Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Iulie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Papusa
Muntii Iezer-Papusa

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Schi de tura (4)

zentai
zentai
Coarda

OK. Daca nu as fi asa incordat la serviciu cred ca ma dumiream din prima despre ce e transceiver.)

Dar asta ma face sa cred ca nu sunt la nivelul pretins de tine!Credeam ca te referi la plimbari lungi pe schiuri, pe forestiere!Nu m-as incumeta sa-mi dau drumul prin V-ul dintre Vistea si Moldoveanu, cum cred ca tu ai face-o fara nici un fel de ezitare! Nu am cum sa fiu performer in toateCarpati.org!

Dar daca te tenteaza despre ce am zis...lasi un mesaj pe privat, schimbam numere de telefon si incercam o sincronizare!

PS- am avut un accident de schi cu ani in urma, ce m-a costat 3 luni de ghips si de atunci am ales sa-mi vars dracii pe alte chestii, precum raftingul...de exempluCarpati.org...si schiul, sa ma rezum la plimbari, pentru mentinerea formei si bucuria de a fi in mijlocul iernii.

Cu respect!

Joi, 27 octombrie 2011 - 17:12

arcarius
arcarius

Transceiver = dispozitiv de cautare a victimei surprinsa de avalansa, uneori le gasesti (in RO) sub denumirea DCA = Dispozitiv de Cautare in Avalansa.
Cuvantul "transceiver" este o creatie lingvistica artificiala Carpati.org nu a mea, ci consacrata, rezultata din combinare a 2 cuvinte: TRANSmitter si reCEIVER. Pt. ca asta fac aceste dispozitive.
ARVA este denumirea unei din marcile care produc asa ceva; cumva, s-a incetatenit si denumirea asta ca generic; vezi ex. Xerox etc.
Sunt dispozitive obligatorii pt. cei care schiaza pe munti/merg in tura.
Nu mi-ar placea sa fiu surprins de o alunecare de zapada - cu toate testele si estimarile posibile, facute in prealabil, iar colegul/colegii mei sa nu aiba cum sa ma gaseasca sub zapada.
Kit-ul = Setul obligatoriu pt. salavarea din avalansa contine: transceiver+sonda+lopata.
Optional se poate adauga dispozitivul de respirat sub zapada = AvaLung (singurul de acest gen) sau/si dispozitive gonflabile ( ABS, SnowPulse, AviVest si Float Airbag-urile de la BCA.
Cu exceptia dispozitivelor gonflabile, am setul complet Carpati.org
Nu as recomanda mersul pe munti iarna, prin zapezi, schiat etc. ; fara acest set.
Daca aflu ceva despre echipament SH o sa te tin la curent. Trebuie insa sa stii un lucru: chiar SH, echipamentele de genul asta costa; alea ieftine ori sunt "trompete" ori sunt stoarse de atata folosire.

Joi, 27 octombrie 2011 - 16:45

zentai
zentai
Coarda

probabil ca daca intreb ce-s alea transceiver, ARVA etc am sarit din zona ta de interesCarpati.org

La paritate, stiu un traseu super tare, de plimbat pe schiuri, ce inconjoara Lacul Cuejdel (ce s-a format asemanator precum cel de la Lacu Rosu) de vreo 80 km (cap compas prin Mitocul Balan, pe unde se intoarce pe Valea Cracaului, se reintra pe drumul spre Cracaul Negru si se iese inapoi pe acelasi drum forestier de la plecare).Vara, pe bicla ia vreo 6-8 ore! Iarna tre sa fie o treaba apriga!Dar te asigur ca peisajul e de vis, cum n-ai mai vazut, mai ales la dus, unde raul Cuejdel sapa niste chei de mai mare mirarea (fiind o locatie destul de aproaper de P.Neamt)

O bucla mai onesta ar fi cu ajuns la Manastirea Horaita (prin Dobreni) si iesit prin Almas,la fel peisaj de vis, ce dureaza mai putin (eu le stiu ca timp, pe bicla si pot doar aproxima pentru un schi de tura).

O alta locatie care ar pune pe ganduri ar fi de intrat pe forestier pe Valea Tarcaului si iesit pe partea cealalta, in com.Asau, din jud.Bacau ( de la intrarea in com.Asau pana la iesire sunt vreo aprox.34 km.Intr-o vara, am mers o noapte intreaga pe drumul asta dar aici deja cred ca nu iese intr-o zi...

Astea sunt vreo cateva mai faine din tot ce stiu eu.
Am schiuri de fond si nu-s vesele decat pe drum drept.Dar am adaptat o pereche de gioarse mai vechi, cu cablu, si uneori ma preumblu cu astea.Daca stii pe undeva niste schiuri de tura si clapari (chiar si seca) la un pret rezonabil, as investi!

Joi, 27 octombrie 2011 - 13:48

arcarius
arcarius

Deschid acest subiect pt. urmatorul motiv: sunt interesat de parteneri pt. schi tura, din zona mea ( IS, SV, NT, BC, VS, BT) dar nu numai, pt. a merge impreuna in diverse ture.
Nu doresc - fara suparare - incepatori (care doresc sa invete de la 0 "cu ce se mananca" chestia asta).
Nu exclud complet posibilitatea unui incepator intr-un grup: repet UN GRUP; format din persoane cu experienta.
Ma intereseaza practicanti - de la nivel mediu in sus - cu bune cunostinte de schiat off-piste (adica in teren liber, inafara partiilor), cu echipament adecvat ( transceiver, ARVA etc/samd ; cum vreti sa-i spuneti; obligatoriu).
Posed mijloc de deplasare personal (echipat inclusiv cu portbagaj pt. schiuri/echipament) asa ca nu va fi o problema d.p. acesta d.v. ; chiar daca ( si de dorit, dealtfel) exista hotararea de a merge si in zone aflate mai la distanta fata de Moldova Carpati.org
Deasemeni, sunt deschis la propuneri de tura, din partea altor practicanti de pe acest site; nu doar pt. ture in zona Moldovei.

Joi, 27 octombrie 2011 - 07:04

Afisari: 1,968

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1854 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org