Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Cozia (Ciuha Mare
Muntii Cozia
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Ruta accesibila creasta piatra craiului (12)

kramar
kramar

Tocmai am fost in Piatra Craiului pentru prima data. Este ceva extraordinar de frumos. Am stat pe acolo o saptamana (adica m-am plimbat) Intamplator am avut atat urcarea cat si coborarea foarte pritenoase.

Am urcat din Poiana Grindului la vf. La Om. O urcare de aprox. 800 m diferenta de nivel (sper sa nu gresesc) dar fara portiuni de dificultate mare (catarare, cabluri sau alte chestii de genul asta). Betele de treking sunt de foarte mare ajutor.
Am coborat din saua Padina Inchisa pe traseul Karol Lechman, coborare care nu prezinta probleme. Se poate face traseul si pe urcare fara probleme (e fara catarari).

In schimb creasta pe la Timbale se poate face doar daca nu ai probleme cu inaltimea.

Portiunea de creasta dintre vf. Turnul si vf. Ascutit este prietenoasa (usor de parcurs).

Succes

Joi, 28 iulie 2011 - 14:59

cornlel999
cornlel999
Caraba

multumesc tuturor pentru sfaturi...am studiat toate traseele din toate directiile cu poze amanuntite si detaliate, plus explicatiile de rigoare...m-am lamurit, de acum stiu ce am de facut si la ce sa ma astept...toate bune si poate ne intalnim pe sus Carpati.org

Marşi, 26 iulie 2011 - 09:10

arcarius
arcarius

Da; traseele cu intrare pe versantul estic sunt ceva mai "prietenoase" (nici alea de pe vest nu sunt de speriat) DAR timpul de parcurs pana la punctul de plecare si traseul in sine; sunt mai lungi.
Pana la urma muntele este munte; in Crai este mult grohotis - "rulmenti" cum bine spune @lauramatei - in Retezat mergi din stanca-n stanca etc/samd.
Traseele cu intrare pe versantul vestic sunt cu acces rapid - pui cortul la cab.Plaiul Foii, urci pe la ref.Diana, cobori pe "la lanturi" si, uite-asa ai facut cea mai faina portiune a crestei Pietrei Craiului. Cu atentie si echipament, nu vad de ce n-ai putea.
Panas la urma, pe munte mai ales, aspectul mental este cel mai important; cel care "te duce" mai departe sau nu.
Psihicul conteaza mult mai mult decat iti imaginezi; daca-l ai sanatos si "bine calibrat" pt. munte. creasta Pietrei Craiului nu-i nici o problema
Succese.

Luni, 25 iulie 2011 - 12:02

lauramatei
lauramatei
(admin)

@ darkthrust: ceau, mihai!
Ma, omul nu vrea cabluri, deci nu i se potriveste ce spui tu.

Luni, 25 iulie 2011 - 11:35

cornlel999
cornlel999
Caraba

@laura....expresia respectiva este spusa doar cu caracter motivational... Carpati.org
sunt la o varsta cand instinctul de conservare este foarte puternic... Carpati.org
oricum nu sunt genul sa risc aiurea..
apreciez grija ta si multumesc!

Luni, 25 iulie 2011 - 11:30

darkthrust
darkthrust

dupa mine cea mai accesibila este zarnesti-gura raului-cabana curmatura-vf ascutit

Luni, 25 iulie 2011 - 11:29

lauramatei
lauramatei
(admin)

Treci peste aia cu " oricum ar fi, piciorul sus tot il pun". Cel mai important e ca toate turele tale, indiferent pe unde si pe ce trasee, sa se incheie cu bine. Si eu am locuri din munti unde mi-ar placea sa pun piciorul, dar nu zic asa, ca il voi pune acolo, orice ar fi. Nu-mi interzic sa doresc lucrul asta, dar las sa evolueze lucrurile firesc si daca o fi sa fie , o sa ajung si acolo, cand va fi momentul. Daca nu ajung, nu-i un capat de tara, viata inseamna mult mai mult decat o ambitie copilareasca. Asa m-am imprietenit eu cu muntele, in timp, si am ajuns, fara incrancenare, sa pun piciorul prin locuri foarte faine si destul de salbatice si greu accesibile. Vointa, ambitia sunt una, incrancenarea, lacomia, sunt alta, iar pe munte eu zic ca cele din urma nu-s sanatoase.

Pai pe unde te trimit eu, chiar sunt foarte indicate betele. Si in sus, si in jos. Nu trebuie sa le strangi, nu e nimic 4x4.

Luni, 25 iulie 2011 - 11:20

cornlel999
cornlel999
Caraba

@laura iti multumesc de sfaturi...una dintre probleme cred ca este faptul ca sunt obisnuit sa merg cu bete...in momentul cand le-am strans...si am ramas doar cu doua puncte de sprijin in loc de patru....na belea!
Fizic zic sa stau bine...nu ar fi asta o problema...
O sa tin cont de sfaturile tale...si poate te mai deranjez....
Oricum ar fi piciorul sus tot o sa-l pun Carpati.org
Toate bune!

Luni, 25 iulie 2011 - 11:09

lauramatei
lauramatei
(admin)

Salut!

Am inteles ce vrei, ceva mai putin expus, mai usor din punct de vedere tehnic, mai ales ca de urcat urci tu cumva, dar o sa vrei sa si cobori, iar coborarea e mai "emotionanta" decat urcarea, mai ales pe un traseu cu "rulmenti" (grohotis), cum sunt mai toate traseele de acces in creasta Pietrei Craiului.

Din punct de vedere fizic, nu scapi de efort, indiferent pe unde mergi, dar daca pleci de dimineata si ai vreme buna, nu te alearga nimeni.

Oricum, nu pe fata vestica. E mai frumoasa, dar mai abrupta si mai stancoasa "din fabrica", asa ca traseele de pe partea aia sunt mai emotionanteCarpati.org. Drept dovada, te-ai intors dintr-un traseu de pe vestCarpati.org. Si dupa cablul acela, aveai zone salbatice si frumoase, de ramai intepenit cu ochii la stanca, dar cu emotii la unele locuri. Mai ales te sfastuiesc sa eviti cu orice pret coborarea pe partea vestica si nord-vestica, pentru o vreme, adica cele din exteriorul "bastonului", cum te uiti pe harta.

Cel mai prietenos cred ca e traseul ce urca de la refugiul Grind la varful La Om (Piscul Baciului). Marcajul este banda rosie si eu zic ca in vreo 2 ore ajungi sus fara stres. Culmea, vei ajunge chiar pe cel mai inalt varf al masivului, cu minimul de riscCarpati.org. Mai sus, o sa dai de zone neplacute, cu grohotis deteriorat, amestecat cu pamant, care nu e confortabil, dar nu ai unde sa cazi cu efecte grave, nu e haul langa tine. Acuma nah, incet si cu grija! La coborare, e bine sa ai bete si cu atentie, nu se intampla nimic. Poti sa eviti sa calci pe solul ala pe care nu ai stabilitate, cautand mai degraba treptele inierbate de pe langa poteca, mult mai stabile.

Si pe la capatul din sud al crestei, pe la Saua Funduri, e ok, dar nu-ti ofera satisfactia de a ajunge pe un varf imporant, plus ca ai mult de mers prin ierbotanii care acum cred ca iti ajung mai sus de genunchiCarpati.org, e mai neplacut.

Traseul cu triunghi albastru , prin Padinile Frumoase, ce pleaca din zona cabanei Curmatura, deci tot pe fata estica, nu e asa de dificil, are o zona cu un cablu pe un fel de jgheab, dar nu e asa de aerian ca cel de la care te-ai intors tu. Acum nah, nu pot sa-mi dau seama cat de tare o sa te fastacesti pe acolo, poate ai vreun rau de inaltime, ceva. Poti sa incerci, daca nu-ti place te intorci, asa e cel mai sanatos.Te scoate la cativa pasi de varful Ascutit, deci tot la un varf ajungiCarpati.org. Incetuc, faci vreo 3 ore de la cabana.

Banda albastra de la Curmatura imi pare mai picanta pentru un incepator, pe mici portiuni.

Pe varful Turn daca urci, adica pe la capatul din nord al crestei, din Saua Crapaturii, dai de cabluri multe si zone expuse si care cer catarare si sigur o sa ai multe noduri in gat. Deci mai bine nu.

Altceva nu-ti recomand, deocamdata, daca ai zis ca vrei ceva neexpus.

Cand oi vrea ceva pasi pe creasta, e bine sa ai in vedere ca portinunea cea mai prietenoasa e cea dintre varful Turn si varful Ascutit, in rest cam dai de locuri emotionante. Oricum, vezi intai cum te descurci cu pasajele expuse, in general, pentru ca o sa ai cam pe oriunde, pe creasta, si zone cu haul langa tine. dar ca sa ajungi in zona aceea, trebuie sa te imprietenesti intai cu urcarea in creasta pe traseele de acolo si coborarea aferentaCarpati.org

Tu zici ca vrei cort, sa-l lasi in masina, dar masina e departe de fata estica, oricum ai da-o, nu poti trece de ea mai incolo de zona fantanii lui Botorog. Pe refugiul de jos, de la Grind, nu prea m-as baza, de fapt am invatat sa nu ma bazez cam deloc pe refugii in Crai, in weekend mai ales, pentru ca e lume multa in zona. Poti sa urci in prima zi cu cortul la Grind si sa dormi prima seara acolo, la cort, dar dimineata n-as avea curajul sa-mi las lucrurile acolo si sa urc fara ele, iti zic sincer. Personal, as ascunde toate cele in ceva jnepeni bine alesi, mai sus, numai de mine stiuti( dar vezi sa nu uiti pana si tu unde le-ai lasat) Carpati.org si as face un dus-intors pana sus cu rucsac mic. Asta ar fi valabil si pentru zona Funduri.

Apa ai mai jos de Grind, in locul numit La Table, pe traseul marcat cu triunghi rosu si cruce rosie. E destul de departe de refugiu. Atat. N-ai nici la refugiu, nici spre creasta.

Poate am exagerat cu dadaceala, dar daca tu spui ca vrei ceva cat mai sigur, nah, am luat treaba in serios.Carpati.org. Daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa intrebi.

Tura faina, vreme buna si sa te bucuri de primul pas pe creasta Pietrei Craiului!

Luni, 25 iulie 2011 - 10:50

cornlel999
cornlel999
Caraba

accesibil din punct de vedere al unui nou venit in piatra craiului, daca ma intelegi Carpati.org
nu conteaza zona de unde vin, pot veni de oriunde.
in prima faza doresc sa pun piciorul sus Carpati.org , eventual dorm la o cabana sau la cort undeva jos(cortul l-as lasa in masina).
am incercat plaiul foii-ref.diana -triunghi albastru, dar nu am reusit sa ajung sus..pana la primele cabluri...na, prima data in zona...mi s-a parut destul de dificila portiunea aia
de aia intreb ce variante mai sunt... Carpati.org
Multumesc pentru info!
Toate bune!

Luni, 25 iulie 2011 - 09:12

arcarius
arcarius

Accesibila din ce punct de vedere? Din ce zona a tarii vii? Pe unde vrei sa intri in creasta? Dormi la cort sau nu? S.a.
-Dinspre Nord:
1 - Zarnesti-Saua Chiliilor - Ref.Diana (intrare in creasta prin versantul vestic) = 2-2.5 h
din traseul de mai sus se mai desprinde o varianta (de data asta intrare prin versantul estic):
2 - Padina Hotarului - vf.Turnu = 2-2.5 h
sau mergi de la Zarnesti pana la cab.Plaiul Foii si intri tot prin versantul vestic, prin traseul:
3 - cab.Plaiul Foii - Valea Ursilor - ref.Diana = 2-2.5 h
-Dinspre Sud ar fi:
4 - cab.Brusturet - Saua Funduri (prin Poiana Funduri) = 3-3.5 h
Nu mai mentionez traseele cu intrare prin versanutl estic, cu plecare dinspre cab.Curmatura, sat Pestera, cab.Gura Raului.
Probabil ca primele 3 sunt cele mai clasice intrari in creasta; cred ca traseul nr.2 ar fi "cel mai clasic" - ca sa folosesc un pleonasm auzit recent Carpati.org
Traseul propriu-zis al crestei dureaza vreo 10-11 h. Atentie: nu exista apa in creasta asa ca va trebui sa cari cu tine Carpati.org

Luni, 25 iulie 2011 - 08:01

cornlel999
cornlel999
Caraba

salutare!
care ar fi cea mai accesibila ruta pentru creasta piatra craiului?

Luni, 25 iulie 2011 - 07:11

Afisari: 4,188

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0819 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org