Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Sugestii trasee in apropiere de Cluj Napoca (6)

darkhriss
darkhriss
Coarda

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Carpati.org

Vineri, 21 august 2020 - 11:44

andras
andras

Am gasit informatii referitoare cum poti ajunge la Cheile Turzii: http://turism-cheile-turzii.ro/transport/

Miercuri, 19 august 2020 - 12:30

zentai
zentai
Coarda

Salutare!Dacă te-ai hotărât pentru Cheile Turzii, merita făcute in sensul acelor de ceasornic.Intri in Chei,apoi urci pe versantul din partea dreapta.Pe partea asta peisajul jos in chei este foarte spectaculos.Daca urci pe versantul din stanga nu este decât un singur belview! Poti si tur-retur doar prin Chei,chiar dacă plouă torențial! Noi le-am prins doar pe ploaie si a fost foarte fain! Carpati.org
Bafta!

Miercuri, 19 august 2020 - 12:26

andras
andras

La Cheile Turzii nu cred ca ajungi fara masina sau fara a merge relativ mult pe jos. Optiuni probabile ar fi:
- autobuz de la Cluj la Turda (nu exista tren)
- autobuz de la Turda la Mihai Viteazu si de acolo pe jos, sau cu taxiul de la Turda pana la Cheile Turzii

Acum multi ani, noi faceam autostopul pana la Copaceni (primul sat dupa Turda spre Cluj) si de acolo mergeam pe jos, pe campie, unde acum trece si autostrada A3...
La Piatra Secuiului la fel, singura optiune ar fi un autobuz. Din pacate nu stiu daca sunt, cand circula, etc. Probabil www.autogari.ro are informatii despre rute.

O alta recomandare cu trenul ar fi Vadu Crisului. Trenul te duce pana la Suncuius, cheile incep chiar acolo, trenul de fapt trece prin chei. Intoarcere de la Suncuius sau din Vadu Crisului. Acesta ar fi cel mai usor de ajuns cu transport in comun si fara a merge mult pe asfalt.

Si la Varful Valdeasa e posibil sa ajungi, dar va fi a tura lunga de o zi, mergand cu trenul pana la Bologa. Iar de acolo ori pe jos (destul de lung), ori speri sa gasesti pe cineva/autobuz care sa te duca macar la Secuieu. Hm, probabil totusi e prea lung pentru o zi.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 18 august 2020 - 12:32

victoranica
victoranica
Coarda

Cele mai la indemana ar fi Cheile Turzii, unde se poate realiza circuitul lor (traseu turistic).

Mai aproape ai Muntii Trascaului, cu legaturi spre Rametea (poti urca Piatra Secuiului), Posaga de Jos (acces spre Scarita-Belioara, iarasi un circuit frumos si nu foarte lung) sau Salciua de Jos (acces in zona Bedeleu, Bradesti, Huda lui Papara, Vanatarile Ponorului).

Baisoara este o statiune montana in apropiere de Cluj, dar nu stiu ce modalitati de transport ai.

Marți, 18 august 2020 - 10:52

darkhriss
darkhriss
Coarda

Salutare!

Imi puteti recomanda va rog niste trasee in apropiere de Cluj Napoca la care sa se poata ajunge cu tren/autobuz?

Voi ajunge pentru prima oara in zona pentru o consultatie medicala, si nu as vrea sa pierd ocazia de a cunoaste niste munti noi. Nu am mai ajuns pana acum acolo si nici nu stiu ce si cum sa caut. Toate recomandarile gasite pe net pana acum sunt pentru cei care detin masina Carpati.org

M-ar interesa ori trasee in zona, cu plecarea si intoarcerea in Cluj, sau vreo alta zona interesanta cu mai multe trasee, unde sa ma pot caza in apropiere (la fel, acces cu mijloace de transport in comun).

Va multumesc anticipat!

Marți, 18 august 2020 - 06:28

Afisari: 315

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0530 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org