Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Noiembrie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Sureanu
Muntii Sureanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu in Poiana Rusca (4)

thymothey
thymothey

da, ar fi o idee. Eu as mai face ceva trasee prin zona, si as aborda alte trasee sau si pe cele pe care am fost dar in sens invers. Vara credca e fain pt ca mergi mult prin padure la umbra.

Joi, 2 iunie 2016 - 09:20

sebareserved
sebareserved..

de mult caut ceva informatii de la cineva care a fost in PR si in final am gasit Carpati.org merci! e frumoasa zona, dar tocmai pentru ca am banuit ca marcajele sunt deficitare nu am mers pe acolo. poate ar trebui sa incercam cumva sa le refacem... nu e tarziu nici anul asta, dar poate daca discutam si gasim solutii anul viitor am putea reface ceva pe acolo. e pacat de zona, multa lume o evita pt ca nu sunt bune marcajele.

Joi, 2 iunie 2016 - 08:41

thymothey
thymothey

Revin cu info. Pana la urma am fost pe acest traseu. Drumul pana in Luncani de Jos e cu asfalt de buna calitate. Din centrul comunei mai poti merge max 1 km cu masina pe asfalt, pana la capatul padurii, iar de acolo la picior. Eu am mers pe banda galbena spre Vf. Pades, marcajele sunt destul de rare, mai ales acolo unde sunt mai importante. Daca urmezi BG vei ajunge pe niste vaiugi care nu sunt tare dragute mai ales daca a plouat inainte, plus ca trece printr-o zona defrisata. Din ce am vazut pe teren, poti urmari drumul forestier pana se intalneste cu banda rosie, de aici pana in varf marcajele sunt bune. Cu apa eu zic ca se sta destul de bine, avand in vedere ca se merge mult pe cursul unui paraias, izvoare nu am vazut, daca nu ai probleme de genu si daca nu a plouat de curand(fiind tulbure) eu zic ca se poate bea. Din Vf. Pades am coborat spre cabana Capriorul pe banda albastra, marcajul e bun pana intr-un loc, unde traseul face dreapta, dar drumul principal/forestier duce in jos spre satul Nadrag, eu aici am ratat schimbarea de mers si am avut de suferit, urcand un deal serios ca sa ajung din nou la traseu. Inainte de a ajunge la cabana Capriorul am urmat triunghi rosu, din banda rosie, la un moment dat apare o zona cu multa apa peste toate drumurile acolo se face dreapta, traseu comun cu triunghi albastru. Mai mergi max 1 km, si se vede 2 marcaje pe 2 copaci, Limani(triungi albastru) si Tomesti(triunghi rosu). Am incercat sa merg pe TA dar drumul era umblat de tafuri si era groaznic, noroi pana la genunchi, asa ca m-am dus pe TR, care e un traseu mai nou marcat, dar din pacate nu prea bine. Semnele le-am vazut max 1 km, dupa care au disparut cu desavarsire, m-am uitat la fiecare intersectie, si nimic. La un moment dat am vazut 2 marcaje de TG . De la intersectie am tinut drumul principal, unul de pamant si panta serioasa, ca era mai bine sa alergi, si in cele din urma am ajuns intr-o vale, pe care am urmarit-o. Dupa aprox 1 ora am ajuns la masina, sleit de puteri.
Zona e frumoasa, pacat ca marcajele nu sunt puse corespunzator.

Luni, 23 mai 2016 - 17:20

thymothey
thymothey

Salutare,

In acest weekend as vrea sa fac un traseu in Poiana Rusca, Motelul ,,Valea lui Liman"-Luncani - Pīrīul Mare - Vīrful Pades, banda galbena si inapoi pe la Cabana Capriorul. M-ar interesa daca de la Valea lui Liman as putea ajunge cu masina(Golf 4) pana in Luncani si cum ii cu apa pe acest traseu. Multumesc

Vineri, 20 mai 2016 - 12:05

Afisari: 1,235

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0530 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org