Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Iulie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Brusturu
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu Crai (6)

yegesmedve76
yegesmedve76..

Salutare la toti!
M-ar interesa, daca cineva a fost in zona zilele astea, cam care sunt conditiile pe partea superioara a Calinetului, mai exact daca este acoperit pe gheata.
Cu multumirile anticipate si desigur carari cu soare tuturor

Luni, 21 noiembrie 2011 - 17:23

cristi.mondiru
cristi.mondi..
Busola

Traseul de la varful Ascutit la refugiul Diana(Vf.Ascutit-Saua Padinei Popii-Brana Caprelor-Refugiul Diana) este solicitant pentru cei ce nu au conditie fizica(implica coborari relativ abrupte prin padure,pe grohotis,prin jnepeni si portiuni in care se necesita o abordare ceva mai grijulie in momentul micilor descatarari).De la refugiul Diana se poate cobora catre Plaiul Foii in doua moduri:traseu direct(putin abrupt in partea superioara) sau traseul catre Coltul Chiliilor si mai departe in drumul de legatura dintre Zarnesti si Plaiul Foii(necesita parcurgerea unei portiuni de drum de aproximativ 8 km catre Plaiul Foii).

Sâmbătă, 17 septembrie 2011 - 22:19

baumwolle
baumwolle
(admin)

Între Grind II și vârful Ascuțit sunt vreo trei sferturi de Creastă Nordică, incluzând vârful La Om, cel mai înalt din masiv. Parcurgerea acestei bucăți implică pasaje de cățărare, nu foarte dificile, dar nici de trecut cu vederea. Nu știu cum este traseul spre Diana, nu cred că pune probleme de obstacole ce trebuie trecute.

Dacă nu ai mai fost deloc în Piatra Craiului, părerea mea e că ar trebui să lași parcugerea crestei pentru când vei fi mai familiarizat cu particularitățile acestui masiv.

Sâmbătă, 17 septembrie 2011 - 18:46

monoda
monoda

Hmm. Vreau să fac măcar o bucată de creastă, preferabil nu una foarte nasoală (întrucât nu am mai fost pe crai).

De la Ascuțit la Diana și apoi Plaiul Foii cum e? Pierd în schimb toată creasta pe lungime, dar vreau să evit cățărarea.

Sâmbătă, 17 septembrie 2011 - 18:39

baumwolle
baumwolle
(admin)

Cred că cea mai bună variantă de a bifa toate obiectivele alese de tine este următoarea:

Plaiul Foii - refugiul Șpirlea - La Zaplaz - La Lanturi - Grind II - vârful Ascuțit - Curmătura.

Zaplazul este, din câte îmi amintesc eu, lângă potecă, nu e nimic de escaladat până acolo. Teoretic ai putea face tot traseul ăsta într-o singură zi, dar ar trebui să pleci foarte devreme și să fii în stare fizic. Cel mai bine e în două zile, te poți bucura de natură, nu mai ești pe fugă. Poți dormi ori la Grind II, ori la Ascuțit.

Apă găsești un pic mai jos de Șpirlea, îți iei de-acolo cât crezi că ai nevoie (eu cred că 3-4L ar fi de-ajuns, deja vremea s-a răcorit).

Traseul Șpirlea-Grind, cunoscut și sub numele de La Lanțuri, este dificil prin diferența de nivel și prin faptul că necesită cunoștințe minime de cățărare. Pe vreme proastă este total nerecomandat, stânca este udă și nu vei avea aderență. Același lucru se poate spune și despre creastă! Este prăpastie pe ambele părți, în multe locuri poteca fiind foarte îngustă și sunt destule pasaje care vor necesita mâinile pentru cățărare. Pe vreme nefavorabilă - ceață, furtună - este nerecomandată.

Sâmbătă, 17 septembrie 2011 - 18:17

monoda
monoda

Vreau să fac un tur prin crai de mai multe zile.
Mă interesează în mod special să văd creasta, curmătura, zaplazul, ascuțitul, vf la om și colții.
Se poate escalada înspre zaplaz dinspre șpirlea fără echipament de alpinism?

Nu știu cum să planific șederile. Prima noapte ar fi curmătura, a doua ascuțitul, însă în a treia zi trebuie să tai toată creasta și să cobor în șpirlea după-amiaza. Alternativa ar fi 3. grindu
Invers cred că e mai simplu dacă grohotișul și urcarea pe la șpirlea e dificilă, anume 1. șpirlea, 2. grindu 3. ascuțit

Dacă nu cobor în ziua în care fac creasta, apa va fi o problemă.
Cât de dificilă e creasta? Se poate merge lejer, să spunem un platou de câțiva metri, sau e râpă si perete de ambele părți? Cât de dificile sunt ascensiunile pe creastă?

M-am uitat pe forum și pe alte ture planificate, și în nici una nu se doarme pe creastă în ziua în care a fost străbătută.

Sâmbătă, 17 septembrie 2011 - 17:33

Afisari: 1,854

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0807 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org