Pentru mine crucile reprezinta in primul rand un punct de reper, dupa ce am acordat un gand bun si de compatimire...

Oricum, sa lesini de frica nu e cazul in special la tine si nici sa iei in deradere traseul. Pana la urma urmei, fiecare se cunoaste si hotareste pentru el. Si daca ti se pare zapada aiurea sau prea expusa zona si cu risc, te vei intoarce.
Problema nu e traseul tau ci urmele pe care le vei lasa; ele pot induce in eroare un eventual turist care nu are ce face si cauta aventuri. Ai la Malaiesti si unde sa ceri info...cel mai bun lucru.

Vineri, 18 ianuarie 2013 - 18:37

negoiu79
negoiu79

sau o alta sugestie..in loc sa faci stanga pe brana caprelor..poti urca inainte pe firul vaii pietrelor..Carpati.org care da in creasta bucsoiu e o vale decenta..cam intr-o ora o ora si ceva esti in creasta bucsoiu..Carpati.org asta daca urci de la malaiesti..

Vineri, 18 ianuarie 2013 - 15:31

xoreax
xoreax
Coarda

@laeksutzu cred ca Roxana a vrut sa spuna ca traseul tau este suficient de periculos incat sa mai apara o cruce pe-acolo in caz de 'doamne-fereste'..

Vineri, 18 ianuarie 2013 - 15:30

negoiu79
negoiu79

eu am preferat mereu bucsoiu mare iarna..si e destul de sigur Carpati.org
nu am fost iarna pe Brana caprelor..dar pe brana fiind traversare contiuna..ar mai trebui un partener sa te asigure cu coarda din cand in cand..e pe nord de fiecare data am vazut-o plina cu zapada..asa ca pot sa fie fetze dubioase de zapada..sau poti sa te bagi asa la moral si vezi la fata locului Carpati.org
ca smecherie asa din prepeleac iarna ..nu se urca prin jnepeni si cabluri pana in creasta ci pe valcelul din stanga..se vede de la prepeleac se ajunge foarte foarte lejer sus..ma rog in limita starii zapezii Carpati.org

Vineri, 18 ianuarie 2013 - 15:15

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

Salutare din nou,

@odin. eu stiu de ce traseul e folosit din ce in ce mai mult, dar era o intrebare retorica la adresa roxanei. Ma intreb daca ea cand vede o cruce undeva nu mai merge pe acolo.

Vineri, 18 ianuarie 2013 - 13:27

odin
odin
Rucsac

ca stie lumea ca e spectaculos, are reclamaCarpati.org si asa si e atata timp cat esti atent la poteca in zonele expuse si nu te uiti dupa corbi

Joi, 17 ianuarie 2013 - 20:06

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

buna observatie Florin. Apropo de cruci...pe traseele pe care umblam mai demult, dar pe care acum umblu mai putin (din diferite motive), in special la coborare, de exemplu Jepii Mici au multe cruci, pe acolo murind destul oameni. Ma intreb de ce acel traseu e folosit din ce in ce mai mult?

Alex

Joi, 17 ianuarie 2013 - 19:18

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Eu de asta nu merg prin cimitire...E clar ca acolo au crapat o gramada de oameni. Carpati.org

Joi, 17 ianuarie 2013 - 18:08

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

daca vezi o cruce undeva nu ineamna cu nu trebuie sa ma mergi pe acolo. Sunt curios, unde e aea cruce amplasata?

Joi, 17 ianuarie 2013 - 16:32

roxanageo
roxanageo

http://postimage.org/image/lz1hp8eqt/ Cu scuzele de rigoare ca nu am putut gasi ceva mai sugestiv!

Joi, 17 ianuarie 2013 - 16:22

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

E posibil ca in luna februarie a acestui an, sa fiu in zona Cabanei Diham, pt. o practica de specialitate. Intr-una din zile ma gandeam sa fac tura sus enuntata. Am mers vara pe traseu, dar iarna doar imi pot imagina cum arata. Ma poate ajuta cineva cu detalii?

Alex

Miercuri, 16 ianuarie 2013 - 18:40

Afisari: 2,251

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0567 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org