Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Recomandare traseu Ciucas (9)

andras
andras

Pentru mine Ciucas e o munte "pentru o zi", deci nu m-a interesat prea mult nici locurile de campare, nici sursele de apa. Daca vrei ture fara cort, logic e sa urci pe Valea Berii pana Cabana Ciucas sau te duci la Muntele Rosu, lasi cortul acolo si o zi mergi la Vf. Ciucas, o zi la Vf. Zaganu. Ai apa, ai loc de cort, daca esti cu masina te intorci direct la masina. Minus e aglomeratia, praful pe Valea Berii (sau urci direct cu masina personala, pana la Muntele Rosu e asfalt...) Cumva inclin spre Muntele Rosu ca loc de baza.
Daca cari cortul, eu as merge pe varianta Bratocea-Saua Tigailor-CR-Tigaile-campare undeva intre intersectia cruce rosie/banda rosie, parca vazusem corturi acolo, montarea cortului si o fuga pe Varful Ciucas si inapoi. Alternativ acelasi traseu, dar in alta directie: Saua Tigailor-Vf. Ciucas - o fuga sub Tigaile fara bagaje. A doua zi Cabana Ciucas-Muntele Chirusca-Gropsoarele-Zaganu. La coborare nu cunosc portiunea de la Poiana Zaganu spre Cheia, am fost pe acolo de doua ori si in ambele cazuri de la poiana respectiva am coborat pe un nemarcat pana la Poiana Gropsoarele de unde ai o priveliste foarte buna spre creasta. Atentie, e un loc acolo unde sunt ursi. Altfel poiana e foarte frumoasa, numai buna de campat, dar sunt ursi si e o stana... Poteca respectiva e destul de lata, o gasesti chiar langa stana, cobori spre dreapta si in cca. 50 metrii ar trebuie sa vezi poteca care prima data merge inapoi, spre creasta)
Sub Tigaile parca era un izvor, trebuie urcat spre stanci dupa ce incepi coborarea pe CR, dar s-ar putea ca memoria sa-mi nu fie foarte buna sau izvorul sa nu fie permanent. Oricum cabana e aproape, se poate aproviziona si de acolo.
Stane...la Poiana Bratocea e o stana mare, am fost latrati, dar pana acum n-am avut probleme. Eu de obicei urc pe drumul forestier, nu pe marcaj si atunci ai posibilitatea de a se distanta de turma/stana. De pe drum se vede releul, trebuie sa urci spre releu, deci chiar daca trebuie sa parasesti poteca, nu e greu sa te orientezi.
O ultima idee: cel putin in anii trecuti era o "tabara" la sud de Cheia. Daca sunteti cu masina, puteti face doua ture de o zi: Bratocea-Ciucas-(eventual coborare putina pana la Mana Dracului si inapoi) - intoarcere sub Tigaile-Bratocea, si Muntele Rosu-Gropsoarele-Zaganu-Poiana Groposarele-Muntele Rosu (e urata urcarea inapoi spre Muntele Rosu, dar se poate supravietui).

Duminică, 13 septembrie 2020 - 22:51

hatti
hatti

Dar pe portiunea cu cruce rosie din Saua Tigailor spre cabana, pe sub tigai cum ar veni, n-ar trebui sa fie niste izvoare? apar pe harta.

Vineri, 11 septembrie 2020 - 18:36

ruxandrav
ruxandrav

Pe versiunea asta n-ai apa, din pacate. Dar stiu ce zici cu evitat hotelu'. De la Bratocea pana in saua Tigailor n-am facut dar arata a cam 2h, 2h30 (500m diferenta de altitudine si 6km distanta dar na, tu stii cum mergi) . De la Tigai la Babele (urmatorul loc unde ai spatziu sa pui un cort) mai faci cam 2 ore. Deci hai 7h in total, ceea ce iti da sau timp sa tragi o raita pana la cabana inainte de apus sau kg libere in rucsac sa bagi niste apa in plus.

Btw, ai grija cu stanele din Bratocea si de dupa Zaganu. am mai auzit comentarii destul de negative la adresa cainilor de acolo

Vineri, 11 septembrie 2020 - 17:35

hatti
hatti

Nu prea vreau sa stau pe langa Muntele Rosu sau Cabana Ciucas. Mai degraba as pleca de din Cheia spre Vf Ciucas (via Pasul Bratocea, Vf Bratocea), sa campez pe undeva pe langa Vf Ciucas, Babele la sfat (nu stiu daca urca ursul pana acolo, oricum nu am de gand sa tin mancare in cort) si a doua zi sa continui spre Saua Chirusca, Zaganu si inapoi la Cheia prin Coltii Zaganului). In felul asta pot sa prind si apusul si rasaritul pe langa Vf Ciucas.... nu stiu exact cum e cu apa pe acolo. La cabana Ciucas sigur o fi dar nu stiu daca mai e pe undeva pana acolo.

Poate estima cineva cam in cat timp se poate parcurge prima parte, Cheia - Vf Ciucas? Cheia - Pasul Bratocea e probabil cam doua ore.
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 11 septembrie 2020 - 16:12

diciu
diciu

Cu camparea nu mă pronunț.
Am văzut lume la Muntele Roșu dar eu nu stau cu cortul deci nu știu dacă-s probleme.

Cu baza la Muntele Roșu ai putea face:

Z1 (~19Km, 1300m urcați)
Muntele Roșu - Cabana Ciucaș (bandă galbenă)
Cabana Ciucaș - Vârful Ciucaș (bandă roșie)
Vârful Ciucaș - Șaua Tigăilor (bandă roșie)
Șaua Tigăilor - Cabana Ciucaș (cruce roșie)
Cabana Ciucaș - Șaua Gropșoarele (cruce roșie)
Șaua Gropșoarele - La Răscruce - Muntele Roșu (triunghi roșu)

E o buclă frumoasă, în care te învârți în jurul zonei spectaculoase a Tigăilor.

Bucata enervantă e forestierul care urcă la Cabana Ciucaș dar e relativ scurtă (~2.5km destul de abrupți).
Dacă sunt mașini e prăfuit.

La întors îl eviți pentru că urci dinspre cabană direct înspre Gropșoarele.
Ai apă la intrarea în forestierul de pe Valea Berii (e un izvor amenajat) și la cabană (care în fapt e cam hotel zilele astea).

Z2 (~14Km, 1000m urcați)
Muntele Roșu - Cheia (punct albastru)
Cheia - Stâna din Zăganu (uneori sunt câini, cum ți-e norocul, de principiu te descurci) - Zăganu - Gropșoarele - La Răscruce (cruce roșie)
La Răscruce - Muntele Roșu (triunghi roșu)

Coborârea spre Cheia nu-i grozavă - e prin pădure pe niște rădăcini și ceva segmente de drum forestier.
La stână n-am avut probleme dar uneori m-am mai certat cu cățeii. Cum ziceam, treabă de noroc.
_Parcă_ e și izvor în zona stânii.

Vineri, 11 septembrie 2020 - 12:41

timmy
timmy

Eu am parcurs urmatoarul circuit:

Pasul Bratocea - Cheile Cheitei - Cheia
Cheia - Stana de sub Zaganu - Varful Zaganu
Varful Gropsoarele - Saua Gropsoarele - Cabana Ciucas (Eu nu m-am mai abatut dar e aproape)
Varful Ciucas - Pasul Bratocea

Este o tura foarte frumoasa - ~28 km ~1500m urcare si parcurge destul de mult din creasta principala. Succes!

Din pacate nu ma pot gandi la un loc de camping perfect (sigur, frumos si cu apa). Eu am facut tura intr-o zi deci nu mi-am pus problema.

Vineri, 11 septembrie 2020 - 12:18

ruxandrav
ruxandrav

Am fost pe acolo doar o data (si numai pana in Ciucas) dar nu vad de ce nu s-ar putea campa, e tapsan destul de plat pe acolo. Mai greu cu apa totusi daca nu coborati de la hotel Ciucas cam juma' de ora pana la un izvor, totusi. Mai e unul cica mai jos de Saua Gropsoarele, dar nu stiu in ce stare e.

Vineri, 11 septembrie 2020 - 12:11

hatti
hatti

Ma gandesc la ceva care sa includa portiunile Ciucas-Bratocea si Zaganu-Gropsoarele, dar impartit pe doua zile... si as prefera sa stau la cort nu la cabana. Oare se poate campa in siguranta pe undeva pe acolo?

Vineri, 11 septembrie 2020 - 10:09

hatti
hatti

Salutare,

Ma ajuta cineva cu o idee de traseu/circuit in Muntii Ciucas? am doua zile la dispozitie asadar pot face trasee mai lungi, as vrea sa vad tot ce e mai frumos de vazut pe acolo, sau ma rog, cat pot de mult.

Multumesc! Carpati.org

Vineri, 11 septembrie 2020 - 09:50

Afisari: 296

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0569 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org