Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2021
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Grindusu
Muntii Tarcau

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#24  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Trasee cu cainele (24)

compact
compact

am facut traseul de la cota 1400 la cota 2000. am sunat la salvamont inainte sa ne asiguram ca il putem face atat noi, cat si catelul. nu au fost nici stane (asa cum ne-au zis cei de la salvamont).
am incercat sa ajungem la tamina, dar a inceput sa picure si ne-am intors. cu cortul am stat la gura diham, a fost ~ok (l-a atacat un caine cu stapan...)

posibile probleme:
- la 1400 sunt multi maidanezi, sotul l-a tinut pe caine si eu m-am dus spre ei. am trecut fara spray sau altceva. dar putea sa fie dificil daca al meu nu era obisnuit sa ignore cainii care il latra de la distanta
- la cabana la 2000 am ramas jos, s-a uitat un ciobanesc la noi, dar nu a coborat
- sa fie prea cald. au fost multi nori si a fost ok

de abia astept sa facem urmatoarele trasee Carpati.org

Sâmbătă, 12 iunie 2010 - 07:08

edics
edics
Busola

Salutare, in calitate de posesor si utilizator de patruped(ciobanesc german) imi revine in totalitate capacitatea de a decide pentru bunstarea si integritatea sa, prin urmare alegerea unui traseu cu urmari grave sau mai putin grave se rasfrang tot asupra mea( ma costa atat emotional cat si financiar). Capacitatea de aparare in situatii limita , cel putin pana acum s a redus la un bat si ceva talpa de bocanc bineinteles coroborat cu coltii din dotare. poate atitudinea mea nu este cea mai delicata insa daca patrupedul are dimensiunea necesara si o zgarda potrivita (din acelea cu colti din comert) se poate apara.

Reiterez si eu intrebarea cu trasee parcurse si propuse de catre alti membrii cu catei.

Eu adaug asa:
* Zarnesti-poiana Zanoaga-Cab. Curmatura( aici cainele in lesa si stat in partea de jos a cabanei, max de la cabana este cu un simt teritorial dezvoltat) -Saua Crapaturii-Piatra Mica- Zanoaga-Zarnesti.
*Tot masivul Postavaru cu legaturile dinspre Bv si Timis
* Masivul Piatra Mare ( nu am facut partea dinspre Sacele iar partea cu vf Atentie! la apa)
* Ciucas Atentie la Apa, Valea Berii- Vf Ciucas ; Babarunca- Vf Ciucas

* m-tii Persani, Magura Codlei Atentie la Apa
* m-tii Fitifoi, Timisu de jos- Cab. Secuilor-Cab. Trei Brazi- Predeal

Toate traseele au fost parcurse in perioade diferite de sezon.

In zona cabanelor si a stanelor cainele sta in lesa si aproape de mine, in dotare de obicei am bat de trekking.

Atentie ,dezinvoltura cu care companionii nostri incep traseele si inconstienta cu care alearga o zi intreaga trebuie infranata de inteligenta umana, alegeti trasee potrivite cu capacitatea si antrenamentul fizic pentru companionul vostru.

Atentie la APA! si la Expunerile prelungite la Soare( ei au tex-ul permanent pe ei si nu se pot dezbraca de un strat doua).

Atentie la suprafata pe care va deplasati asfaltul este extrem de abraziv si va puteti trezi cu rani la talpi( se recomanda repaos total mai apoi, NU folositi creme si consultati veterinarul), de verificat pernutele cel putin de doua ori pe zi indiferent de anotimp!

Edi

Marți, 8 iunie 2010 - 09:34

vercingetorix
vercingetori..
Caraba

cred ca sa deviat tare de la discutie ! oricum mi se pare deplasat sa sugerezi cuiva ce sa faca cu prietenul patruped , pana la urma e decizia lui si la fel si responsabilitatea ! eu necunoscand perfect traseul de care intrebai ,am raspuns la general cu perioadele din an in care poti merge cu cainele la munte la sigur fara sa dai de ciobanesti stanelor! eu am fost cu cainele meu la munte si au fost si alti prieteni din gasca noastra (intamplator si un rotweiler ) si nu am observat deloc probleme , descurcandu-se de minune , chiar al meu credincios caine (care m-a parasit intre timp) ma ajutat foarte mult intr-o tura cu marcaj si poteca aproape inexistent in care instinctul lui a functionat perfect si am mers perfect !

Luni, 7 iunie 2010 - 20:11

sam90bv
sam90bv

Despre cat de practic este spay-ul de auto-aparare pot sa va spun ca ma bazez pe el. Am coborat intr-o seara din creasta Pietrei-Craiului si in Prapastile Zarnestiului urca o turma de oi cu 9-10 dulai. Nu am avut cum sa-i ocolim si a trebuit sa trecem printre oi. Dulai ne-au incoltit in semicerc(aveam peretele de stanca in spate) si cand mai aveau 1-1,5m pina sa ne muste a apasat caqteva secunde pe spray si l-am plimbat cu mana din dreapta pana-n stanga o data si toti cainii au fugit schelalaind.
Si ca sa raspund celor care au spus ca e bine sa nu iei cainii pe munte, raspunsul meu este; Depinde de caine!
Terierul fratelui meu cu care merg este mascul si chiar vineri seara pe semiantuneric am urcat pe langa stana cu elsi nu am avut probleme. Au facut scandal vreo 3 dulai destul de impunatori dar i-am trimes la oi si gataCarpati.org. Si n-em catarat pe stanca uda, pe vreme de ceata si cainele s-a comportat excelent. Si inca ceva, prima oara cand am vazut caprioara de aproape in Crai eram cu cainele si si ele s-au oprit si se uitau la noi si invers. Deci nici asa nu mi-a facut probleme.
Dar inca o data depinde de caine!!!
P.S, "ovid" Condoleante. Frumos caine.

Luni, 7 iunie 2010 - 19:43

laeksutzu
laeksutzu
Caraba

la fel din busteni poti urca fara probleme si pe jepii mari(schiel).nu sunt probleme decat in 1-2 zone mai expuse dar asigurateCarpati.org

carari cu soare,
alekz

Luni, 7 iunie 2010 - 19:13

adi79der
adi79der
Caraba

In Bucegi de ex. poti merge din Busteni la Malaiesti. E un traseu frumos si nu e dificil (pe la Glajarie; pe Tache Ionescu e ceva mai greu, dar nu cred sa fie probleme pentru caine). Gasesti descrierea aici pe site, la "ghid montan".
Daca vrei mai scurt, poti merge pana la cabana Poiana Izvoarelor.

In Ciucas nu-ti recomand din cauza stanelor. Ieri am trecut pe langa stana din Zaganu si erau vreo 4 dulai foarte temperamentali. Daca nu erau ciobanii sa-i linisteasca o bagam pe maneca.

Luni, 7 iunie 2010 - 16:02

compact
compact

ma gandesc ca sunt destul de departe de Bucuresti, dar poate e "spiritul de turna" cu valea prahovei Carpati.org

poti sa-mi recomanzi 1-2 trasee?

Luni, 7 iunie 2010 - 14:36

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Mai sunt si alti munti in afara de Bucegi, mai mici, perfecte pentru incepatori, pe unele din ele nemaiexistand stani.

Luni, 7 iunie 2010 - 14:12

compact
compact

multumesc pentru interes si mesaje. dar cred ca nu am fost suficient de clara cand am deschis topicul, nu am intrebat daca sa merg cu el sau nu, am cerut sfaturi legate de trasee.
am fost cu el la urlatoarea, o sa mergem la tamina. oricum am fi evitat jepii mici, trebuie sa evitam si stanele.

ce trasee pentru incepatori sunt in Bucegi?

Luni, 7 iunie 2010 - 14:07

mihai_fl
mihai_fl
Caraba

In general nu e bine sa mergeti cu cainele pe munte, cel putin pe trasee pe care puteti intalni animale salbatice.
Pot speria caprele sau alte animale salbatice.
Eu evit sa iau cainele cu mine pe munte, desi mi se rupe inima cand il vad ce privire trista are cand plec cu rucsacul.
A asociat rucsacul cu plimbarile la munte in care l-am scos de cateva ori.

Luni, 7 iunie 2010 - 13:41

ovid
ovid

Am avut si eu un partener de calatorie. Il luam peste tot cu mine.

http://www.youtube.com/watch?v=6V8CrVtXdGw

Luni, 7 iunie 2010 - 12:04

compact
compact

de aia am si intrebat ce trasee pot face cu cainele, ca sa nu fie nici un pericol...

daca tii la caine nu il lasi acasa, mergi pe unde poate si el sa mearga Carpati.org

Luni, 7 iunie 2010 - 10:10

felicia
felicia
Coarda

Apropo de caini... daca tineti la ei, lasat-ii acasa.
Pe Jepii Mici am vazut multi caini morti pe langa poteca.

Vara trecuta chiar a cazut unu pe jepi cu tot cu caine... cainele a murit, el a scapat din fericire!

Luni, 7 iunie 2010 - 09:13

compact
compact

multumesc pentru informatii.

Samuel - nu pot sa ma urc eu pe cabluri, deci nu vom avea trasee chiar asa dificile. e super ca mergi cu pechinezul pe munte, chiar nu m-as fi gandit ca se poate. felicitari!

o sa cumpar un spray cu piper.
al meu e rott si daca ne ataca cainii de la stana trebuie sa-i alung pe aia in timp ce il tin pe el, deci e clar ca o sa am nevoie de "arme" cu piper.

Luni, 7 iunie 2010 - 06:11

sam90bv
sam90bv

Intodeauna am tinut cainele strins cu o mina si am spray-at cu cealalta deci in directia opusa! Am inhalat si eu si probabil ca si cainele ceva mai ales cand a m dat contra vantului dar nu ne-a afectat prea tare mai ales ca sunt obisnuit :-D. Oricum, comentarile au fost hazlii. Mi-au placut Carpati.org. Dar tot recomand oricui sa mearga cu cainele mai ales daca are un caine ascultator si obisnuit cu strainii si locurile noi. Calatorii si experiente placute tuturor.....
Samuel

Luni, 7 iunie 2010 - 00:14

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Sau iti iei cel mai mare caine Carpati.org

Duminică, 6 iunie 2010 - 23:40

odin
odin
Rucsac

DaCarpati.org Nu poti avea toate avantajeleCarpati.org
Chestiile alea cu ultrasunete merg pe un cuart care atunci cand se incinge nu mai functioneaza. Si majoritatea cainilor sunt deranjati de sunetul ala, nu le face frica ci ii enerveazaCarpati.org

Oricum, la munte cu cainele=mergi cu scandal dupa tine.

Duminică, 6 iunie 2010 - 23:39

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Numa' sa nu te latre din bataia vantului Carpati.org

Duminică, 6 iunie 2010 - 23:36

odin
odin
Rucsac

Am incercat eu. Mai mult ii eneveaza. Piperul ii face sa se frece cu nasul de iarba cat timp urci jumate de munte.

Duminică, 6 iunie 2010 - 23:34

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Fara suparare, Samuel, imaginea descrisa de tine e destul de nostima.
In alta ordine de idei, a incercat cineva aparate cu ultrasunete pentru a-si proteja potaile de alte potai?

Duminică, 6 iunie 2010 - 23:27

Afisari: 7,886

#24  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0723 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org