Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Pietros
Muntii Rodnei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu Ciucas-Cozia (7)

razvanvm
razvanvm

Din vf. Ciortea, accesul pe culmea Boia-Titescu-Fata sf.Ilie-Zanoaga-Clabucet e destul de problematica, este o ruptura de panta ce necesita cunostiinte de catarrare pe stanca pana in Vf.Boia ! Asa ca ori cobori in valea Scara (se poate si de pe Ciortea pe nemarcat pana in CA de pe firul vaii Scara - verificat personal) ori de la lacul Budislavu pe valea Boia Mare peste Vemesoaia, Olanu, etc. daca alegi sa cobori pe Scara - Topolog, nu tre sa ajungi pana in Salatruc, or sa-ti cam sara capacele pe drumul ala, mergi pe vale pana la gura vaii Ruda (ai primul pod de piatra pe care-l intalnesti, spre dreapta) urci valea Ruda care iti aduce aminte de Apuseni cu fanetzele si salasele ei, pana in culme undeva la sud de vf.Clabucet si de aici prinzi coborare dincolo inspre tara Lovistei - Pripoare. Drumuri de car sunt, zona este circulata vara, localnicii au pasuni si casoaie in valea Ruda unde vin la coasa.
Aaa, si pana in gura vaii Ruda ai sanse sa gasesti ocazie ca taie aia lemne pe-acolo pe Topolog....

Luni, 27 decembrie 2010 - 12:58

edo
edo
Caraba

Cred ca cea mai scurta cale de legatura intre masivele Fagaras si Cozia este urmatoarea: in saua Scara (unde se afla si refugiul Scara) faci stanga si cobori pe marcajul cruce albastra pe Valea Topologului pana in satul Salatrucu. Aici faci dreapta pe soseaua spre Perisani, unde in satul Pripoare ar trebui sa inceapa marcajul cruce rosie ce te duce pana pe varful Cozia (nu cunosc starea acestui marcaj).

Duminică, 26 decembrie 2010 - 14:08

andrei2389
andrei2389

Multumesc frumos pt informatii!!!!si nu in ultimul rand: La multi ani!!!!

Sâmbătă, 25 decembrie 2010 - 11:00

urlea2002
urlea2002
(admin)

Cel mai ok ar fi sa faceti creasta Fagarasului, coborarea in Turnu Rosu si continuare, dupa o pauza de tren personalCarpati.org, de la manastirea Turnu catre cabana Cozia, pe Turneanu.
Tot cautand, am gasit si varianta asta in ghidul nostru, dar, din pacate, nu e nici un detaliu despre marcaj. Asa cum spuneam, face legatura cu Vf. Ciortea, descrierea fiind din Cozia:
http://www.carpati.org/trasee_muntii/cozia/cabana_cozia-310/spre/baiasu-315/361.html
Chiar as fi tare curios, pentru actualizarea ghidului, daca poate da cineva detalii despre acest traseu.

Sâmbătă, 25 decembrie 2010 - 08:57

urlea2002
urlea2002
(admin)

ai aici intreaga continuare a crestei Fagarasului:
http://www.carpati.org/trasee_muntii/fagarasului/saua_caprei-116/spre/saua_cleopatrei
-86/120.html

http://www.carpati.org/trasee_muntii/fagarasului/saua_cleopatrei-86/spre/saua_surului
-95/121.html

http://www.carpati.org/trasee_muntii/fagarasului/saua_surului-95/spre/saua_corbului-9
9/122.html

Sâmbătă, 25 decembrie 2010 - 08:49

urlea2002
urlea2002
(admin)

Pai e cam complicat, din cate stiu eu nu exista trasee marcate de legatura intre fagaras si Cozia. fagarasul trebuie coborat tot pana in tara Lovistei, si apoi urcata Cozia. Din cate imi amintesc, la o discutie cu dl. Dinu Boghez in Cozia, cea mai faina varianta ar fi valea Ciortea, dar sincer, nu stiu daca si cat e marcata. Promit sa ma mai documentez si revin cu un raspuns. In ceea ce priveste accesul in Cozia din acea yona, iar e complicata problema. Din cate stiu, traseele marcate sunt pe cu totul alte coordonate. Referitor la continuarea din Saua Caprei catre vestul Fagarasului, ai traseele in GHID, sunt trasee de creasta marcate banda rosie.

Sâmbătă, 25 decembrie 2010 - 08:45

andrei2389
andrei2389

Am inceput sa ma documentez pt un proiect pe care vreau sa il duc la bun sfarsit in luna iulie si anume un traseu cu plecare din Ciucas si coborare in Cozia...dar am ajuns la un punct mort..si anume dincolo de Saua Caprei din Fagaras nu am gasit un traseu marcat care sa ma duca in continuare spre vest si sa-mi fie favorabil ca acces catre Mtii.Cozia....am cautat si prin harti mai vechi dar n-am gasit nimic care sa ma ajute...si din cate am inteles ar fi portiuni unde marcajele s-au sters(de la altii care au incercat traseul)...daca ati facut acest traseu as fi foarte recunoscator pt informatii...

Miercuri, 22 decembrie 2010 - 01:47

Afisari: 1,940

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0561 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org