Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Nascarlat
Muntii Ciuc-Nascarlat

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#616  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (31) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Bucegilor (616)

edy
edy
Caraba

21.05.2022

Valea Seacă Caraiman: prima săritoare cam stâncă, mai sus strat compact de zăpadă, apar fisurile.

Valea Albă: cum a spus @andras, curg pâraie de apă de peste tot.

Sâmbătă, 21 mai 2022 - 20:07

andras
andras

18.05.2022 Valea Costilei: zapada aproape continuu, fara saritori descoperite. E un pod de zapada gata sa prabuseasca la o ingustare a vaii (scuze ca nu stiu detalii, ultima data am fost acolo acum cca 15 ani, iar in conditii de vara si mai demult), deasupra lui e o ancora de rapel cu inel care arata nou-nout. Mai sus e o parte fara zapada unde se face o traversare pe stanga de cca. 20m pe iarba, iar si mai sus la o alta ingustare e o ruptura, probabil inca un pod fragil pe care l-am evitat pe iarba prin dreapta. Cornisa la iesirea din Gelepeanu nu e. Zapada era buna de coltari, inainte de iesire pe BMC era mai moale.
Platoul are zapada foarte proasta unde te afuzni cand nu te astepti. Plus ca noi am prins un viscol si ceata ca de iarna...am ajuns prea devreme. Carpati.org
Valea Alba se poate cobora integral pe zapada, dar au aparut rupturi si goluri, deci atentie. In scurt timp Saritoarea Mare (cea care e mai sus si se evita la urcare prin stanga pe praguri) va fi complet descoperit. Saritoarea Carnului inca se poate ocoli lejer prin dreapta (in coborare) pe zapada. Sub intersectia cu V. Blidului ca de obicei e o urma de avalansa mare de pamant si piatra.
Albisoarele arata ca fiind in conditii mixte, Albisoara Strungii fiind complet fara zapada.

Joi, 19 mai 2022 - 11:45

edy
edy
Caraba

După înțelegerea mea în urma plimbărilor în zonă, lucrurile stau așa (de jos în sus, în urcare): din poteca turistică se intră pe firul Comorilor (care aici e unul singur), puțin mai sus este prăpădul cel mai mare. La prima intersecție, la stânga e firul Comorilor Brânei care are un dig mare ce pare format de curgerea venită de pe Comorile (dreapta) care mai sus se împart în Mijloc și Clăi. Nu știu de unde a plecat (Mijloc sau Clăi), noi am coborât pe Brânei, care nu e nici ea curată, dar arată mult mai bine decât prăpadul care este pe porțiunea de sub acel dig.

Marți, 17 mai 2022 - 09:47

conrad
conrad
(admin)

@edy: te referi la Valea Comorilor Branei, sau la Valea Comorilor de Mijloc?
Pentru ca, de fapt, Valea Comorilor de Mijloc a fost ravasita de acea avalansa de profunzime, foarte mare si angrenand o forta uriasa, care a sapat un sant de peste 4 metri in zapada de la intersectia cu Comorile Branei, cu tot noroiul aferent, si asta inca inainte de Paste.
Pe care vale ati coborat voi, mai exact? Pe Comorile Branei si te referi la avalansa si noroiul de la intersectia cu Comorile de Mijloc incolo, sau intre timp s-a produs o noua avalansa si pe Comorile Branei?
Mesaj modificat de autor!

Luni, 16 mai 2022 - 23:49

edy
edy
Caraba

14 mai 2022

Valea Seacă dintre Clăi - săritoarea mare și cea următoare uscate, bune de exersat. Mai sus zăpadă compactă perfectă de colțari.

Comorile Brânei - strat discontinu, zona inferioară măturată de o avalanșă de profunzime, mult pământ.

Sâmbătă, 14 mai 2022 - 17:29

sciprian
sciprian

Pentru cei care intenționează să parcurgă Valea Cerbului si Valea Morarului, atenție mare la versanții stângi de unde nu a curs tot! Mai sunt rupturi în stratul de zăpadă și zilele următoare vor mai fi avalanșe!

Sâmbătă, 7 mai 2022 - 21:44

edy
edy
Caraba

7 mai 2022

Valea Seacă a Coștilei - perfectă la urcare cu colțari și piolet. Apare munca la stâncă.

Valea Mălinului - zăpadă compactă, coborâre pe călcâie, avalanșă recentă.

Alte observații: mai sunt cornișe, se văd urme de avalanșe recente pe căldarea Cerbului, una am audiat-o în direct.

Sâmbătă, 7 mai 2022 - 20:50

adrianita
adrianita
Caraba

16 aprillie 2022:

Valea Alba firul inferior (Busteni-La Verdeata) - se urca in conditii de mixt, cu atentie sporita la stancile ude, ce nu se pot escalada la aderenta. Saritorile din zona canionului sunt descoperite.

Valea Alba firul superior (La Verdeata-platoul Bucegi) - toate saritorile sunt acoperite de zapada compactata. Atentie la zona Circurilor de unde ar mai putea sa curga zapada. In zona superioara a Vaii Albe se afla o cornisa in partea dreapta pe sensul de urcare.

Valea Caraiman (Jepii Mici) - am intercalat mersul direct pe firul vaii cu mersul pe poteca turistica. In ambele cazuri sunt necesari coltarii si pioletul. Firul vaii se prezinta bine, avalanse masive in zona sa inferioara, inclusiv pe Valcelul Lupului.

Duminică, 17 aprilie 2022 - 12:34

edy
edy
Caraba

Vineri 15 aprilie

Vâlcelul Ascuns, Vâlcelul Poienii Mălinului, Mălin, Hornului și Colților: în general zăpadă bună, te mai poți înfunda dacă insiști, trebuie mers la colțari. Stratul nou depus unde este prezent nu e consolidat, dar cel vechi pare de nădejde.

Vineri, 15 aprilie 2022 - 19:08

ruxandrav
ruxandrav

14 aprilie

Avalansa mentionata pe Valea Bujorilor a plecat mai jos de caldare. Caldarea e inca incarcata, am vazut scurgeri de mici dimensiuni pe fetele sudice.

Acele Morarului: o cornisa scurta da dubioasa la intrarea in Acul mare, alte portiuni aiurea in continuare, pe care le poate descrie baumwolle mai bine.

Rapa mare: zapada pana la genunchi, f aderenta si excelenta de coborat. Saritoarea cu hornul pe stanga cum cobori neingropata, dar ingropat bine pitonul de deasupra ei. Am batut noi unul pe dreapta cum cobori, cordelina rosie. Ultima saritoare dinainte de iesit in firul Morarului e perete de zapada destul de tzeapana, se poate descatara dar eu cel putin n-as trece pe acolo la liber

Vineri, 15 aprilie 2022 - 07:44

adrianita
adrianita
Caraba

13 aprilie 2022:

Comorile Branei - zapada inghetata in partea de jos, ca urmare a unei avalanse imense. Strat de zapada nou de 10-15 cm, saritoarea cea mare complet ingropata in zapada. Spre iesirea in platoul Bucegi zapada tare si inghetata.

Valea Urlatoarei - s-a coborat foarte bine la coltari si pioleti pe zapada inghetata. Saritorile sunt acoperite. Traseul Schiel (Jepii Mari) pe care l-am intersectat in partea sa inferioara prezinta de asemenea zapada si gheata, pentru parcurgerea lui fiind foarte utili coltarii.

Joi, 14 aprilie 2022 - 11:49

edy
edy
Caraba

9 aprilie 2022

Valea Bujorilor compactată de o avalanșă, laterale curate.

Valea Comorile Morarului avalanșă profunda pe toată lungimea, mult noroi. Se văd rupturi de plăci, cea mai mare spre 1m.

Valea Poeniței de sus se vede albă.

La ochii cam toate văile de sub Coștila au curgerii.

Pe Cerb a curs ceva mare cred, am văzut doar conul.

Creasta Ascuțită curată, brânele spre Cerb au curs peste tot. Încă sunt zone cu acumulări.

Sâmbătă, 9 aprilie 2022 - 19:38

ruxandrav
ruxandrav

1 aprilie 2022

Valea Hornului cu zapada buna, saritorile f putin descoperite. Ne-am batut capul cu filatul doar pe prima.

Galbenele are urme bulevard, dar enervanta zapada - in coborare se intra f adanc pe alocuri, si era din aia grea care se cimenteaza beton in jurul piciorului. Ceva gropi ascunse pe sub zapada, de asemenea - au fost puncte cand intratul in zapada se solda cu un picior ramas in gol.

Vineri, 1 aprilie 2022 - 22:43

rupi2003
rupi2003
Busola

Pe Valea Hornului am putut observa doar portiunea din amonte de acel brau de legătură. Daca imi lasi o adresa de e-mail prin mesaj privat iti trimit poza maine.

Duminică, 27 martie 2022 - 21:19

edy
edy
Caraba

Observațiile despre Hornului sunt din primul segment ce pleacă din Mălin și iese în brâul ce leagă Mălin de Colților?

Duminică, 27 martie 2022 - 18:43

rupi2003
rupi2003
Busola

Malinul are la saritoarea de jos doar 1m descoperit și mai sus gheață și un zid de bolovani de avalanșă. Se urca frumos cu pioleți tehnici. Mai sus este zăpadă ok cat am mai urcat eu, cam o lungime de coardă, ca să mă uit la o săritoare din amonte care era acoperită, dar nu părea prea multă zăpadă spre ieșire. Posibil să fie săritoarea unde a trudit @edy pe 5 martie.
Valea Verde zăpadă bună, apoi un prag descoperit de vreo 2m acolo unde peretele din dreapta surplombează - zăpada puțină nu ține la pioleți, am trecut cu mâna pe stâncă. Ceva mai sus o zonă unde ne-am afundat peste genunchi, apoi iar binișor până în Brâna Caprelor. Mai sus puține zone în care mergi la frontali, în general o crusta superficială sub care e zahăr și intri cu tot bocancul sau mai mult. Coborârea din vârful văii spre Mălin nu mi-a plăcut de data asta, hornulețul era acoperit cu zăpadă muiată de soare și troian sus. Făcut cale întoarsă și cotit pe Brâna Caprelor spre Mălin. Chin la ieșirea din valea Verde pe versant, apoi mai rezonabil, cam până la genunchi.
Mălinul e bulevard, a fost coborât ieri integral.
Traversarea spre Vâlcelul Ascuns cu zăpadă până la buric, cu răsad de morcovi, iar pe vâlcel intri spre genunchi sau mai mult dacă vine cineva mai greu pe urme.
Despre următoarele văi doar impresii de la distanță:
Valea Hornului - se vedea bolovanul de jos ieșit parțial din zăpadă și mai sus unde este un horn mai strâmt nu prea multă zăpadă.
Scorușilor nu are fir integral cu zăpadă, în zona confluenței cu Mălinul trebuie intrat din lateral și mai sus sub nivelul Strungii Gălbenelelor se mai vedea un bolovan cu laterale înzăpezite mai cu zgârcenie.
Valea Colților pare că se poate urca pe zăpadă, cel puțin până la nivelul Strungii Măgarului.
Pe Vâlcelul Pieziș se mai văd bolovanii, sunt șanse de distracție.

Sâmbătă, 26 martie 2022 - 21:32

rupi2003
rupi2003
Busola

Am scos rachetele la plimbare pe Valea Cerbului, prilej sa ma uit la văile din Nordul Coștilei.
Partea de jos din Malin nu parea acoperita integral, probabil condiții similare celor din tura lui @edy.
Pe Valea Verde pare ca in partea de sus este un prag neacoperit.
Pe Seaca Costilei saritorile de jos acoperite integral; erau urme de scurgeri recente. Am prins si o mica scurgere in direct. Nu e zapada grozava, pe alocuri intra si tot bocancul si puteai sa intri mai mult daca insistai.
Pe Valea Tapului saritorea mare de jos acoperita, dar dupa ce am vazut pe Seaca, nu mi-ar inspira incredere acea zona. Se vedeau bulgarasi de la scurgeri.
Partea de jos a Urzicii acoperita, nu se vedeau urme de scurgeri recente. La ieșirea in platou a ramurii din dreapta cornișa.
Hornul Caprelor tapetat cu zapada si posibil ceva gheață.
O limba de zăpadă pe stanga bolovanului de la intrarea in valea Priponului, dar nu ma astept sa țină la urcare.
La plecarea din poteca marcată spre majoritatea acestor văi așteptați-vă să intrați cu tot bocancul spre genunchi câteva zeci de metri.

Duminică, 13 martie 2022 - 18:42

rupi2003
rupi2003
Busola

Valea Corbului - firul principal, apoi Firul Strungii, in urcare - zapada mare, intram pana la sold si pe alocuri pana la piept. La micile saritori chin si tras de crengi, nu prea era zăpadă întărită
Valea Pintenului - firul principal, in coborâre - am intrat intre genunchi si șold. Am bagat si un rapel la copac peste o zona unde imi aminteam a fi o saritoare problematica (acoperita acum, dar cu zăpadă nepotrivita pentru descatarare).

Duminică, 6 martie 2022 - 18:43

edy
edy
Caraba

Mălinul inferior: te afunzi și până la șold. Bățul de ski intră tot, stratul stabil de sub nu este. Săritoarea cu bolovan încă pune probleme. Curgerii peste tot.

Vâlcelul Ascuns: în partea superioara am dat și cu pieptul, am reușit să găsesc o groapă până la gât.

Per global umiditate extrema, zăpadă udă, mult mai rea, chiar dacă buletinul nivo are valori identice de ceva timp.

Zbor că mai am de pedalat.
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 5 martie 2022 - 14:32

edy
edy
Caraba

Mulțumesc. Să sperăm că țin până se aliniază planetele.

Sâmbătă, 26 februarie 2022 - 18:03

Afisari: 82,265

#616  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (31) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0948 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org