Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Octombrie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Piatra Mica
Muntii Piatra Craiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Padina Sindileriei -> vf. Turnu -> Padina Hotarului SAU Padina Hotarului -> vf. Turnu -> Padina Sindileriei (3)

mihaita_39
mihaita_39
Coarda

Mulțumesc Victor,

Descrierile tale împreună cu informațiile altui montaniard mi-au creionat itinerariul viitoarei bucle prin aceste padini.

O seară faină,
Mihăiță

Luni, 18 iulie 2016 - 20:44

victoranica
victoranica
Coarda

Salut Mihăiță,

Pe Padina Sindileriei e mai mult grohotis, in special in zona mediana a padinii. Betele de trekking sunt foarte utile aici. Portiunea finala se face printre jnepeni, pe trepte de pamant/iarba si ofera mai multe puncte de belvedere. Pe Hotarelor sunt mai multe saritori (parca retin doua), pe care, probabil, e preferabil sa le parcurgi in urcare, dar daca ai coborat vreodata pe La Lanturi sau de la Turnu la Curmatura, e cam acelasi lucru.

In toamna lui 2013 am urcat pe Sindileriei si am coborat pe Hotarelor intr-o tura de cca 9 ore, cu plecare si sosire in Zarnesti. Pe urcare pe Sindileriei faci cam 4.5 ore intr-un ritm lejer; pe Hotarelor e ceva mai scurt, cam 3.5 - 4 din Zarnesti pana sus. Traseele sunt calculate pentru un mers normal, cu pauze.

Din cate stiu, la momentul actual nu mai exista zapada pe aceste padini. E valabil si pentru Brana Caprelor / Padina Popii si restul traseelor marcate (si nu numai) de pe versantul vestic al Craiului.

Surse de apa ai doar inainte de Schitul de la Coltul Chiliilor; e un izvor permanent, bine intretinut. E recomandabil sa ai la tine 3 l daca e soare puternic.

Tura faina !
Victor
Mesaj modificat de autor!

Luni, 18 iulie 2016 - 14:02

mihaita_39
mihaita_39
Coarda

Salut,

Mi-a fost cândva recomandat să urc pe vf. Turnu fie pe Padina Șindileriei pentru a coborî pe Padina Hotarului, fie pe Padina Hotarului spre a coborî pe Padina Șindileriei. Am înțeles că ambele văi sunt seci, pietroase și suficient de dificile. Dar și sălbatice :-)

Îi rog frumos pe cei care cunosc traseul să mă lumineze în cele ce urmează:
- pe ce padină ar fi recomandabil să urc, și pe care să cobor ?
- care ar fi timpii de urcat și coborât, estimați pentru o persoană cu o condiție fizică medie ?
- există speranța vreunei surse de apă pe acest traseu, sau trebuie să mă bazez doar pe izvorul intermitent despre care am înțeles că s-ar afla la schitul din Colțul Chiliilor ?
- mai există zăpadă pe vreuna din aceste văi abrupte ?

Vă mulțumesc,
Mihăiță

Luni, 18 iulie 2016 - 13:50

Afisari: 941

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0559 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org