Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2022
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Scarita
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Locuri de campare Lacu Rosu (3)

ancat
ancat

Salut,
Anul trecut am cautat si noi un camping pe langa Lacul Rosu si n-am gasit chiar in statiune.
In schimb dupa iesirea din parc si din localitate, inspre Gheorghieni, am vazut vreo 2 locuri unde erau adunate corturi.
Alta posibilitate - la 12km de Bicaz, dar inspre Ceahlau, poti sa stai la Izvorul Muntelui.
Numai bine,
Anca

Miercuri, 10 iunie 2009 - 10:55

divinegamer
divinegamer

Ieri am venit de la Lacul Rosu si nu prea vad pe unde ai putea tu campa prin Parcul National Cheile Bicazului.

Art. 49. Camparea pe teritoriul Parcului Național Cheile Bicazului – Hășmaș se reglementează astfel :
(1) Pe teritoriul PNCB-H, camparea este permisă în următoarele zone:
a) în zona de conservare durabilă (tampon) menționată la articolul 4., aliniatul (3), litera f), punctul 3., în enclava de 0,5 ha ( suprafață marcată și delimitată de APNCB-H de comun acord cu proprietarul ) din jurul Cabanei „Piatra Singuratică” actualmente inclusă în u.a. 84A, U.P. VII-„Bălan” din cadrul Ocolului Silvic de Regim Ciuc ( proprietar Composesoratul Sândominic);
b) în zona de conservare durabilă (tampon) menționată la articolul 4., aliniatul (3), litera c), punctul 2., în parcela silvică: 164Ad ( 2,6 ha, teren administrativ-cosire, suprafață marcată și delimitată de APNCB-H, de comun acord cu administratorul ), din U.P. VIII – „Lacu Roșu”, din cadrul Ocolului Silvic Tulgheș.
c) în zona de dezvoltare durabilă, cu avizul APNCB-H, și conform planurilor urbanistice în vigoare;
(2) săparea de șanțuri în jurul corturilor sau utilizarea oricăror materiale de origine vegetală (cetină, ferigi, mușchi) sub corturi este interzisă;
(3) camparea în PNCB-H, în afara zonelor menționate la aliniatele (1) și (2), este interzisă exceptând următoarele situații:
a) pentru activități de cercetare, cu aprobarea APNCB-H;
b) pentru voluntarii care lucrează pe teritoriul Parcului , în situația în care sarcinile primite o impun;
c) pentru angajații APNCB-H, în timpul exercitării atribuțiunilor de serviciu;
d) pentru membrii Salvamont.

http://cheilebicazului-hasmas.ro/ro/regulament.php

Sper ca am putut sa te ajut cu ceva.

Sâmbătă, 30 mai 2009 - 12:17

tsilviu
tsilviu

M-ar interesa locuri de campare in zona Lacului Rosu, dar nu chiar in statiune ci la vreo 2-3 ore de mers prin Parcul National Cheile Bicazului - Hasmas.
Multumesc!

Vineri, 29 mai 2009 - 09:10

Afisari: 6,210

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0522 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org