Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2020
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Octombrie 2020
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu Buila (8)

jimb
jimb

Multam frumos.
(nu eu, amicul, dar il conving eu sa fie dispus ... )

Luni, 27 iulie 2020 - 11:33

vjs
vjs

@Jimb. Spre Pahomie nu-ti face griji. Acum vreo doua saptamani partea de inceput a forestierului a mai fost si nivelata aranjata putin cu utilaje. Depinzi doar de cat esti dispus sa murdaresti/ freci masinuța.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 27 iulie 2020 - 11:29

jimb
jimb

Salut, e posibil sa ajung maine in Buila. Nu o sa pot lua masina de teren personala, ci un Renault Megane.
Exista anul asta riscuri deosebite in drumul spre Pahomie?
Anul trecut un prieten cu VW Golf a ajuns relativ ok la Pahomie si a reusit sa faca cel putin jumatate din drumul spre cantonul Codric. Asa ca nu ma astept la o situatie foarte nasoala, insa poate are cineva informatii mai actuale?
Multam.

Luni, 27 iulie 2020 - 11:07

vjs
vjs

Cheile Cheii sunt mai umflate decât de obicei în prezent. Sunt zile și zile, după noroc. Uneori mai vin torenți. Brâna caprelor a fost curățată / bărbierită nițel în acest week-end. Pt. mașină e recomandat gardă înaltă sau chiar 4x4 pt. confort psihic.

Marți, 7 iulie 2020 - 16:04

andras
andras

Anul trecut drumul spre Pahomie era fara probleme (am mers cu un Audi A4). Drumul spre cabana era mai proasta (si e mai lunga). Oficial creasta nordica e inchisa, intre Muntele Oale si Vanturarita. Am parcurs numai partea Vanturarita-Vioreanu, era fara probleme, erau marcaje. Spre Oale dupa descrieri e putin balaureala in jnepeni, daca nu cumva a fost remarcat/curatat intre timp. Despre program, depinde ce vreti. Carpati.org Daca nu vreti sa carati cortul, campati la Pahomie si ori faceti creasta integrala intr-o zi lunga, ori faceti in doua bucati (dar evident inseamna o urcare in plus). Programul nostru a fost: prima zi Pahomi-Saua Stevioara - Vanturarita-Buila-Curmatura Builei-Patrunsa-Pahomie (daca vreti se poate si urca la Piatra, dar va fi mai lung, singura zona mai problematica e o oarecare problema de orientare la coborarea spre Patrunsa (tineti pe piciorul din stanga la coborare, drumul e mai clar/bun acolo), iar a doua zi a mers cu masina la Codrica apot pe Brana Caprelor la cabana si retur pe drum (destul de lung, dar am avut noroc cu o masina de ocazie).
Alternativ s-ar putea sa fie posibil urcarea pe Cheile Cheii si return pe brana caprelor, dar nu stiu cum arata cheile cu ploile de acum.
Daca carati cortul as campa la Curmatura Builei, iar daca refugiul e gol (nu prea cred, dar poate aveti noroc), puteti dormi si in refugiu.

Vineri, 26 iunie 2020 - 13:49

robert84
robert84

Salutare!

Poti campa fara probleme in Curmatura Builei, cainii sunt invatati cu turistii si sunt tare prietenosi. Daca ramaneti la refugiul Piscul cu Brazi si nu tineti neaparat sa faceti creasta integral nu i nevoie sa mai reveniti in creasta, puteti continua prin Dosul Builei si iesiti in Curmatura. Dar, cum spunea si Cristi, ziua i lunga si cred ca puteti ajunge lejer in Curmatura in prima zi.

Referitor la drum, ultimii doi km spre Pahomie nu sunt chiar placuti cu o masina cu garda joasa. Poti lasa masina la troita unde drumul se bifurca spre schit.(traseul spre Curmatura Oale incepe pana n schit)

Si inca ceva, folositi spray de capuse!

Sa aveti un weekend fain!

Vineri, 26 iunie 2020 - 07:43

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Sună bine planul vostru. Eu aș opta pentru varianta precizată de tine.

Teoretic, drumul până la Pahomie este practicabil, eu ultima dată l-am parcurs în toamna anului 2018 cu o mașină normală. Poți afla starea lui sunând pentru informații la cabana Cheia.

În ceea ce privește camparea, ea este permisă doar în anumite locuri, fiind parc național. Nu vreau să intru în nicio polemică, dar șaua Ștevioara nu este desemnată ca loc de campare. Ce puteți face sâmbătă este fie să coborâți din creastă la refugiul Piscul cu Brazi, fie să continuați până în Curmătura Builei. Ziua este lungă acum, aveți timp, numai să dați atenție prognozei meteo, după-amiaza instabilitatea atmosferică e mai accentuată în perioada asta. Dacă rămâneți la Piscul cu Brazi, a doua zi reveniți repede în creastă și continuați până în șaua Ștevioara sau mergeți până în Curmătura Builei.

Aveți apă în apropierea ambelor locuri de campare, dar e bine să ajungeți la izvor pe lumină, fiindcă amândouă se dibuiesc mai greu dacă nu cunoașteți zona.

Nu știu cât de bună e ideea cu plecarea de vineri. Aveți de așezat cort pe întuneric, a doua zi de strâns... poate o noapte de dormit prost. Dacă ați ajunge sâmbătă la 10 la schit cred că ați fi în câștig, dar e alegerea voastră.
Drumeție plăcută!

Joi, 25 iunie 2020 - 19:43

naludar
naludar

Salutare,

Va intrebam in topicul precedent de loc de campare in Cozia. Dar pentru ca sunt sucit uneori, o sa ajungem in Buila.

Ajungem vineri noaptea si avem Sambata si Duminica sa ii dam la pas; planul initial e sa punem cortul vineri noaptea la locul de campare de langa Schitul Pahomie (Intrebarea 1). Sambata dimineata sa urcam in creasta, ideal prin Stana din Oale, apoi sa mergem pe creasta pana la un punct (Intrebarea 2) iar duminica sa coboram la masina si sa ii dam acasa.

Traseul ar fi astfel:

Ziua 1: Schit Pahomie - Stana din Oale - Muntele Oale - Vf. Vanturarita - Saua Stevioara
Ziua 2: Saua Stevioara - Vf. Buila - Curmatura Builei - Schit Patrunsa - Schit Pahomie.

Si desigur intrebarile pe care le am:
1) Este practicabil drumul forestier pana la Schitul Pahomie? Si daca da, cat de practicabil?
2) Se poate campa undeva in zona Stevioara? Prespun ca da dar m-ar ajuta o confirmare.
3) Avand in vedere ca suntem cu cortul, stiti vreo varianta mai buna de traseu decat cea propusa? Initial ne gandisem sa facem traseul din Barbatesti - Curmatura Builei (ziua 1) - Vf Buila - Vf Vanturarita - coborare prin Stana Stevioara si Barbatesti.
Mi-e nitel teama totusi de cainii de la stana din Curmatura Builei, plus mi se pare putin cam lunga ziua 2.

Multumesc anticipat si numai pentru ca cititi tot ce-am scris Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Joi, 25 iunie 2020 - 17:43

Afisari: 522

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0744 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org