Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Caleanu
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Jepilor in Bucegi (9)

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Ok, in caz ca ii este util cuiva, astazi pe Jepii Mici nu era zapada deloc, se putea cobori/urca fara probleme. Pe Brana Mare a Caraimanului era o mica portiune dar fara niciun fel de probleme.

Duminică, 17 noiembrie 2013 - 20:41

moontea
moontea

Luna trecuta cand am fost eu pe jepii mici, traseul a fost impracticabil cam de pe la jumatate, se tot produceau avalanse si a trebuit sa ne intoarcem (una ne cam blocase drumul), plus ca nu eram echipati foarte bine si zapada fleoscaita ne-a creat probleme.

Fusese destul de cald in ziua in care am fost noi, iar versantul expus la soare... dadea zapada la vale. Asa ca ai grija. Drum bun.

Joi, 14 noiembrie 2013 - 11:16

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Ionuț, Andrei, vă mulțumesc pentru completări! Am urmărit prognoza și mă gândeam că e posibil să pot face jepii mici la amiază fără colțari. Acum rămâne de văzut dacă la fața locului se va potrivi socoteala. O să mă informez vineri la Salvamont.
Astăzi toată ziua pe webcam-ul din Valea Soarelui s-a văzut o mare lăptoasă de nori sub cerul însorit, mi-a făcut o poftă de munte de numa' numa'!
Toate bune!

Miercuri, 13 noiembrie 2013 - 22:33

ad078
ad078
(admin)

Salutare,

Traseele turistice sunt ok deocamdata.

Pe vai e cam dubios... Pe V.Alba, V. Seaca a Caraimanului, Hornuri, Valcelul Mortului (atat am apucat eu sa vad) este zapada intarita in partea superioara cel putin. Zapada care nu se duce pana la anul. Eu am vrut sa cobor pe Alba dar nu aveam echipament adecvat si am considerat ca o sa ma intarzie prea mult portiunile cu zapada. Am facut retur pe Jepii Mici.

Miercuri, 13 noiembrie 2013 - 20:37

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Salut Cristi, nu sunt relevante informatiile de acum fiindca prognoza zice ca abia urmeaza sa ninga zilele urmatoare, iar temperaturile sunt in scadere...trebuie re-investigat pe vineri-sambata.

Miercuri, 13 noiembrie 2013 - 18:50

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Așa voi face.
Îți mulțumesc pentru informații!

Miercuri, 13 noiembrie 2013 - 14:19

macu
macu

Salut. Sambata am fost pe jepii mari. Traseul este bun. Chiar au mai aparut niste cabluri ajutatoare pe la mijlocul traseului,fiind puse de curand.Jepii mici, din cate mi-a spus la telefon un domn de la salvamont cu o zi inainte, era inchis pentru ca totul era inghetat bocna.

Nu a fost nici macar noroi!

N-ar fi rau sa dai cu o zi inainte telefon la salvamont, pentru ca sunt persoane f. comunicative si vei primi un raspuns autorizat si binevoitor.
Sa ai vreme buna!

Miercuri, 13 noiembrie 2013 - 13:54

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Stiti cumva care este starea traseelor din Bucegi? In principiu, ma intereseaza jepii (mici si mari). Am vazut ca se anunta vreme buna in weekend.
A nins recent/sunt portiuni cu zapada/gheata pe trasee?

Miercuri, 13 noiembrie 2013 - 10:37

andrei2389
andrei2389

As vrea sa intreb daca a fost cineva de curand pe Jepii Mici sau Jepii Mari si care este starea zapezii?daca mai exista placi mari de zapada care sa fie instabile si daca este nevoie de coltari?
Multumesc anticipat,

Luni, 2 mai 2011 - 19:44

Afisari: 1,899

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0729 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org