Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Piatra Iorgovanului
Muntii Retezat

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Recomandari trasee in bucegi (12)

john_tukey
john_tukey

Varianta clasica: jepii mici - cab. caraiman - crucea eroilor - cabana babele - hotel piatra arsa - jepii mari. 8-9 ore.

Am remarcat ca v-ati luat bocanci noi; aveti grija sa nu va roada.

Luni, 9 septembrie 2013 - 22:50

timea23
timea23

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! O sa ne mai gandim la trasee pana la plecare si o sa va anunt ce am ales pana la urma! Ce e sigur ca e ca traseul va fi spre crucea caraiman Carpati.orgdar de unde si pe unde mai vedem! Va multumesc inca o data!

Luni, 9 septembrie 2013 - 19:34

yo6ial
yo6ial
Coarda

Ar fi mai simplu, pentru început, o tură Bușteni-Diham sau P. Izvoarelor și retur, apoi Jepii Mari urmați de Jepii Mici pentru a ajunge la Babe.
Între timp, poate ar fi mai înțelept să încercați ture lejere în munți mai puțin solicitanți.
Piatra Mare: Dâmbu Morii - Bunloc și retur
Dâmbu Morii - cab. Piatra Mare (eventual Vf. Piatra Mare)
Postăvaru - orice traseu marcat afară de CA, CR și BG în zona pârtiilor din Poiana Brașov...
Afară de ele pentru că au fost făcute praf cu exploatările și pârtiile.

Adică, până la potecile mai solicitante ale Bucegilor, vă recomand câteva poteci mai puțin solicitante, în alți munți, pentru a căpăta antrenament și experiență fără a elimina satisfacția parcurgerii unui traseu, să zicem întreg.

Zic asta pentru că ar putea fi frustrant să tălpășiți pe la baza Bucegilor pentru antrenament, cu piscurile dorite atât de aproape.
Chiar dacă tot ar fi cu folos.

Răbdare, ture faine și spor la tălpășit!

@mihai:Bușteni - Diham - Mălăiești... ok dar din Mălăiești spre platou nu e nici un traseu recomandabil
unor începători.
Nici pe Padina Crucii și în nici un caz pe Bucșoi sau hornuri.
Poate pe Padina Crucii dar mai încolo, poate anul viitor.

Luni, 9 septembrie 2013 - 18:51

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

1000m diferenta de nivel,avand in vedere ce ozonat si plin de oxigen e aerul de acolo nu e deloc greu.
Mai ales in perioada asta a anului,cand nu e asa cald.
Eu mai degraba ii propun sa mearga pana la Cabana Poiana Izvoarelor sau Malaiesti,depinde cum poate (in functie de conditia fizica) sa doarma acolo si sa urce a doua zi pe platou apoi sa coboare cu telecabina.
(trasee sunt destule,la orice magazin de munte ar trebui sa gasesti harta cu Bucegii.
La Himalaya si Craimont,de sunt langa Unirii,gasesti).

Eu de facut forma fizica pentru munte prin alergat pe orizontal nu am auzit,am auzit ca poti folosi bicicleta (merge si cea de apartament/sala) sau stepperul vertical.

Pe langa sport,mai trebuie si mancare cu proteine de calitate,cele din lapte sunt cele mai rapid asimilabile (nu carne prajita) - de exemplu telemea maturata,sau lapte sau branza de vaci etc.

Luni, 9 septembrie 2013 - 18:30

xoreax
xoreax
Coarda

Am citit mai bine mesajul initial al Timeei? (nu stiu cum e corect dar numele e foarte frumos!) si intr-adevar, traseul propus de mine poate fi un pic prea dificil prin lungime.

Oricum Timea, orice traseu ai alege cu plecare de jos din statiune cu destinatie finala platoul, iti garantez ca te va obosi serios la inceput daca spui ca tu ai obosit si intre Babele si Cruce. Incepe cu ceva trasee mai simple, pe la baza. In paralel, fa un pic de alergare zilnic pentru conditia fizica.

Daca doresti neaparat sa vezi crucea in viitorul apropiat, foloseste telecabina. Altfel, la intrebarea ta "ce trasee ne recomandati pe jos din busteni spre babele avand in vedere ca am fost pe munte o singura data", raspunsul este momentan "niciunul" Carpati.org

Luni, 9 septembrie 2013 - 17:47

johnnutz
johnnutz
Caraba

@Timea: Chiar daca spui ca nu mai vrei sa urci cu telecabina pe platou, fiind la inceput ti-as recomanda urmatorul traseu: Telecabina de la cota 1400 sau din Sinaia daca nu aveti masina, pana la Cota 2000. De acolo la Piatra Arsa pe jos, coborati la Pestera, urcati la Babele pe jos si retur la Cota 2000 de unde, in functie de timp si conditia fizica de moment puteti cobora pe jos pana masina, fie ea la cota 1400 sau in Sinaia. Ca timpi ar fi asa: Cota 2000-Piatra Arsa 45 min (coborare si zona de platou), Piatra Arsa - Pestera 1:15 min (doar coborare), Pestera - Babele 2,5 ore (urcare), Babele - Cota 2000 2 ore (coborare, platou, ceva urcare dupa Piatra Arsa). Insumeaza un total de aproximativ 7 ore din care doar urcarea de la Pestera la Babele presupune ceva efort.
Atentie insa la incadrarea in programul telecabinei de la Cota 2000, nu sunt sigur dar am impresia ca ultima coborare e la 16:30.

Luni, 9 septembrie 2013 - 17:47

gabicolea
gabicolea
Caraba

@xoreax...

http://www.carpati.org/jurnal/initiere_pe_v._jepilor.._cu_surprize_/2765/

cel mai bun exemplu, asa-i? Carpati.org

@timea,
te poti inspira Carpati.org

Luni, 9 septembrie 2013 - 17:31

cipicernat
cipicernat
(admin)

Faina tura... Carpati.org

Timea se plange ca a avut probleme fizice la o tura pe platou si tu ii propui o tura cu o diferenta de nivel de peste 1500 de metri...

Luni, 9 septembrie 2013 - 17:14

xoreax
xoreax
Coarda

Tura de 2 zile: Busteni - V. Jepilor - Cab. Caraiman - Brana Mare a Caraimanului - Monumentul Eroilor (crucea ta draga) - Saua Sugarilor - cab. Omu (ziua 1), cab. Omu - Vf. Bucsoiu - Brana Caprelor - cab. Malaiesti - Take Ionescu - cab. Poiana Izvoarelor - Gura Diham - Busteni.

In afara de Valea Jepilor, restul traseelor nu sunt atat de tehnice si nu pun probleme pentru cineva fara experienta in conditii de stanca uscata.

Luni, 9 septembrie 2013 - 17:11

timea23
timea23

multumesc frumos pentru raspunsCarpati.org locul in care vreau sa ajung e la crucea eroilor neamului intr-un final, pentru ca data trecuta cand am fost am ajuns foarte aproape de ea dar nu chiar la baza ei din cauza ca a inceput sa ploua si nu am avut pelerine ...din cauza asta ne-am intors inapoi Carpati.org si am zis ca nu ma las pana nu ajung acolo foarte foarte aproape de ea! nu stiu de ce ma atrage atat de mult! asta ne-ar placea sa facem in prima zi dar nu am vrea sa urcam cu telecabina pentru ca ne dorim sa admiram peisajele de asta am intrebat de valea jepilor pentru ca am inteles ca pe acolo se poate ajunge. Dar daca e chiar atat de dificil atunci o sa incercam cel mai probabil pe jepii mari sau prin sinaia! multumesc inca o data!

Luni, 9 septembrie 2013 - 15:03

gabicolea
gabicolea
Caraba

Ma bucur ca vrei sa vezi mai mult din cea ce inseamna muntele.

Legat de traseu, ai putea incerca valea Jepilor (jepii mici) dar neavand experienta exista riscul sa transformi o zi minunata intr-una plina de frustrari si nervi. Las-o putin mai incolo. Mai ales ca desi spui ca ai conditie fizica destul de buna traseul facut v-a cam obosit (desi l-ati facut in adidasi si banuiesc cu rucsaci f mici). Posibil sa ai nevoie de o conditie fizica si mai buna, depinde la cine te raportezi tu cu conditia fizica..

De vrei musai sa ajungi pe platou incearca mai intai prin Sinaia. Daca aveti cum ajunge cu masina la cota 1400, o lasati acolo si urcati pe drum usor pana pe platou apoi fie mergeti la Babele sau Piatra Arsa fie coborati pe partea cealalta la Padina.

Daca nu, puteti urca fie pe Jepii mari (mai lungi dar mai putin abrupti decat cei mici) sau prin Poiana Stanii spre Piatra Arsa.

Pentru alte detalii arunca o privire peste harta Bucegiului si incearca bucuria de a descoperi ce si cum.

Zile senine
G

Luni, 9 septembrie 2013 - 14:07

timea23
timea23

Buna, tuturor! As dori un sfat (o recomandare) . Luna trecuta am fost pentru prima oara pe munte! Mi-a placut enorm si saptamana asta as dorii sa merg din nou! Am fost cazati in Busteni, am urcat cu telecabina si am vizitat babele, sfinxul, varful omu, inapoi la babe iar de acolo am urcat pana la crucea caraiman (crucea eroilor neamului) si inapoi in busteni cu telecabina de la babele. (traseul l-am facut in adidasi) Recunosc ca am fost putin obositi neavand experienta pe munte...Saptamana asta cand mergem ne-am gandit si ne-ar placea sa urcam pe platoul bucegilor pe jos din busteni. Ne-am gandit sa o luam pe Jepii mici dar am auzit ca nu e recomandat incepatorilor Carpati.org. intre timp ne-am achizitionat si cate o pereche de ghete pentru munteCarpati.org. intrebarea mea ar fi: ce trasee ne recomandati pe jos din busteni spre babele avand in vedere ca am fost pe munte o singura data?
va multumesc anticipat!
P.S conditie fizica destul de buna Carpati.org

Luni, 9 septembrie 2013 - 12:47

Afisari: 2,467

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0593 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org