Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Saca Mare
Muntii Gurghiu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Informatii Traseu Saua Podeanu virful Negoiu (11)

obyy
obyy
Caraba

Draga Cristi am incercat si eu vara aceasta parcurgerea traseului de dupa Cornul Caltunului venind de pe Vf. Lespezi, insa fara succes.
Totusi, nu am abandonat ideea de a parcurge acea bucata intr-o buna zi.
Personal consider ca zona Lespezi-Cornul Caltunului este cea mai frumoasa din Muntii Fagarasului, fiind vizibile mai bine de 75% din varfuri.
Astept cu interes orice informatie legata de acest traseu.
Vreme frumoasa!

Miercuri, 23 septembrie 2015 - 18:44

georgei23
georgei23

Am facut weekendul tracut traseul Podeanu-Caldarea Berbecilor-Negoiu in conditii meteo perfecte. Marcajul este destul de vizibil (cruce albastra) Coborirea in Caldarea Berbecilor necesita putina atentie, dara daca urmezi strict marcajul gasesti niste trepte sapate in munte si este ok. In Caldarea Berbecilor este apa, de fapt coborirea se face de-a lungul unui fir de apa. Se merge mult prin grohotis, de aceea este nevoie de bocanci cu talpa buna si suport pentru glezna.

Luni, 21 septembrie 2015 - 09:12

sandru92
sandru92

Salutam,
Abordarea traseului Vf. Lespezi- Cornul Caltunului- Strunga Doamnei, este accesibil doar alpinistilor. Descrierea din cartea " Pe custurile fagarasene, de Ilie Fratu, Anderi Beleaua si Octavian Fratu, nu da amanunte de parcurgere a traseului. Se vorbeste de doua treceri mai dificile, care, nu cred ca sunt obstacol pentru un alpinist. Din cate am vazut in luna iulie 2012, pe Cornul Caltunului era o momaie si o carare care ducea spre Varful Cornul Caltunului. Nu se pierde prea mult timp nici prin Caldarea Berbecilor, cu conditia sa nu ninga, pentru ca majoritatea marcajelor sunt pe pietre.

Luni, 10 septembrie 2012 - 10:44

stane
stane

Salut,
Urmeaza sa fac traseul spre Negoiu cu plecare din saua Podeanu si intors. Fara bagaj.
Am nevoie de o informatie sau un link cu descrierea traseului de creasta intre Vf. Lespezi resp. Cornul Caltunul si Vf. Dintre Strungi. Ma gandesc ca af fi mai mic efortul de a cara corzi decat coborarea in Caldarea Berbecilor.
Daca nu gresesc traseul e descris de Andrei Beleaua ca fiind de 2A dar nu am cartea.
Multumesc.

Luni, 10 septembrie 2012 - 09:57

razvanvm
razvanvm

Salve janism,
Daca ai abordat vf. Lespezi venind dinspre strunga Doamnei, urcand pe vaiuga aceea spre varf categoric banda albastra se lasa la un moment dat spre dreapta, spre Saua Lespezilor - Muntele Podeanu. Ea nu urca pana pe Lespezi. Banuiesc ca bulina rosie ai gasit-o cand ai ajuns sus in culmea pe care ai dat asaltul final spre Vf. Lespezi. Aceasta bulina rosie marcheaza un traseu in circuit ce pleaca de jos de la Piscul Negru, urca pe la stana din Lespezi, pe firul Lespezilor pana in saua Lespezilor, apoi dreapta peste Greabanul Lespezilor spre varful Lespezi si coboara inapoi la aceeasi stana pe piciorul Lespezilor. Sorry pt atatia Lespezi in naratiune, dar am preferat totusi acuratetea informatiilor in dauna aspectului stilistic Carpati.org

Luni, 13 august 2012 - 13:01

janism
janism

Salut

Si eu acum recent m-am intors din M-tii Fagaras.Am fost si eu pe Lespezi , e foarte frumos numai ca a fost o mica problema si anume la un moment dat marcajul traseului de dunga albastra in sus pe langa un parau a cam disparut.Eu am continuat drumul in sus sigur paraul datorita secetei a cam disparut si am dat de un marcas bulina rosie care ducea in sus.Odata ajuns sus am cautat marcajul albastru dar nici vorba n-am dat de el.Mentionez ca de la lacul Caltun am urcat prin Strunga Doamnei.

Luni, 13 august 2012 - 10:36

georgei23
georgei23

Multumesc pentru informatii! Astept vreme buna si timp liber in septembrie si voi incerca o abordare cu tabara de baza in saua Podeanu si 2 zile de plimbare in zona.

Duminică, 12 august 2012 - 08:53

sandru92
sandru92

Nu sunt probleme de orientare, marcajul banda albastra este refacut. Coborarea pana in Caldarea Berbecilor este mai abrupta si necesita o atentie mai mare(in conditiile in care aveti rucsaci voluminosi sau ploua). In 13 iulie 2012 am coborat de pe Vf. Lespezi, mergand catre Vf. Negoiu.

Vineri, 10 august 2012 - 14:34

razvanvm
razvanvm

Poate nu e prea tarziu.... traseul nu prezinta in general dificultati tehnice, cu exceptia poate a coborarii din seuta Lespezilor (locul unde incepe urcusul spre Vf. Lespezi) in stanga in caldarea Berbecilor. Acum ceva ani era destul de dificil de gasit traseul, banda albastra te lasa balta cand iti era lumea mai draga, poate intre timp au reusit cei de la Argessis sa-l marcheze si sa faca legatura cu Banda galbena ce trece prin Strunga Doamnei spre Negoiu. Noi am coborat pe niste prispe stancoase acolo, pe unde ne-am priceput, iar cu rucsaci mari in spate nu a fost foarte confortabil. In rest e un traseu superb, salbatic, putin circulat, care ofera privelisti spectaculoase si inedite asupra zonei Lespezi - Caltun - Negoiu.

Joi, 9 august 2012 - 01:07

radmar
radmar
(admin)

Din cate stiu eu nu este un traseu dificil, neavand deloc portiuni de care sa te temi, fiind mai usor decat pe unde ai fost recent.

Incearca sa-ti faci o ideie despre traeu uitandu-te pe urmatoarele linkuri:

http://www.carpati.org/jurnal/remarcare_in_fagaras_2011_stubeaua_-_negoiu/2680/

http://www.carpati.org/forum/informatii_despre_munti-13/traseu_salatrucu_fagaras-3064
/1/

Luni, 30 iulie 2012 - 10:42

georgei23
georgei23

Salutare!
In perioada urmatoare intentionez sa merg pe Negoiu dinspre saua Podeanu. Ma poate ajuta cineva cu niste informatii despre dificultatea traseului.Ma intereseaza daca sunt portiuni de catarae pe lanturi, treceri la limita pe linga prapastii, etc chestii din astea, de adrenalina.
Mentionez ca nu suntem montaniarzi experimentati. Cea mai recenta isprava a fost urcarea pe Moldoveanu dinspre sud, de pe culmea jepii de sus parca, si cam asta e nivelul maxim de adrenalina pe care il suport.
Multumesc.

Sâmbătă, 28 iulie 2012 - 14:26

Afisari: 3,449

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0621 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org