Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Godeanu
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu in Calimani (7)

florinbalan
florinbalan
Rucsac

...si uite-asa, ma mananca limba si nu mai am salbaticia pentru mine...Carpati.org

Marşi, 15 septembrie 2009 - 00:29

ovidius.max
ovidius.max

@florinbalan am urmat sfatul tau. Am fost sambata pe traseul pe care mi l-ai spus tu si a fost OK. Am plecat de la ora 6.00 din Gura Haitii, pe la 10.30 am ajuns pe Pietrosul si la 14 eram la Retitis. As fi vrut sa merg mai departe, pe Varful Cerbului de unde sa cobor in Gura Haitii dar un meteorolog de la Retitis („Nea Stelica”Carpati.org nu m-a lasat. „Iti ajunge pe azi, asta care vrei tu sa-l faci e traseu de doua zile” Carpati.org L-am ascultat ca era cam la limita cu timpul asa ca am coborat de pe Retitis in exploatare si de acolo, pe jos, in Gura Haitii unde am ajuns pe la 18. Am facut bine pentru ca am inaugurat in tura asta o pereche noua de bocanci si pe la sfarsit, dupa bariera Parcului, mi-a cam facut probleme. Cum i-am spus si lui Nea Stelica, partea din Gura Haitii pana pe Retitis prin Vf. Cerbului ramane pentru vara viitoare. Multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ati dat si ne mai „auzim”.

Luni, 14 septembrie 2009 - 14:07

ovidius.max
ovidius.max

Asta e de acum traseul C Carpati.org. Oricum Retitis nu vreau sa fie in dubiu pentru ca pe Pietrosul am mai ajuns, dar pe Retitis nu. Am sa vad, poate cobor pe Valea Haitii. Depinde mult si cu cine merg...

Miercuri, 26 august 2009 - 07:41

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Daca urci pe Valea Haitii faci pana pe negoiu Unguresc vreo 5 ore, in caz ca nimeresti bine poteca. Nu stiu daca s-a remarcat din primavara, dar pana pe Vf Haitii era prost marcajul. Cu o harta insa nu e mare lucru. Ca dificultate doar ultima potiune spre Pietrosu e ma dificila dar nu cine stie ce.
Apoi ai posibilitatea, in functie de vreme sa mai faci un ocol spre Retitis sau sa cobori direct pe CR spre Luana (30' max) si apoi pe sosea spre Gura Haitii, 2-3 ore. Daca zici ca e cineva neexperimentat nu-l baga mai mult de 8 ore la mers.
Pe Valea Haitii este un traseu destul de spectaculos si, dupa mine, cel mai rapid spre Vf Pietrosu (perpedes Carpati.org )

Marşi, 25 august 2009 - 12:40

ovidius.max
ovidius.max

Da, asa am socotit si eu dar inca mai speram.
Ca Plan B m-am gandit sa fac invers: Pietrosul, Retitis si coborarea in functie de timp pentru ca de la Retitis am mai multe variante spre Gura Haitii.
Si Calimanul Cerbului ramane pe alta data ca acum am alocata numai o zi.

Marşi, 25 august 2009 - 11:48

cibotarum
cibotarum
Coarda

Nu pre iti iese ce iti propui intr-o zi; adica poti face toata bucla asta cu conditia sa: fie vreme faina, sa pleci cu noaptea'n cap de jos si sa ajungi ot pe amurgite, sa nu te uiti in stanga sau in dreapta, sa ai la tine dstul de multa apa dac cumva s-au cules deja toate afinele. Si merita doar daca te antrenezi pentru vreun maraton, al Pietrei Craiului spre exemplu. Daca nu ar fi mai placut sa imparti acest traseu in doua zile

Marşi, 25 august 2009 - 10:31

ovidius.max
ovidius.max

Buna ziua si bine v-am gasit.
La inceputul lunii septembrie intentionez sa fac urmatorul traseu in Muntii Calimani si as vrea sa stiu daca este posibil sa il fac intr-o singura zi.
Plecarea ar urma sa fie din Gura Haitii-Calimanul Cerbului-Vf. Bradu Ciunt-Vf. Retitis-Negoiu Romanesc-Vf. Pietrosul-Exploatarea Calimani-Gura Haitii.
La tura s-ar putea sa participe si cineva mai putin experimentat.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Marşi, 25 august 2009 - 10:12

Afisari: 1,491

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0833 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org