Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Trasee Piatra Craiului- 2 zile- cab. Plaiu Foii (7)

xoreax
xoreax
Coarda

Pai atunci e destul de clar:

traseul usor -> Plaiu Foii - Curmatura Foii - Tamasel - Garofita
traseul dificil -> Plaiu Foii - La Lanturi - Creasta Sudica - Valea Urzicii - orice varianta spre Garofita, cu sau fara trecut pe la Cerdac si Marele Grohotis

Traseul usor se desfasoara in zona de padure si are avantajul ca are o panorama de zile mari in culmea Tamaselului.
Traseul dificil este deosebit de spectaculos, se adreseaza celor fara teama de inaltime, cu abilitati minime de catarare, bine antrenati fizic.

Daca vremea nu va permite accesul in creasta sau daca se mai doreste o alta echipa care sa faca un traseu cat de cat interesant dar nu prea dificil atunci:

traseul mediu -> Plaiu Foii - Spirlea (comun cu cel dificil pana aici) - Umerii Pietrei Craiului - Marele Grohotis - orice varianta la vale spre Garofita
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 28 februarie 2020 - 17:58

bogdan_m
bogdan_m

Ziua bună, xoreax!

După cum am mai spus, partea cu locul de campare s-a rezolvat, iar legat de parte cu ce surprize găsești în pădure, te asigur că aici nu este cazul. Activitatea este pe mai multe zile, asta însemnând că am luat decizia de a folosi toaletele ecologice.

Partea de trasee....aici e puțin mai complicat pentru că sincer să fiu înafara de zona de campare de la fântâna lui botorog și Curmătura, nu prea știu să mai fie undeva o zonă de campare cu excepția terenurilor private.
La întrebarea cu ce ne dorim noi, răspunsul este: două trasee, unul de dificultatea ușor-mediu și unul mediu-dificil, cu punct de plecare din zona Plaiul Foii și de preferat in seara din prima zi să se campeze in altă zonă, aici noi ne-am gândit puțin la posibilitatea de a campa la Cab. Garofița Pietrei Craiului, dar trebuie in perioada următoare să ne informam puțin mai bine. In următoarea zi, urmând ca participanți să se întoarcă tot în Plaiul Foii.

O zi plăcută!

Vineri, 28 februarie 2020 - 14:53

xoreax
xoreax
Coarda

De ce nu incepi tu prin a spune la ce ture v-ati gandit si in acest mod sa primiti feedback/validare?
Locurile de campare sunt limitate de cele unde acest lucru este permis de catre parc (https://www.pcrai.ro/), cu atat mai mult in cazul unor grupuri de 40(!) persoane.

Pentru restul, aveti grija ce le recomandati Carpati.org Am mai vazut eu cum arata locurile astea de campare dupa o trupa din asta de soc - da, strang dupa ei, e totul curat, nu se mai observa decat iarba culcata unde au fost corturile etc. .. asta pana cand te duci 2 pasi in padure si vezi si ce n-au strans..

Vineri, 28 februarie 2020 - 08:04

mar1us
mar1us

Salutare Bogdan!
Sigur ca ajut cu bucurie pe oricine dorește vreo informație despre masivul Piatra Craiului....sau organizare tura.
Am vazut ca ești brașovean si poate ne întâlnim pe munte sa discutam...eu merg săptămânal sau chiar mai des!

Joi, 27 februarie 2020 - 19:29

bogdan_m
bogdan_m

Salutări!

mar1us, in primul rând îți mulțumesc foarte mult pentru sfaturi. Parte de campare în Plaiu Foii a fost rezolvată, iar echipele ce pleacă pe munte , in peste 90% din cazuri deja se cunosc și au cel puțin o ieșire pe munte împreună.

Ținând cont că dumneavoastră aveți o experiență mult mai vastă ca montaniard, respectiv în ce înseamnă Piatra Craiului, sper să ne mai puteți ajuta cu un sfat in viitor.

O seară plăcută!

Miercuri, 26 februarie 2020 - 21:58

mar1us
mar1us

O echipa de 40 de persoane implica multa logistica...foarte multa chiar!Camparea in Plaiul Foii se poate realiza DOAR pe terenuri private(sunt cateva in zona)...este bine sa gasesti locul/persoana in avans ca sa ai surprize neplăcute cu administrația parcului sau proprietarul terenului unde stabilesti tabăra de corturi.Referitor la trasee exista o mare diversitate/grad de dificultate in zona cu plecare din Plaiul Foii....dar trebuie ca înainte de orice plecare echipele sa fie foarte bine formate cu oameni care merg de o maniera asemănătoare altfel TOATA echipa o sa "sufere" din cauza unui coechipier cu stil de mers diferit.
Cateva exemple de trasee:traseul spre Umerii prin culmea Tămașului eventual cu punct terminus Cerdacul Stanciului sau urcare spre refugiul Diana si turnurile Dianei sau urcare spre refugiul Spirlea/stanca ZaplazLa Lanturi(fara urcare mai sus) sau urcare către refugiul Speranțelor.Traseele spre creasta au grad de înclinare destul de pronunțat si implica ceva experienta preliminare in zona vestica destul de stâncoase a Pietrei Craiului....comparativ cu partea opusa cea estica!

Miercuri, 26 februarie 2020 - 18:27

bogdan_m
bogdan_m

Ziua bună!

Vara aceasta, în prima jumătate a lunii iulie, o grupa destul de numeroasa ne dorim sa facem o drumetie de 2 zile in muntii Piatra Craiului.

Iesirea presupune ca punct de plecare in prima zi zona cabanei Plaiu Foii, parcurgerea unui traseu, campatul la cort, iar a doua zi, de preferat parcurgerea unui alt traseu ce duce catre cabana Plaiu Foii. Momentan in activitate sunt implicati aproximativ 40 de oamenii cu o experienta montana mai vasta sau mai putin vasta si cu varste cuprinse intre 15 si +18 ani, astfel, tinand cont ca nu toata lumea ar putea parcurge un traseu cu o dificultate ridicata, noi ne propunem realizarea a doua trasee cu acelasi punct de plecare, respectiv unul usor-mediu si unul mediu-dificil, ce la final sa ajunga de preferat in acelasi loc de campare din motive de logistica si siguranta.

O parte dintre noi am mai fost in aceasta zona si avem niste ideii de trasee si locuri de campare, dar am ajuns la concluzia ca intotdeauna e mai bine sa mai primim un sfat sau o mica atentionare.

Asteptam cu nerabdare orice informatie legata de trasee si/sau locuri de campare. Ne cerem scuze daca mai exista deja un topic pe aceasta tema.

Va multumim mult si va dorim o zi minunata!

Miercuri, 26 februarie 2020 - 13:58

Afisari: 624

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0538 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org