Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Iulie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Mieru Mare
Muntii Latoritei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Postavaru (19)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Da, Mihai. Pe acolo mai umblă și ursache, după cum e normal.
Dar, pe vremea asta, ce urs nu doarme, molfăie pungi de gunoi prin capătul răcădăului (zona la Iepure) și prin zona grădinii zoologice (zona la Căciulă)
Ce urși întâlniți prin pădurile Postăvarului sunt în drum spre sau dinspre ghene...
Mai mare riscul să fi călcat de unu cu motocicleta decăt să calci într-un... noroc de urs.

Miercuri, 13 februarie 2013 - 23:47

odin
odin
Rucsac

Alex, lasa avalansele Carpati.org Urme cat lopata ai vazut printre copaci? Carpati.org

Miercuri, 13 februarie 2013 - 23:27

yo6ial
yo6ial
Coarda

Numai pe porțiunea ce străbate versantul sudic al Postăvarului.
Asta pentru că potecile traversează porțiuni cu înclinare mare și există chiar riscuri de avalanșă.
Dar pericolul principal este de alunecare/cădere.
BA, pe aceeași porțiune, este lafel de dificil sau periculos.

Oricum, pe oriunde te-ai regăsi în Postăvaru, nici o clipă nu poate fi considerat, acest masiv, ca “inofensiv“.
E drept că pe-o parte este plin de trasee turistice lejere, cabane și hoteluri, telecabine și teleski-uri dar și acolo poate da careva cu mașina peste tine.

Grijă-n Posrăvar ca-n creasta Crailor, pe timp de iarnă. In rest voie bună și sănătate.

Miercuri, 13 februarie 2013 - 20:31

cornlel999
cornlel999
Caraba

BG in Postavarul nu este recomandat iarna. Carpati.org

Miercuri, 13 februarie 2013 - 09:53

lauramatei
lauramatei
(admin)

In iarna asta am avut o tentativa de a urca pe banda galbena, pe zapada mare. Pe ultimul sector, traseul a devenit tot mai abrupt si mai accidentat. Nu la solicitarea fizica ma refer aici, ci la riscuri. Panta foarte mare facea ca zapada sa cam plece cu tine cu tot la vale prin padure. Foarte riscant ni s-a parut, mai ales ca chiar am vazut prin paduri destule curgeri serioase de zapada, deci nimic nu e exclus. Ne-am intors, am considerat ca e absurd sa o patim in munti considerati inofensivi, precum Postavaru Carpati.org. Nu ti-as recomanada urcarea aceea iarna, pentru ca ori e o panta alunecoasa (daca e gheata sau zapada intarita), ori risti sa plece zapada.

E doar o parere....faci cum crezi si mai ales depinde ce vezi in teren. Acum insa e zapada si mai multa decat atunci cand am mers eu, deci sigur riscul e si mai mare.

Tura faina!

Miercuri, 13 februarie 2013 - 09:35

yo6ial
yo6ial
Coarda

@paul: Ai traseul BG din Predeal sau din 'cotul donului' cu vreo cinci ore până la cabana Postavarul. Marcajele sunt așa-și-așa.
Ar mai fi o ruta prin Cheile Râșnovului pe TR până la spinarea calului une incepi să urci pe BG până în creastă. De acolo... pe unde vrei, spre Poiană, Brașov, Noua, Timișul de Jos, etc.
Pînă sus, tot vreo cinci ore.
Nu-ți recomand Lamba Mare iarna. Și peste cota 1500, pe versantul sudic, în zonele mai deschise și văi s-a adunat ceva zăpadă și gheață în straturi. Nu cred să fie poteci ne bătute dar sus e mai abrupt.

În altă ordine de idei, evită pârtiile de schi și ia-ți bețețe la tine.

Marți, 12 februarie 2013 - 21:32

radmar
radmar
(admin)

http://www.carpati.org/forum/informatii_despre_munti-13/postavaru_trasee-1499/

Marți, 12 februarie 2013 - 11:46

paul91
paul91
Busola

Servus,
Ma gandesc la o tura in Postavru' si as dori sa stiu ce traseu ar fi cel mai recomandat la urcare dinspre Valea Prahovei(si timpul de parcurgere pe timp de iarna)?...si stie cineva starea zapezi pe respectivele trasee?
Multumesc!

Luni, 11 februarie 2013 - 22:49

miparv
miparv
Rucsac

Poti sa vizitezi DRUMUL ROSU, daca se mai poate numi asa - eventual PRAPASTIA LUPULUI, daca reusesti s-o gasesti printre partiile de schi portocalii ...

Miercuri, 30 noiembrie 2011 - 19:10

macct
macct

danutzz, multumesc mult!

Miercuri, 30 noiembrie 2011 - 18:08

danutzz83
danutzz83
Busola

Cateva trasee din Postavarul ar fi:

1. Brasov - Saua Tampei - Poiana Stechil - Crucurul Mare - Poiana Ruia - Cabana Postavarul (Cunoscut ca si Drumul Albastru) Marcaj: Banda albastra, durata: 5:30 ore. Cam asa scrie in harta. E un traseu fain, se poate parcurge tot timpul anului. Se poate deriva si ajunge in Poiana Brasov prin Valea cu Apa, avand ca marcasj Triunghi Albastru, sau tot in Poiana Brasov pe triunghi galben, in apropierea Poienii Ruia. Atentie pentru ca prima parte a potecii de coborare spre Poiana Brasov pe triunghi galben e distrusa de lucrarile la latirea partiei de schi (oricum, nimic grav).
2. Poiana Brasov - Cabana Postavarul - cruce rosie: in mare parte, drum forestier, dar are si portiuni de poteca prin padure, de unde se poate vedea Prapastia Lupului.
3. Din apropierea varfului Postavaru, se poate cobori la gara Timisul de Jos in 3.5 ore pe poteca marcata cu cruce albastra (prin Lamba Mare) sau alta cu banda albastra.

O alta derivatie din traseul 1 ar fi: din apropierea Poienii Ruia (aproximativ 10 min) se urmareste poteca marcata cu banda galbena, prin care se poate cobori in Brasov, la Pietrele lui Solomon, o zona cu pereti de catarare. Se poate face un mic ocol spre stanga (din poteca marcata cu banda galbena) pe o poteca marcata cu punct albastru, ajungandu-se la Pestera de Lapte.

Ar mai fi si alte trasee, spre Cheile Rasnoavei, dar pe care nu le cunosc.

Spor la plimbare si vreme buna Carpati.org

Luni, 28 noiembrie 2011 - 21:08

dragois
dragois
Caraba

Raspund tot eu ca sa afli mai rapid. Din nou, ghidul merita parcurs.

http://www.carpati.org/trasee_muntii/piatra_mare/cabana_dambu_morii-279/spre/cabana_p
iatra_mare_prin_sapte_scari_-281/331.html

In principiu se poate parcurge si iarna dar scarile pot fi acoperite de gheata.Dar exista si varianta ocolitoare in cazul asta.

Luni, 28 noiembrie 2011 - 20:41

macct
macct

dragois, mulțumesc de sfat, o să iau în calcul!

Luni, 28 noiembrie 2011 - 18:52

macct
macct

altfell, pe Ceahlău și Piatra Craiului nu am fost iarna ci vara. Îți mulțumesc mult pentru post și am să iau în considerare.Am dat un search pe Google și am văzut ceva spectaculos zic eu, Caionul Șapte Scări, munții Piatra Mare, ai avea idee dacă care ar fi traseul pentru canion?Și dacă e accesibil iarna.

Luni, 28 noiembrie 2011 - 18:47

dragois
dragois
Caraba

Vin si eu cu o completare: ca drumet merita sa stai in Postavaru cateva zile doar daca iti plac traseele usurele prin padure. Intr-adevar, ceva prea spectaculos nu vei gasi. Daca mergi si pentru partii poti sa gasesti activitati chiar si pentru o saptamana.

Singurul avantaj al Postavarului fata de Piatra Mare este usurinta de a urca din Brasov in Poiana si inapoi cu autobuzul 20 sau pe cateva trasee usoare de legatura (2-3 ore). Ati putea sa incercati sa stati si in Brasov si sa faceti cateva trasee de o zi in Postavaru si pe urma sa urcati doua zile in Piatra Mare. Pentru detalii, intra pe linkurile postate.

Pana nu pui intrebari mai concrete nu vei primi raspunsuri mai concrete. Tot ce ramane de facut acum este sa studiezi sectiunea Ghid de pe site.

Luni, 28 noiembrie 2011 - 18:42

altfell
altfell

Incepe informarea cu pagina asta:
http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/postavarul-56/prezentare/
O gasesti din meniul de sus Ghid->Ghid montan.

Ai cam tot ce iti trebuie: harti, cabane, trasee. Daca vrei idei de ture, cauta in jurnale (tot in dreapta):
http://www.carpati.org/jurnale/muntii/postavarul-56/1/

Acum despre cererea ta cu Postavaru:
Daca nu stim ce e 1 si ce e 10 nu o sa stim nici ce e 6. Conteaza ce trasee de iarna ai facut, ce echipament detii. In Ceahlau si Piatra Craiului ai fost iarna?

Postavarul iarna este in general pt schi. Traseele mai faine de trekking sunt ori "interzise", adica periculoase (cele dinspre timisuri), ori nespectaculoase (pe partii, prin padurile din Muntii Poienii Brasov, Tampa). O sa gasesti destul de putine informatii despre traseele de iarna in jurnale. Eu nu am fost decat o zi in martie, urcand din Timisul de Sus prin Poiana Trei Fetite (BG) si coborand pe BA spre Timisul de Jos. Ambele trasee sunt interzise iarna, din cauza ca au portiuni stancoase pe care daca e gheata ai nevoie de coltari/piolet.

http://www.carpati.org/trasee_muntii/postavarul/predeal-838/spre/cabana_cristianul_ma
re-836/752.html
http://www.carpati.org/trasee_muntii/postavarul/varful_postavaru-722/spre/timisu_de_j
os_prin_valea_draga_-723/696.html

Deci din punctul meu de vedere, mai spectaculosi sunt vecinii Piatra Mare cu cazare la cabana omonima si au si o cale de acces mai facila, decat Postavarul supra-aglomerat de schiori si boarderi. Incearca sa te mai documentezi pe net si sa vezi daca merita cu adevarat Postavaru 2-3 zile.

Luni, 28 noiembrie 2011 - 18:03

macct
macct

Si trasee si cazare. 2-3 zile. Nivelul de pregătire pe o scară de la 1 la 10, aș putea spune 6.

Luni, 28 noiembrie 2011 - 16:59

cipicernat
cipicernat
(admin)

Ce fel de informatii doresti? Trasee, cazare? Cate zile vreti sa stati in zona? Ce fel de trasee vreti sa parcurgeti? Ce nivel de pregatire si echipare aveti? Unde veti sta?

Postavaru, in sectorul nordic, are si o gramada de partii de schi la care s-a lucrat toata vara, lucru care a afectat si va afecta intr-o anumita masura activitatea turistica (in sensul de trekking).

Luni, 28 noiembrie 2011 - 16:40

macct
macct

Salutare!
Ma gandeam ca in aceasta vacanta de iarna sa plec cu cativa prieteni pe Masivul Postavaru.
Imi poate spune cineva care a facut, anumite lucruri ce ar trebui stiute despre masiv ?
Stima!

Luni, 28 noiembrie 2011 - 16:32

Afisari: 2,992

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1035 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org