Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Iulie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Toaca
Muntii Ceahlau

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#27  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu Bucegi-OMU (27)

odin
odin
Rucsac

Coborarea e mai dura decat urcarea. Daca ai fi coborat pe Jepi sau pe Pelisor dupa atata drum, plangeai ca vrei sa urci ceva. Am vazut persoane care se intorceau din drum 5 min numai ca sa urce.

Marți, 19 iunie 2012 - 09:24

valimo
valimo

Salutare.Am revenit cu detalii despre tura.Din varii motive am hotarat sa nu mai ajungem la Omu.
Am plecat di Bucuresti la ora 6-30 , pe la ora 9.15 am luat cred ca prima telecabina de la 1400. La ora 9.30 am ajuns sus la 2000.Am urmat traseul Piatra Arsa- Cabana Caraiman - Brana Caraimanului si am ajuns la Crucea Eroilor pe la ora 14 -14-30. Ce-i drept mi s-a parut ca am facut cam mult dar am facut si foarte multe poze . La intoarcere am mers pe la Babele- Piatra Arsa si am coborat la 1400pe drumul forestier.Pe la ora 19-19.30 am ajuns intr-un final.
Am facut noi prea mult pe drum sau cam asta este timpul parcurs pentru o astfel de tura.Tin sa
Precizez ca cel mic in varsta de 7 ani a rezistat fara a ne pune in fel de fel de situatii difcile. Am tinut sa spun despre copil ptr ca poate mai sunt persoane care au copii si nu stiu ce sa faca.
Coborarea de la 2000 la 1400 este solicitanta ptr genunchi sau ni s-a parut noua datorita lipsei de experienta, antrenament...nu stiu ce sa spun , dar chiar a fost dura coborarea.
Tot traseul a durat 10 ore.

Sa auzim de bine.

Luni, 18 iunie 2012 - 23:14

valimo
valimo

Mumtumesc mult ptr raspunsuri.

Pe varianta pe la Cabana Cuibul Dorului cu masina cred ca nu voi mai ajunge prea curand.Nu stiu starea actuala a drumului dar am fos acum 8 ani , era sotia insarcinata, si drumul a fost groaznic.Am mers cam pana unde se termina drumul mi-aduc aminte cu Dacia Supernova si am facut cam 2 ore dus Carpati.org .Nu prea as vrea sa mai repet aceleasi trairi Carpati.org
Cat despre cel mic pot sa spun ca tine la drum, chiar ii place.Pe 3 Iunie am facut traseu de la cabana Muntele Rosu-Rascruce-cabana Ciucas-Babe la sfat-cabana Ciucas-Valea Berii si iar cabana Muntele Rosu.A durat 8 ore traseul si nu a scos nici un cuvant.Il punem sa mai faca poze sa culeaga flori , aduna pietre "deosebite"...Ideea este ca nu vreau sa trag de el, dupa aceea sa dam in cealalta extrema si sa nu-i mai placa.
Cred ca voi alege traseul din Busteni si rog a nu se supara cei care au expus si alte trasee si nu le-am ales.

Multam mult.

Marți, 12 iunie 2012 - 18:15

mastroiani
mastroiani
Caraba

Salutare. Pentru varianta propusa de tine (@valimo) prin Sinaia, eu unul zic ca este destul de mult...referitor la cel mic. Acum sunt si cazuri cand un copil se comporta mult mai bine decat un adult dar sunt si situatii cand ai ocazia sa asisti la cele mai crancene nazuri. Fi pregatit sa-l duci in spate in cazul in care nu mai poate, daca alegi varianta ta...tine cont si de ultima telecabina care coboara.
Pe varianta Busteni...fara probleme, este timp berechet daca nu apar neprevazuturi.

Eu unul as opta pentru varianta propusa de @mariusfm.

Ti-am raspuns la intrebarea ta deoarece eu m-am confruntat cu situatii de ambele feluri referitoare la cel mic...asta in contextul in care baiatul meu urca de la o varsta frageda pe munte.

Sa auzim de bine.

Marți, 12 iunie 2012 - 17:52

iulianasb
iulianasb
Caraba

Eu as alege varianta cu urcat masina pe Dichiu ! Am inteles ca este foarte practicabil acuma ! Carpati.org

Marți, 12 iunie 2012 - 09:28

mariusfm
mariusfm
Caraba

Salut!
O varianta este sa mergeti cu masina prin Sinaia - Cuibul Dorului - saua Dichiu - cabana Piatra Arsa. Pana in saua Dichiu drumul este asfaltat, apoi este drum de piatra dar bun. Asa-l scutesti pe junior de efortul Cota 2000 - Piatra Arsa si in plus nu depindeti de telecabina.

ps. de sunat la Piatra Arsa pt informatii despre drum in aceasta perioada: inchis/ blocat/etc

Marți, 12 iunie 2012 - 00:02

andreib.
andreib.
Caraba

scuze ...

acum am vazut ca aveti in vedere si vf Omu.. pt copil s-ar putea sa fie destul de lung dud intors drumul de la 2000 la omu si retur pana la 1400 (sigur nu mai prindeti cabina dupa amiaza)

iar din padina urcati pe obarsia ialomitei vf Omu(banda rosie cam 5 ore de mers normal nu lalait) si de acolo traseu spre cruce, apoi sfinx, babe si coborati ori pe la Piatra arsa ori pe la Babele

Luni, 11 iunie 2012 - 22:42

valimo
valimo

Vrem sa plecam destul de devreme din Bucuresti. Probabil pe la ora 5 dimineata.

Luni, 11 iunie 2012 - 22:38

andreib.
andreib.
Caraba

daca tot aveti masina

nu ar fi mai bine, tot vreti sa eliminati diferenta de nivel dintre valea prahovei si platou,
sa mergeti cu masina pana la hotel Pestera / cab Padina pe valea Ialomitei ?

intre Padina si Babele traseul este cruce albastra 2.5 ~ 3 ore mers lejer stati cat vreti pe platou Babele, Sfinx, cruce, apoi retur ori pe acelasi traseu ori dinspre Piatra arsa spre Cab Padina tot cruce albastra circa 2 ore in coborare ... si poate aveti timp sa vizitati si manastirea Pestera cu pestera Ialomitei .

carari cu soare ...

Luni, 11 iunie 2012 - 22:37

baumwolle
baumwolle
(admin)

Părerea mea este că aveți timp suficient pentru varianta cu telecabina Bușteni-Babele. Aveți grijă însă, puteți sta destul de mult la coadă pentru telecabină!

Luni, 11 iunie 2012 - 22:12

valimo
valimo

Salutare tuturor.Am deschis acest topic cu rugamintea de a ma ajuta in alegerea unnui traseu catrea varful Omu. Tin sa precizez ca vin din Bucuresti.Ideea este ca ma voi deplasa pe traseu cu sotia , un baietel de 7 ani si 2 prieteni.
As dori sa-mi spuneti daca am timp intr-o zi sa urc cu masina pana in Sinaia la Cota 1400 de acolo cu telecabina pana la 2000 si de acolo pe jos pe treaeul Babele-Crucea Eroilor-Vf Omu si inapoi dar sa nu mai trecem pe la Cruce.
Sau varianta a doua ar fi sa mergem pana in Busteni de acolo telecabina pana la Babele si acelasi traseu pana la Omu.V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta in alegerea traseului.
Cu multumiri.

Luni, 11 iunie 2012 - 21:50

aussiearu
aussiearu

Cum zice nenea bumbac, valea cerbului e frumoasă și destul de ușoară, recomand.

Joi, 15 septembrie 2011 - 21:57

mishu
mishu

Dap, e si asta o varianta :-? eu m-am gandit prima oara la jepi ca pe astia ii stiu cel mai bine Carpati.org

Joi, 8 septembrie 2011 - 09:01

ochean
ochean

Mishu, pentru ca sunt incepatori si nu au asa multa experienta si pentru ca tu esti cel cu experienta, de ce nu le propui un alt traesu frumos ?

Urcati pana la Malaiesti pe Tache Ionescu, dormiti acolo o noapte, a doua zi pe Hornuri pana in platou apoi la Omu si coborati pe unde vreti voi, Valea Cerbului, Valea Jepilor ( mici, mari ), pe la 2000...

Oricum, nu exista termen de comparatie intre cabana Malaiesti si Omu, Malaiesti este hotel pe langa Omu....Carpati.org

Miercuri, 7 septembrie 2011 - 22:27

mishu
mishu

E ok...partea proasta la mine e ca oamenii sunt inca nehotarati, deci nu am nimic cert... Revin cand mai aflu chestii

Luni, 5 septembrie 2011 - 09:58

vali_mester
vali_mester

Salut,Te rog sa ma accepti si pe mine in aceasta tura,pe ce data are loc?.Eu mi-am planificat o tura in Bucegi incepand cu 12 august pe traseul:valea Caraimanului cu oprire pt.o noapte la cabana Caraiman;cabana Omu unde vreau sa stau doua zile;daca nu gasesc amatori de coborare in Bran o sa cobor la Malaesti.Sunt i concediu si vreau sa-l petrec pe munte si nu "la munte"Dupa 12 sept. o sa fie gol pe platou,incep copiii scolile.

Luni, 5 septembrie 2011 - 09:55

mishu
mishu

Traseele astea le-am facut mai demult....nu am fost de ceva ani prin bucegi si voiam sa stiu si acele aspecte.

Intrebam de timp pentru ca ma interesa un timp mediu, pentru ca oamenii cu care voi merge nu au antrenament si voiam sa vad daca ar fi ok sa mergem pe acolo sau nu.

Repet, jepii i-am facut acu ani buni (vreo 10 ani...am refacut jepii mici acum vreo 2) si altfel mergeam atunci (eram mult mai mic, nu aveam conditie fizica si experienta pe munte).

Vineri, 2 septembrie 2011 - 12:54

baumwolle
baumwolle
(admin)

Traseele nu sunt "cel cu Jepii mici" și "cel cu Jepii mari". Traseul de pe V. Jepilor, incorect numit de mulți "Jepii Mici", este marcat cu CA(cruce albastră) și reprezintă porțiunea Bușteni-cabana Caraiman-cabana Babele (aproximativ 4,5h). Traseul de pe V. Urlătorilor, numit și Traseul Schiel sau, incorect, "Jepii Mari", este marcat cu TA și reprezintă porțiunea Bușteni-cabana Piatra Arsă(4h). De la Piatra Arsă la Babele mai faci 1-1.5h, pe platou, pe BG.

Cea mai directă cale de acces la cabana Omu din Bușteni este V.Cerbului (BG, 6 ore). După părerea mea este mai frumos și mai puțin populat decât V.Jepilor.

-----------------------

Poți consulta secțiunea de Ghid a site-ului; timpii de parcurgere a traseelor sunt dați pentru turiști cu antrenament și bagaj mediu.

-----------------------

Uite-așa fac și al treilea post consecutiv (rog un administrator să le contopească).

Iartă-mi curiozitatea și îndrăzneala, dar cum se face că o persoană care are V.Albă la activ - traseu nemarcat, vale de abrupt - întreabă detalii minore, precum timpul de parcurgere, pentru trasee marcate și umblate precum V.Jepilor sau "cât de dificil este traseul de la Caraiman la Omu", din moment ce în profilul tău scrie că ai făcut "Jepii"?

Vineri, 2 septembrie 2011 - 12:37

mishu
mishu

ok, voi tine seama si de asta Carpati.org

ideea e ca pe mine ma preseaza timpul, de-asta voiam sa urc din busteni, ca ajung mai repede pe valea prahovei.

care ar fi diferenta de timp intre traseele cu jepii mici si cel cu jepii mari?

Vineri, 2 septembrie 2011 - 12:23

baltighost
baltighost
Coarda

Cu alte cuvinte, si daca urci pe Jepii Mici, pina la Omu faci tot cam 6-7 ore. Eu ti-as recomanda sa urci prin Bran, e mult mai liniste, e mult mai curat si mult mai frumos.

Ai grija sa faci din timp rezervare la Cabana Omu. Eu am avut niste surprize neplacute: adica am rezervat locuri cu o saptamana inainte; am sunat inainte de a pleca in tura( din Bran Carpati.org ) sa anunt ca urc si mi s-a spus ca nu mai sunt locuri, ca nu e nici o rezervare pe numele meu. Asadar atentie! Pina la urma ne-au ajutat cei de la Malaiesti..

Vineri, 2 septembrie 2011 - 12:14

Afisari: 4,466

#27  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0734 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org