Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2022
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Bodea
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#25  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Loc de campat in zona fostei cabane Ciucas (25)

gumi
gumi

Aflati ca la o luna de la discutiile astea, drumul de pe valea Berii este deschis. Carpati.org Am intalnit doua jeep-ane (unul fiind autohtonul disparut Aro), cu tot cu elementele auxiliare : gratare, petrecareti si elemente de decor (d'ale blonde, cu doua picioare). Mai sus, Ciucasul era acelasi. Nu stiu insa pentru cat timp ...

Marți, 23 iunie 2009 - 20:44

edics
edics
Busola

Si mai ales stafii blonde cu dop sau cu doua picioare depinde de canitate Carpati.org,
acum vorbind serios, maturica e indispensabila, pt ca romanu e civilizat si tine neaparat sa se c**e in pragu casei, cica aduce mult noroc...Carpati.org

Miercuri, 27 mai 2009 - 13:23

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Eu zic sa aveti mare grija cu cabanele astea parasite. Precum castelele scotiene, bântuie stafiile prin ele.
Carpati.org

Miercuri, 27 mai 2009 - 12:13

maserati
maserati
Coarda

Merci Edics, e o sugestie buna cu fosta cabana; pana la urma e vorba doar de o noapte.

Miercuri, 27 mai 2009 - 11:11

edics
edics
Busola

Salutare, se poate campa fara probleme in zona, si inca ceva, decat sa car cortul eu mai degraba as cara o maturica si o folie de nailon si as campa in cabana, e drept nu e ca in cort...insa daca tiii asa mult la combinatia greutate-mers atunci e ce a mai buna solutie, din cate stiu inca nu s au apucat sa darame deci e folosibila cabana. Cat despre partea cu motorizarea prefer sa nu o abordez, doar atat ca in valea berii e inchis iar de la muntele rosu ink nu se poate ajunge. Atentie la apa, nu este izvor sau alta sursa in apropiere.
Sa auzim de bine.

Marți, 26 mai 2009 - 21:49

dragosttt
dragosttt

Eu as interzice mersul cu masina prin orase si mersul pe jos pe munte. Masinile polueaza, oamenii fac mizerie.
In civilizatie exista zone "sacrificate" pentru activitati off-road si 4x4, pentru a proteja celelalte locuri. Atata timp cat cetatenii europeni, pasionati de 4x4, vin in Romania ca nu le interzice nimeni sa mearga pe unde ii taie GPS-ul, noua nu ne ramane decat sa facem actiuni de ecologizare si sa injuram pantofarii.

Marți, 26 mai 2009 - 19:21

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Din pacate sunt prea putine zone (parcuri nationale, rezervatii), in care este interzis accesul motorizatelor.

Tot din pacate, sunt foarte multi oameni care nu inteleg ca, in cazul naturii si a naturalului, fiecare interventie nenaturala are un impact puternic, cu efecte, de cele mai multe ori, ireversibile.

Daca suntem indragostiti de natura, ideal ar fi sa o accedem pe cai naturale, lasand-o cat mai neatinsa, pentru a se putea bucura de ea si alti potentiali indragostiti.

Marți, 26 mai 2009 - 18:53

maserati
maserati
Coarda

Eu unul sunt adeptul motorizarii pana la "tabara de baza" gen platoul Padis, Balea Lac, Pestera sau Diham, Plaiul Foii sau Brusturet, Voina, si asa mai departe. Desi tehnic cred ca este posibil sa ajungi si pana la Omu nu am de gand sa ajung la nivelul asta.

Marți, 26 mai 2009 - 16:20

maserati
maserati
Coarda

Multumesc Midan, o sa caut un loc mai curat, poate mai spre stanci

Marți, 26 mai 2009 - 16:10

yo6ial
yo6ial
Coarda

Multi inainte, ne'a Dan... dar rau obicei, totusi...
Oi fi avand eu doar ceva mai mult de jumatate din varsta dumitale, dar pana azi nu mi-au... era sa-mi scape aici o vorba romaneasca... de la zecile si zecile de kilometrii de forestiere, asfalt si acostament batut pana la liziera sau baza muntelui, in cazuri mai fericite, unde sa campez in prima zi.
Ma uitam deunazi la pielea de pe talpile mele si inca este acolo Carpati.org
Duminica trecuta am intalnit vreo trei veterani ai muntelui, o pereche si un solitar, toti binisor trecuti de varsta pensionarii si care, pun barba ramasag, nu ajunsera la baza muntelui cu masini.
Spre deosebire de tinerei de 20-30 de ani care intrebau pe unde ajung mai iute jos ca ii asteapta masina... parcata la bariera.

Din autovehicule nu se adude decat motorul si casetofonul.
Vantul, paraiele si pasarile nu se aud din masina... si afara de urmatorii 50m de drum inainte nu vezi mai nimic.

Marți, 26 mai 2009 - 16:09

midan
midan
Rucsac

Miscarea in aer liber te tine tanar Carpati.org

Cand am citit ca e vorba de urcat cu masina in Ciucas mi s-a zbarlit parul pe ceafa.

Langa fosta cabana, anul trecut era o stana deci multe oi, vaci si ceva cai, nu stiu cat de sanatos e sa pui cortul pe acolo oricum.

Din fericire prin Ciucas mai sunt ceva locuri linistite, dar care or sa dispara in curand se pare ... Carpati.org

Pacat ca tentativa de a face un parc national acolo a ramas fara rezultat. Si nu mai incearca nimeni nimic Carpati.org

Marți, 26 mai 2009 - 16:07

maserati
maserati
Coarda

Sincer nu stiam de hotel, nu stiu cum e mai bine: ca in Austria super sosele si cabane civilizate in buza muntelui, transport pe cablu pana la 3,500 metri sau ca la noi cabane care scartaie din toate incheieturile si WC-uri hepatitoase.

Marți, 26 mai 2009 - 16:07

xemax
xemax

Dupa cum, probabil, ai aflat in locul fostei Cabane Ciucas se v-a constru un hotel, drumul este deja largit iar acum un an am vazut ATV-uri roind in preajma fostei cabane, este o chestie legata de timp pana cand o sa avem Muntele Rosu Reloaded... Poate doar criza asta sa-i mai tempereze un pic.

Ma bucur sa aflu ca bariera este inchisa, sa speram ca v-a ramane asa mult timp de acum incolo.

In alta ordine de idei traseul Valea Berii fosta cabana Ciucas este unul scurt, iar daca lasi gipanu' la Muntele Rosu este si mai scurt.

Marți, 26 mai 2009 - 15:55

maserati
maserati
Coarda

Cred ca ai dreptate Xemax, eu sunt obisnuit cu turele din Apuseni; acolo chiar ca trebuie sa mergi zeci de kilometri pe drumuri forestiere pana in apropierea punctelor de interes. Si ar mai fi ceva: la anu' fac 40 de ani...mai fac si eu economie la mers.

Marți, 26 mai 2009 - 15:48

maserati
maserati
Coarda

Scuze ca scriu de 2 ori acelasi mesaj, nu sunt balbait, doar ca sunt obisnuit cu dublu click.

Marți, 26 mai 2009 - 15:43

xemax
xemax

Sincer nu ma convingi... dar in fond si la urma urmei de ce ar trebui sa ma convingi pe mine?

Oricum ideea este ca azi vei urca tu cu jeep-ul ca sa eviti zona Muntele Rosu si maine si zona fostei cabane Ciucas v-a fi la fel, iar poimaine te vei intreba inocent de ce nu mai este un loc izolat in care sa fi doar in mijlocul naturii... pai uite de aia! Carpati.org

Marți, 26 mai 2009 - 15:42

maserati
maserati
Coarda

Mai bine! Altfel ascultam manele in zona Tiglailor...

Marți, 26 mai 2009 - 15:41

cipicernat
cipicernat
(admin)

La intrarea in Valea Berii este pusa bariera (din fericire inchisa).

Marți, 26 mai 2009 - 15:37

maserati
maserati
Coarda

Cu jeep-ul as merge pt a cara cat mai multe acareturi pe langa cort; si de ce nu ca loc de refugiu de urgenta in caz de vizite de ursache Carpati.org , deja am la activ 2 intalniri in care ursul a fugit primul, nu stiu ce sa zic la a treia...

Marți, 26 mai 2009 - 15:28

yo6ial
yo6ial
Coarda

Si eu am aceeasi curiozitate apasatoare precum Xemax...

Marți, 26 mai 2009 - 15:26

Afisari: 4,231

#25  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1553 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org