Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2022
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Piatra Iorgovanului
Muntii Retezat

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#38  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Pe Moldoveanu intr-o singura zi (38)

radmar
radmar
(admin)

Pe orice vale dinter cele mentionate gasesti loc de campare, dar important este sa poti sa intri cu masina pe acolo.

Luni, 8 august 2011 - 11:32

enderb
enderb

Din Transfagarasan exista traseul de creasta banda rosie.
Sambata am fost pe Moldoveanu plecand din Balea si inapoi in aceeasi zi. Ca timpi : plecare la 7 de la Salvamont Arges - Cota 2000 si ajuns pe varf la 13:30. La 14:00 plecare inapoi si la 20:00 eram la Cota 2000 de unde am plecat. Deci se poate face intr-o zi si din Balea cu o conditie fizica buna.

Pleci din Balea , mergi pe varf (poti sa lasi cortul in zona Varfului Corabia), la intoarcere campezi la Podul Giurgiului si a doua zi inapoi la Balea. Ca timpi (cu mers lejer) pentru varianta asta :
Balea (4-5 h) Saua Podragu (4h) Moldoveanu ; la intoarcere Moldoveanu (3h) Podu Giurgiului (4h) Balea

La fel de usor se poate urca din nord sau pe vaile sudice.
- pe Valea Rea drumul se poate face cu o masina 4x4 dar si cu un Logan , mai cu atentie
- pe Valea Buda nu se poate avansa foarte mult cu masina.
- am intalnit Sambata un grup care urcase cu 7 masini pe Curmatura Malita si de acolo au mai facut ~3 ore pana pe varf.

Luni, 8 august 2011 - 11:00

kael
kael

Ai dreptate nu citisem cu atentie

Se poate campa pe valea buda si se poate face si foc?
Daca vrema va permite as vrea sa incer sa urc pe moldoveanu pe acest traseu

Luni, 8 august 2011 - 10:55

radmar
radmar
(admin)

@kael: daca ai fi incercat sa cauti pe site informatiile de care le doreai, ai fi gasit chiar in acest topic detalii despre timpii pe care ii ceri in ultima intrebare... doar sa derulezi cateva raspunsuri mai jos si gasesti ce cautai.

Drumul de pe valea Buda nu stiu cum este anul acesta, dar anul trecut se reparase dupa ce in urma unei furtuni a fost stricat in prima jumatate.

Nu uita si de varianta de pe Valsan.

Luni, 8 august 2011 - 08:49

kael
kael

a fost cineva de curand si stie cineva care este starea drumului forestier de pe valea Buda pana la stanele din Podul Giugiului?

ar fi vreo posibilitate de aici sa ajung pe varful Moldoveanu si care ar fi durata?

Duminică, 7 august 2011 - 19:47

kael
kael

exista un traseu din transfagarasan direct pana la varful Moldoveanu? care ar fi durata?

sau exista un traseu le da lacul raul doamnei pana la varful Moldoveanu? am vazut pe harta ca exista drumul 731 care duce pana la lac, care este starea lui?

Duminică, 7 august 2011 - 16:21

ratza
ratza
Busola

Pe Valea Viștei poți face asta, dar e solicitant.

Duminică, 7 august 2011 - 15:08

kael
kael

SALUT

as vrea sa fac un traseu pe varful moldoveanu si m ar interesa un traseu de o zi altul decat nucsoara - valea rea - varful moldoveanu pentru ca ma citit ca drumul pana la stana ar fi impracticabil

ideea ar fi sa plec din bucuresti vineri, sa campez undeva, a doua zi de dimineata sa fac traseul si pana seara sa fiu inapoi la locul de campare, iar duminica sa inchei aventura, cu conditia ca pana la locul de campare sa ajung cu masina

pe internet am vazut ca sunt foarte multe trasee dar as vrea o parere de la cineva care poate a fost de curand sau cunoaste un astfel de traseu

multumesc

Duminică, 7 august 2011 - 14:43

tinu
tinu

multumesc tuturor

Duminică, 20 martie 2011 - 14:54

draganicimw
draganicimw

Salut! Vf Moldoveanu se poate urca intr-o singura zi urcand din nord pe Valea Vistei si coborand pe aceeasi vale sau pe valea Sambetei. Este cred cel mai direct traseu spre varf.
Eu l-am parcurs anul trecut. Am plecat in jurul orei 05:30 din Vistisoara, la 11:41 am ajuns pe Vf Moldoveanu si la 20:00 eram jos in complexul Sambata.
Distanta totala e de 30 km si diferenta de nivel 2500m (2000m pe valea Vistei si restul 500m niste denivelari ale potecii intre Valea Vistei si Valea Sambetei). Cel mai prielnic timp de a face traseul este jumatatea lui august - inceputul lui septembrie.

Duminică, 20 martie 2011 - 13:23

marmi
marmi
Cort

Ultima oară am fost în noiembrie 2009 cu un Logan MCV.

Sâmbătă, 19 martie 2011 - 19:53

octave
octave

Si cam cum se prezinta drumul pe Raul Doamnei si Valea Rea ? Nu e criminal pentru masina ? Sau iti trebe un 4x4 ?

Sâmbătă, 19 martie 2011 - 19:43

radmar
radmar
(admin)

Ca sa faci o tura de o zi pe Moldoveanu vara, cele mai indicate variante sunt dinspre sud, pentru ca ai putea sa ajungi foarte aproape cu masina (in fuctie de masina si de starea drumului), plecand de la o altitudine de peste 1400 m.

De la vest la est iti prezint urmatoarele optiuni:

1. De la Transfagarasan, intri pe valea Buda (BA) si mergi cu masina pana la capatul forestierului vreo 18 km la stanele din Podul Giurgiului. De acolo poti sa faci circuit pe TG, izv. Moldoveanului - curmatura Moldoveanului - Moldoveanu, apoi PR pana pe Vistea, coborare BR pana in saua Orzanele coborand apoi pe TR pe valea Orzanele pana la punctul de unde ai plecat. Ca timp ar fi 3,5-4h pana sus, iar la coborare inca vreo 3h.

2. De pe valea Valsanului, de la Bradet mergi aproape 30 km pe forestier si apoi urci pana in saua Scarisoara pe PR cam 2h, de unde ai cea mai interesanta perspectiva asupra Moldoveanului, iar apoi continui pe TA si CR pana pe Moldoveanu inca 1,5h. Pentru intoarcere ai acelasi traseu.

3. De la Nucsoara mergi aprox 34 km pe forestier pana aproape de stana din Valea Rea. De aici se poate face circuit, pe CA se urca pe Zgheburoasa, pe la lacurile Galbena si apoi se ajunge in saua Scarisoara, urmand apoi TA si CR pana pe Moldoveanu in cam 4-5h. Pt coborare PR Vistea - Portita Vistii - TR pana la stana din Valea Rea, in cam 3h.

Sâmbătă, 19 martie 2011 - 18:12

marmi
marmi
Cort

Sunt multe variante pentru ceea ce dorești tu. Personal, cel mai simplu (și frumos) mi s-a părut pe Valea Rea: dimineața devreme am plecat din Pitești cu mașina, am mers pe Râul Doamnei și Valea Rea până la stâna Valea Rea, am urcat în Portița Viștei pe triunghi roșu, apoi pe vf. Viștea Mare pe bandă roșie, pe vf. Moldoveanu pe punct roșu, întoarcere pe vf. Roșu, Galbena (triunghi albastru), coborâre prin căldarea Galbena (până la stâna Valea Rea) pe cruce albastră și seara acasă.

Sâmbătă, 19 martie 2011 - 18:10

andrei.st
andrei.st
(admin)

Daca faci asta intr-o zi nu cred ca o sa te bucuri de EL, poate va fi doar ceva bifat pe o hartie... ca in amintire imi e greu sa spun Carpati.org

Sâmbătă, 19 martie 2011 - 17:17

ratza
ratza
Busola

Salut. E dificil de făcut într-o zi, dar se poate. Cel mai ușor poți ajunge prin Valea Viștei, dar ai nevoie de condiție fizică bună. Nu te baza pe refugiul din creastă, vara e plin.

Sâmbătă, 19 martie 2011 - 17:17

jacson
jacson

Sunt multe variante. Poti incerca pe sambata.

Sâmbătă, 19 martie 2011 - 17:16

tinu
tinu

As dori sa stiu daca se poate face Moldoveanu intr-o zi(as vrea sa-l fac la vara) si care ar fi variantele...

Multumesc

Sâmbătă, 19 martie 2011 - 17:15

Afisari: 25,213

#38  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0617 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org