Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Pasec
Muntii Aninei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Piatra craiului - creasta sudica in 1 zi (8)

catalin.moisa
catalin.mois..

Eu am facut impreuna cu prietena in iunie traseul asta, dar in sens invers, adica Brusturet-Poiana Funduri-Saua Funduri-Vf. La Om- Grind-Brusturet. Ne-a luat in total 10h30', mers destul de alert.
A fost destul de dificil, a doua zi am fost cam terminati, dar era prima tura din sezonul asta, deci era de asteptat sa se lase cu febra musculara si oboseala.
Traseul e superb per ansamblu, creasta sudica este impresionanta, sunt cateva pasaje aeriene foarte spectaculoase, si, daca ai noroc (cum am avut noi), te poti trezi pe varf cu o capra neagra care sta la poze. Carpati.org
Recomand sa iei cat mai putine chestii in rucsac si apa suficienta.
Ora 11 mi se pare cam tarzie pentru traseul asta, mai ales ca la ora 20.30 e deja intuneric acum.
Bafta!

Miercuri, 8 august 2012 - 11:25

sososs
sososs

ok, multumesc tuturor de ajutor .....

Luni, 2 iulie 2012 - 10:04

metaldaze
metaldaze
Caraba

Salut!
Traseul se poate face fara nicio problema intr-o zi. Din Saua Funduri pana in Poiana Funduri faci sigur mai putin de 1,5 h la coborare.

Poate te ajuta si jurnalul meu facut dupa ce am facut in mai toata creasta intr-o zi:
http://www.carpati.org/jurnal/creasta_pietrei_craiului_intr-o_zi/2713/

Noi am facut cu totul 3 ore din Saua Funduri pana in Casa Folea, deci cam o ora pana in Poiana Funduri in conditiile in care ne-a si plouat.

Creasta sudica e superba, are portiuni mai spectaculoase decat zona Timbalelor. Eu de ambele dati am parcurs-o de la nord la sud (La Om - Funduri), dar vreau sa o fac o tura cu parcurgere in sens invers in august sau septembrie. E mai dificila de la sud la nord pentru ca urci continuu.

Vreme buna si ture frumoase!

Sâmbătă, 30 iunie 2012 - 11:44

lutined
lutined

Salut
Timpii tai sunt buni, traseul se poate face asa cum l-ai gandit tu si cel mai bine este de la Grind spre Funduri, nu mai sta pe ganduri, ziua este lunga acum, spor la mers !

Vineri, 29 iunie 2012 - 11:28

sososs
sososs

credeti ca poate fi facut traseul in 10 ore (incepand cu ora 10/11 dimineata) ?

si care varianta ar fi mai usoara / rapida - creasta de la La Om - Saua Funduri sau invers ?

Vineri, 29 iunie 2012 - 09:44

baumwolle
baumwolle
(admin)

Porțiunea Șaua Funduri - La Table este marcată bine, nu sunt probleme de orientare. Se poate, totuși, și mai bine. Carpati.org

Joi, 28 iunie 2012 - 18:29

iulianasb
iulianasb
Caraba

Din pacate nu am facut traseul propus de tine in circuit (ci doar sudica separat in circuit - cu plecare din Plaiul Foii - 12 h). Parerea mea ar fi sa urci mai intai in creasta din Poiana Funduri si sa te intorci prin refugiul Grind. Sunt defrisari mari in zona, s-ar putea sa te pierzi adesea pana la Grind si sa nu mai ajungi in creasta. Macar in sens invers este mai clara treaba ! Macar ai bifat cireasa de pe tort !

Mai este o varianta de circuit si de la Garofita Pietrei Craiului (daca tot esti in zona Dambovicioarei): avantajul ar fi ca pe abruptul vestic traseele sunt mai umblate si mai clare - cel putin pe saua Funduri - Cradacul Stanciului - La Zaplaz e autostrada. Pe partea cealalta spre Grind nu stiu cum mai stam cu defrisarile, dar ultimele dati cand am mai fost acum cativa ani, am orbecait ceva pe la Grind.

Oricum bafta multa !

Joi, 28 iunie 2012 - 17:42

sososs
sososs

va rog sa ma ajutati cu pareri referitor la tura de creasta sudica intr-o zi ...

o sa ajung in zona in jur de ora 10-11 si nu stiu daca calculele mele ref la timpii estimati sunt bune sau nu - nu am mai facut creasta sudica, doar cea nordica

Cabana Brusturet - sa ajung cu masina in jur de ora 10, maxim 11 dimineata (nu pot mai devreme)
Brusturet - Poaiana Funduri - 1,5 h
Poiana Funduri - Ref Grind - 1 h
Ref Grind - La Om - 2,5 h
La Om - Saua Funduri - 3 h
Saua Funduri - Poaiana Funduri - 1,5 h
Poaian Funduri - Brusturet - 0,5 h

total 10 h

nu stiu daca tura este realizabila in 10 ore sau este un timp optimist - am conditie fizica, merg pe munte, dar totusi nu sunt atlet

Joi, 28 iunie 2012 - 15:08

Afisari: 3,719

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0775 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org