Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Dara
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Stare Balaur & Aeriana (10)

rivas
rivas
Caraba

cornisele se pot rupe si iarna , bucati mai mari sau mai mici declasind avalanse pe vai antrenind si zapada de pe vale daca nu are consistenta. Daca zapada pe vale este tare cornisele rupte vin la vale ca niste blocuri mari de zapada inghetata de forma regulata care nu se sparg pina jos maturind totul in cale datorita vitezei si masei mari de zapada inghetata. Daca nu sint puse sub sarcina ( nu se urca nimeni pe ele ) ele se topesc si pot sa cada sau nu pe vale, aceasta depinzind de mai multi factori. Este de remarcat accidentul de pe vale costilei atunci cind a murit printre altii si Nicu Comanescu , cind un alpinist solid a rupt cornisa la iesirea in platou declasind avalansa.

Luni, 15 aprilie 2013 - 22:59

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@rivas: cred ca inteleg cum zici, am vazut ceva de genul asta saptamana trecuta in alta parte, te si mirai cum de mai sta acolo. Curiozitatea mea ar fi: care este relevanta felului in care se topeste cornisa apropo de potentiala avalansa pe care o poate declansa? Precizare: nu incerc sa fiu ironic sau superior cu intrebarea asta, Doamne fereste, ci doar sa invat.

Luni, 15 aprilie 2013 - 22:19

rivas
rivas
Caraba

de obicei la iesirea din valea alba nu se formeaza cornise , dar in dreapta si in stinga vaii se formeaza cornise de mari dimensiuni care daca se rup curg pe vale. deci atentie ! Aceste cornise au un mod aparte de a se topii : se topeste mai intîi zapada ce le leaga de ”buza ” platoului astfel incit ele ramin parca agatate si apoi cad. Nu stiu unde sa pun o poza pentru a fi mai clar .

Luni, 15 aprilie 2013 - 22:14

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@baumwolle: multumesc. Eu eram cel rosu, care v-a urat tura faina la iesirea din gara :-)

@crissie: aha, interesant. Noi am suit ieri Jepii Mari (colega de tura nu se simtea confortabil pe Alba fara piolet - cineva ne spusese ca e foarte tare zapada). Dupa ce am ajuns sus am vrut totusi sa coboram pe Alba, insa unul dintre "bastinasii" din Piatra Arsa ne-a zis ca, la cum arata lucrurile, el nu s-ar baga. Om cu experienta de 20 de ani prin zona, am zis ok, o sti el ce-o sti...Informatia cu lipsa cornisei e din nou pretioasa, fiindca de pe traseul nostru am vazut cornise cat sa deschidem un magazin de profil cu ele si mi-era teama sa nu fie la fel si pe Alba.

Luni, 15 aprilie 2013 - 17:38

crissie
crissie

In legatura cu starea zapezii pe Valea Alba: ieri am coborat pe acolo, zapada era moale, apoasa, as putea spune chiar ''enervanta'', deoarece din cand in cand aveai surpriza sa te scufunzi pana la genunchi. La iesirea din Valea Alba nu sunt cornise, iar pe platou zapada are peste doi metri, comparand cu stalpii de marcaj ce erau acoperiti aproape in totalitate.

Luni, 15 aprilie 2013 - 13:03

baumwolle
baumwolle
(admin)

Pe Valea Albă era foarte multă zăpadă, inclusiv pe Vâlcelul Blidului Uriașilor; nu știu ce consistență avea.

Da, noi eram.

Luni, 15 aprilie 2013 - 12:02

radmar
radmar
(admin)

@all: mesajele ce nu vizau subiectul topicului au fost inactivate.

Va rugam sa nu mai continuati discutii offtopic, pt ca mai devreme sau mai tarziu vor fi inactivate. Iar ca solutie, cel mai bine este va directionati aceste mesaje catre topicurile destinate acelor teme. Nnu faceti un ghiveci de subiecte intr-un topic, pt ca nu reusitii altceva decat sa irositi timpul... si al vostru si al nostru.

Luni, 15 aprilie 2013 - 11:27

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@baumwolle: Multumesc frumos, am suit pe munte ieri insa nu in zona cu pricina, asa ca informatiile tale sunt pretioase. Ai reusit sa vezi si creasta vaii Albe? Pe mine mai mult asta ma ingrijora - si mai exact portiunea aceea de la iesirea din Aeriana pana in creasta efectiva. Ma gandesc ca pe linia crestei s-o fi topit...!

As fi de asemenea curios cum se prezinta Valea Alba, fiindca informatiile pe care le am sunt perfect contradictorii. Unii zic ca e tabla, altii zic ca o ia zapada la vale, buletinul nivologic a scazut riscul de avalansa la cel mai mic nivel din ultimele luni, insa pe sus inca mai sunt cornise serioase etc. Ce sa mai cred? Am evitat-o pana la urma, desi am vrut sa sui sau sa cobor pe acolo...

O curiozitate (sa ma ierti daca gresesc, ca nu stau prea bine la capitolul recunoastere faciala): tu erai ieri in tren cu Laura B. si cu...Adrian C. parca...?

Luni, 15 aprilie 2013 - 10:51

baumwolle
baumwolle
(admin)

Acum la subiect: ieri, 14 aprilie, zăpada de pe peretele Policandrului și Brânele sale era topită în totalitate, dar vâlcele de la bază aveau încă destulă zăpadă. La primele ore ale dimineții n-ar trebui să fie probleme la colțari.

Luni, 15 aprilie 2013 - 06:37

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Salut tuturor,

A fost cineva de curand (ultimele doua-trei zile) in Bucegi pe creasta Balaurului sau pe Brana Aeriana? S-a dus zapada din creasta? Valcelul Policandrului e practicabil la coltari? Tot "urzesc" planuri pentru duminica, insa nu stiu daca e cazul inca...De mentionat ca nu am alt echipament special in afara de coltari si - posibil - piolet, asadar sunt interesat daca vreunul dintre trasee e fezabil in aceste conditii.

Multumesc.

Vineri, 12 aprilie 2013 - 15:24

Afisari: 2,255

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0581 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org