Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Moldoveanu
Muntii Fagarasului
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Intrebare despre traseul Victoria-Portita Vistei (5)

cristi.mondiru
cristi.mondi..
Busola

Voi avea pioletul si coltarii,si mai ales grija cu mine.Multumesc frumos pentru informatii si pentru promptitudine!Carari cu soare!

Joi, 11 noiembrie 2010 - 18:08

dorina_fagaras
dorina_fagar..
Caraba

Am uitat sa precizez ca informatiile anterioare sunt din tura de duminica trecuta (07.11.2010) a unor prieteni pe valea aceasta (urcare si coborare) si din experienta mea de iesire in creasta din vai nordice fagarasene pe o vreme asemanatoare cu cea de acum.

Joi, 11 noiembrie 2010 - 16:19

dorina_fagaras
dorina_fagar..
Caraba

Salut!
Presupun ca te referi la traseul care urca pe valea Vistea Mare.
Traseul este in stare buna, gasesti o descriere aici:
http://www.carpati.org/trasee_muntii/fagarasului/orasul_victoria-69/spre/portita_vist
ei-70/79.html
In aceasta vara a fost montat un refugiu pe valea Vistea la iesirea din padure.
Dificultatea traseului consta in diferenta mare de altitudine care trebuie urcata dintr-o data, cea mai abrupta portiune fiind ultima, din fundul caldarii pana in sa.
INSA: in aceasta perioada trebuie foarte mare atentie pe aceasta portiune. Este zapada mica, dar inghetata, deoarece expunerea este nordica, si din aceasta cauza traseul este mai tehnic. Cel mai bine ar fi sa aveti echipament specific la voi (coltari) si sa il abordati numai daca aveti experienta pe trasee asemanatoare.
Va doresc drum bun si aveti grija.

Joi, 11 noiembrie 2010 - 16:16

conrad
conrad
(admin)

Spre sfarsitul traseului, urcarea efectiva pana in Portita Vistei poate pune probleme daca zapada cazuta in urma cu ceva vreme nu s-a topit complet si mai ales daca este inghetata la suprafata. Exista si acest risc si in acest caz situatia poate deveni destul de neprielnica (depinde si ce echipament aveti, bete, coltari, etc).
Traseul este ok in principiu, cam lung dar nu foarte dificil, exceptand aceasta ultima portiune, sa zicem cam ultima ora de mers care ar putea fi dificila daca e gheata.
sansele de a gasi gheata sunt oarecum ridicate, avand in vedere pozitionarea nordica a potecii.
Conteaza mult si cum va fi prognoza pt ziua in care veti merge, precum si cum a fost vremea cu cateva zile inainte de a pleca.
Informatii despre "cum e acum" nu pot sa-ti dau, ultima data pe acolo am fost in iunie 2009. daca nu primesti informatii de la altii care au fost recent prin zona, poate iti va fi de folos si ce ti-am zis eu. Daca ai si alte intrebari, in afara de "cum e acum, acolo" - ca asta nu stiu, poti sa ma intrebi.
Daca este accesibil acum s-au nu iti poate spune cu siguranta doar cel ce a fost recent pe acolo, ca in rest e relativ, depinde de cum e vremea propriuzisa. In general, in noiembrie e destul de dificil pe acolo. Partea de sus e acoperita cu zapada si gheata. In particular, in ultima vreme nu a mai nins de ceva vreme. Gheata insa e cam prezenta intr-o masura mai mare sau mai mica.
Tura frumoasa!

Joi, 11 noiembrie 2010 - 16:05

cristi.mondiru
cristi.mondi..
Busola

Buna ziua!As dori in week-endul acesta sa parcurg traseu Victoria-Portita Vistei si am nevoie de cateva informatii:
1.Cum se prezinta traseul?
2.Este accesibil in aceasta perioada(din punct de vedere al conditiilor:zapada,gheata)?
Multumesc anticipat!

Joi, 11 noiembrie 2010 - 15:22

Afisari: 1,995

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0687 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org