Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#28  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Intrebare Apuseni - Padis (28)

mkcp
mkcp
Busola

Si inca o precizare: atentie la cai, noua ne-au rupt unul din corturi, pur si simplu au calcat pe el. Despre hoti si alte chestii de genul asta nu am auzit nimic, timp de 5 ani consecutivi am campat exact in acelasi loc si nu s-a intamplat nimic!

Joi, 30 iunie 2011 - 17:04

catastan
catastan

Buna.
Noi am stat la Glavoi anul trecut vreo 10 zile. Intr-adevar a fost destul de aglomerat, cam trei sferturi straini. Mi-a placut foarte mult "ritualul" de acolo: mare majoritate din cei care erau campati, se trezeau dis de dimineata si toti plecau pe trasee cam la aceeasi ora de parca era o regula pentru toata lumea. Cat am bantuit noi prin zona, pe diverse trasee, totul a fost in regula. Atat masina, cat si cortul au ramas neatinse.
Cu gunoiul e mai aiurea. Noi strangeam gunoiul in saci si ii puneam sub masina. De cate ori l-am gasit imprastiat in jurul masinii.
Cu paraiasul din poiana, este adevarat. Am vazut multe corturi distruse de apa, dupa cateva reprize puternice de ploaie (erau puse destul de aproape de parau).

Joi, 30 iunie 2011 - 11:55

cristi_dav
cristi_dav
Busola

La Varasoaia nu exista camping, asa ca ma voi referi strict la celelalte doua.

Siguranta cortului lasat acolo - 0
Siguranta masinii lasate acolo - ok, ca oridunde altundeva
Preturi - nu se percep
Conditii - evident, 0 (cu un bonus de mizerie si santier la drumul de Padis)

Sunt cam sec si sceptic in privinta camparii in Padis, dar nici n-am sa recomand un loc "ilegal" (las, bine ca taie altii legal padurea).

Bafta.

Luni, 27 iunie 2011 - 21:05

mkcp
mkcp
Busola

Poienita aceea de care vorbesti se numeste "La Grajduri" Ai avut mare noroc sa o gasesti cat de cat libera si curata pentru ca in general sunt peste 100 de corturi si mizerie cat cuprinde. Super de treaba cei de la magazin, intr-adevar. Poenita mai are o problema: cand ploua foarte puternic mai multe zile in sir - asa cum a fost la noi, paraiasul ala se face maaaaare mare.

Luni, 27 iunie 2011 - 17:10

dragunov
dragunov

La Cetatile Ponorului am campat intr-o poienita chiar inainte de inceperea zonei cu restrictie de campare. Erau destul de multe corturi, zona e foarte frumoasa, curata si cand am fost eu (inceputul lui iunie 2010) nu se percepea vreo taxa de cort. Masina am parcat-o pe marginea drumului.

Langa poienita e un punct Salvaspeo si o cabanuta-magazin. Cei care au grija de ea sunt foarte de treaba (noua ne-au dat jar sa ne facem focul deoarece plouse torential si toate lemnele erau ude si ne-au facut si cinste cu niste slanina).

Pe valea Sighistelului, la cateva minute de mers cu masina de sat, in directia pesterilor, e o zona destul de intinsa unde se poate campa, dar nu e camping amenajat. Tot acolo este un mic lac (rezultatul unor sapaturi pentru pietris, cred) in care se poate si inota. Cand am fost in zona (august 2009) era cam galagie (multe corturi, masini, muzica data destul de tare), asa ca am pus cortul spre limita rezervatiei naturale, unde era ceva mai multa liniste. Valea Sighistelului e magnifica, daca mergi in zona iti recomand cu caldura sa o vizitezi, si sa nu ratezi pestera Magura.

Luni, 27 iunie 2011 - 11:50

catalinlamunte
catalinlamun..
Caraba

Doresc sa aflu detalii (siguranta, preturi, conditii, etc) privitor la campingurile din Apuseni (Padis, Glavoi, Varasoaia).Va multumesc!

Duminică, 26 iunie 2011 - 11:28

saiby
saiby

am fost la sighistel si e superb un traseu cu pesteri minunate traseu spre muntele canion a de plimbare foarte usor dar e frumos sa intri in pesteri e destul de greu sa le gasesi... dar merita s mergeti sa incercati

Luni, 4 mai 2009 - 17:41

truegenesis
truegenesis

nu prea are ce sa spuna nimeni in zona varasoaia. tot acolo isi au casutele de muls ciobanii. pana acum de cate ori am fost nu am vazut ce rau a facut un cort peste noapte acolo. Carpati.org eu tot timpul am campat in cotitura drumului la inceputul traseului spre chei, iar de-acolo in urmatoarea zi ori am mers in chei, ori inspre vladeasa.

Joi, 30 aprilie 2009 - 19:42

cristi_dav
cristi_dav
Busola

da, cu calineasa sa zicem ca ai avea dreptate... insa cu varasoaia e cam riscant Carpati.org

Joi, 30 aprilie 2009 - 17:51

truegenesis
truegenesis

de la cine sa iei amenda? de la taietorii de lemne din calineasa sau mistretii de pe varasoaia? Carpati.org

Joi, 30 aprilie 2009 - 14:10

mike
mike
Rucsac

Harti in ghid: http://www.carpati.org/harti_harta/harta_harti/muntii/bihor-5/
Sau pe http://harti-carti.mielu.ro/, trebuie doar sa ai rabdare si sa cauti cartile potrivite pentru ca sunt acolo destule care cuprind si informatii despre padis.

Joi, 30 aprilie 2009 - 09:39

cristi_dav
cristi_dav
Busola

adevarat si fals Carpati.org

adevarat, sunt locuri retrase si frumoase, insa "falsa" e afirmatia ca poti si dormi la ele...
asta daca nu vrei sa te trezesti cu o amenda Carpati.org

Joi, 30 aprilie 2009 - 09:13

truegenesis
truegenesis

imi place ca se raspunde de la an la an pe topicul asta Carpati.org) da. am aflat si eu ca nu se cere nimic in camping langa cabana padis, dar si ca nu trebuie neaparat sa dormi acolo, ci ca sunt locuri destule, frumoase si retrase

Joi, 30 aprilie 2009 - 08:48

cristi_dav
cristi_dav
Busola

din cate stiu eu, pe campare nu este taxa Carpati.org
harti ? oriunde pe net Carpati.org

Miercuri, 29 aprilie 2009 - 20:29

saiby
saiby

salut eu merg cu masina cu un grup de 20 si as vrea sa facem ceva ture de unde pot gasi ceva harti

Miercuri, 29 aprilie 2009 - 17:40

truegenesis
truegenesis

imi puteti care sunt preturile in campinguri in padis?

Vineri, 4 iulie 2008 - 15:03

tusermihai
tusermihai

Am un mic primus, dar anul trecut cand am fost in Rodnei am avut ceva probleme cu el. Nu prea avea presiune. Butelia era noua, asa ca am tras concluzia ca s-a infundat cumva. Trebuie sa-mi fac saptamana asta putin timp sa vad care e problema...

Luni, 30 iulie 2007 - 10:53

cristi_dav
cristi_dav
Busola

daca ati avea un primus mancarea calda ar fi mult mai la indemana si mult mai pretioasa ! merita unul, face minuni in orice anotimp Carpati.org

Duminică, 29 iulie 2007 - 01:02

tusermihai
tusermihai

Foarte frumoasa tura!
Merci mult pentru ca m-ati ajutat sa pun la punct cat de cat un mic itinerar pentru tura asta. Stiu ca planul de acasa nu se potriveste cu cel din targ, dar e bine de stiut ce se poate vizita Carpati.org
Legat de cazare, in grupul nostru sunt si cativa studenti, asa ca o sa ne cazam la cort... dar, macar stim unde putem servi o mancare calda, atat de valoroasa cateodata Carpati.org

Sâmbătă, 28 iulie 2007 - 19:42

cipicernat
cipicernat
(admin)

Da... La capitolul corturi rupte de "animale" prin Padis ma alatur si eu.
Asa ca eu unul as alege mai degraba o varianta de cazare prin zona (cabana Padis, cabana Cetatile Ponorului sau campingul din Varasoaia). Cand am fost eu preturile erau ok.
Trasee prin zona Padis sunt destul de multe si de vazut cam toate (as mai adauga la cele pomenite mai sus circuitul Somesului Cald).
Poate te ajuta cu ceva : http://www.carpati.org/jurnal/apuseni_-_padis_5-13.08.2005/89/

Sâmbătă, 28 iulie 2007 - 15:14

Afisari: 5,859

#28  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0584 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org