Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Iunie 2021
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Vremea
Varful Nemira Mare
Muntii Nemira

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#89  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Informatii trasee Retezat (89)

iama
iama

Pentru cine e interesat, cabana Pietrele s-a deschis intre timp.

Marşi, 30 mai 2017 - 10:50

iama
iama

multumesc xoreax. informatii de mare ajutor.

Vineri, 26 mai 2017 - 10:28

xoreax
xoreax
Coarda

Am fost weekendul trecut in Retezat si te pot ajuta cu urmatoarele informatii:

- Cabana Pietrele era inchisa:

https://goo.gl/photos/ogfw66g1AXovMtdz7

- Varianta spre Gentiana din drumul forestier inundata:

https://goo.gl/photos/3HLDYEdwjPrZUuoQ8

- Taul dintre Brazi:

https://goo.gl/photos/wxwafWdjYJAyYDLw9

- starea zapezii in valea Galesu, langa lac

https://goo.gl/photos/8unQEFrn6EEiYzS66
https://goo.gl/photos/oHMnGizLLDyVv8kR8
https://goo.gl/photos/KuPBHg77ZobjDqLZ6
https://goo.gl/photos/ab5KkAqQXpZGbgaV7
Mesaj modificat de autor!

Joi, 25 mai 2017 - 14:45

iama
iama

multumesc

Joi, 25 mai 2017 - 13:50

comisarul
comisarul
Rucsac

pentru starea vremenii ai in josul paginii principale de pe carpati.org un widget cu vremea, cauti acolo locatia si vei vedea sau http://ro.viewweather.com/w4352820-vremea-prognoza-meteo-pentru-virful_peleaga-judetu
l_hunedoara.html
.

Joi, 25 mai 2017 - 13:43

vestale
vestale

Suni la Salvamont si/sau la cabanele din zona, oameni care sunt la fata locului si poate au mers pe traseele de interes.

Joi, 25 mai 2017 - 13:14

iama
iama

eu verific, dar unde? unde pot sa vad daca inca e zapada pe creste, daca am nevoie de coltari sau nu si alte detalii ?

Joi, 25 mai 2017 - 13:11

comisarul
comisarul
Rucsac

Prognoza pentru o perioada de peste 4-5 zile este relativa, deci verifica pe luni-marti cum va fi vremea.

Joi, 25 mai 2017 - 12:04

iama
iama

Salutare tuturor,

In minivacanta 1-5 iunie vreau sa fac o tura in Retezat: cab pietrele-vf Retezat-lac Bucura-lac Zanoaga-vf Papusa-cab pietrele.
Nu reusesc sa aflu detalii despre starea actuala a traseelor si a vremii acolo. Stie careva daca sunt deschise, daca inca mai e multa zapada, daca sunt practicabile sau inca sunt conditii de iarna? Ma va interesa sa stau la Bucura cu cortul 2 nopti. Ca reper pentru altitudini similare, m-am uitat la camera LIVE de la Balea si acolo e inca multa zapada.

Multumesc

Joi, 25 mai 2017 - 11:39

lauramatei
lauramatei
(admin)

Salut, wgalex!

Dintre cele doua cabane, eu as alege-o.....pe a treiaCarpati.org: Gentiana. Loc curat si civilizat. Asta presupune sa abordati masivul dinspre nord, dinspre Ohaba de sub Piatra - Nucsoara - Carnic (pana aici se ajunge cu masina, daca nu cumva vreo viitura o fi stricat drumul... Ar fi bine sa ofere informatii in acest sens cineva care a fost recent acolo sau intrebi despre starea drumului cand suni la cabana). Se doarme in camera cu mai multe paturi sau la priciuri. Nu mai stiu preturi, dar iti recomand sa cauti numarul de telefon pe aici si sa intrebi si de locuri libere si de preturi. Nu se serveste masa acolo, doar ceai si uneori bere. Va trebui sa va gospodariti singuri, sa aveti eventual arzator si cele necesare si sa va pregatiti de mancare in sala de mese. E un inconvenient, dar e motivul pentru care acolo nu merg cheflii, ci doar oameni care vor sa mearga pe munte.

Inteleg ca o zi este pentru a ajunge la cabana, una pentru retragere, asa ca ai nevoie de recomandare pentru doua circuite marcate:

1) Gentiana - lacul Pietrele - curmatura Bucurei - Custura Bucurei - varful Peleaga - caldarea Berbecilor - lacul Bucura (dati un ochi prin zona sa vedeti si alte lacuri, asta doar daca e timp; intrebati lumea pe acolo unde sunt...) - Curmatura Bucurei si inapoi la Gentiana pe unde ati venit. N-am cum sa estimez exact cat timp va ia, pentru ca sunteti un grup neomogen, dar mergand in timpii de pe indicatoare, cu poze si pauze, eu zic ca va incadrati in cele 10 ore maxim despre care vorbesti. Cel mai bine plecati devreme de la cabana si sa aveti frontalele la voi, pentru orice eventualitate, traseul de coborare de la Bucura la Gentiana e bine marcat si umblat si nu e cazul sa va alarmati daca va prinde seara un pic. daca vedeti ca va miscati incet, reconfigurati (fie mergeti doar pana la lac si inapoi, fie mergeti doar pana pe Peleaga si inapoi, cu intoarcere pe traseul de la dus, fara circuit)

2) Gentiana - cabana Pietrele - valea Stanisoarei - saua Retezatului - varful Retezat (dus-intors) - revenire in sea - varfurile Bucura 1 si 2 - Curmatura Bucurei - coborare pe traseul din ziua precedenta pana la Gentiana. Aceleasi recomandari privitoare la plecarea devreme, frontale si la eventuala reconfigurare la nevoie, mergand dus-intors doar pe varf si inapoi. Exista si o inginerie care ar permite trecerea intre valea Pietrele (de la lac) si valea Stanisoarei si care ar scurta circuitul, dar poteca nu este marcata si daca nu cunosti zona nu-ti pot recomanda asta. Doar daca va lipiti la vreun grup care stie locurile.

La capitolul "si altele", ar fi de spus ca:
- Ai semnal de telefon (eu am Vodafone, nu stiu cum stam cu semnalul pe alte retele) la cabana Gentiana, iar in zona inalta ai DOAR in Curmatura (Saua) Bucurei, langa stalpul de marcaj, plimba-te pe acolo, pe langa el, cu fata catre caldarea Pietrele.
- Pentru ca spui ca ai incepatori in grup, e bine de stiut ca traseele nu au pasaje foarte expuse, insa foarte mare parte din aceste trasee se desfasoara pe niste bolovani si lespezi de diverse marimi, specifici masivului (toate varfurile masivului sunt formate din astfel de lespezi si pur si simplu mergi pe ele). Imi aduc aminte prima mea incursiune in Retezat, cand eram foarte incepatoare, si tin minte ca cel putin la coborare m-am descurcat tare greu pe pietrele acelea. Am facut atunci intr-o zi circuitul 1 pe care ti l-am recomandat. Dupa ceva pasi, va obisnuiti si o sa vedeti ca e chiar placut sa mergi din piatra in piatra. Un plus de atentie daca pietrele sunt ude!!! Devin foarte alunecoase.
- Nu va recomand sa urcati pe creasta daca nu e vreme buna. Insa chiar si pe vreme mai putin faina, aveti posibilitatea unor plimbari frumoase prin caldarile amintite (Pietrele, Stanisoara) sau pe un alt traseu, catre Taul intre Brazi si chiar pana la lacul Gales si inapoi, traseu care se mentine prin caldari si nu urca in creasta. Veti vedea indicator cu intrarea in acest traseu atunci cand veti urca de la Carnic catre Gentiana.
- Presupun ca ai o harta si o iei cu tine, ca sa gasesti ceea ce-ti povestesc pe aici.
- Daca nu mergeti cu masina, exista numere de telefon in vederea transportului de la gara pana la Carnic. Ce am eu e de acum vreo 3-4 ani, deci nu stiu cat de actuale sunt. Sunt sigura ca exista pe aici cineva care detine informatii recente, deci continua sa intrebiCarpati.org!
- Cabana Buta este potrivita daca doresti sa parcurgi traseele din Retezatul Mic. Foarte frumos si cu totul altfel decat restul Retezatului, dar n-ai cum sa ajungi peste tot in doar 4 zile. Ramane pentru tura viitoareCarpati.org.

Daca mai ai si alte intrebari,..... In rest, tura faina si vreme buna!

Miercuri, 10 septembrie 2014 - 18:03

wgalex
wgalex

Salutare comunitate carpati.org!

Urmeaza sa vizitam Muntii Retezat la sfarsitul lunii si incerc sa imi dau seama pe unde sunt cele mai frumoase trasee si cr cabana sa alegem pentru cazare. Grupul nostru este de 8 pers, fete si baieti, unii cu experienta, altii nu. Traseele nu pot fi foarte grele sau foarte lungi (>10h). Avem 4zile la dispozitie. in prima zi ajungem fie la cabana Buta fie la cabana Pietrele. U as fi vrut sa traversam de la o cabana la cealalta intr-una din urnatoarele 2zile dar cred ca e cam lung traseul. pentru cri care au mai fost pe acolo, ce ne puteti recomanda? Care din cele doua cabane sa alrgem (in functie de traseele la care avem acces)?
Multumesc anticipat, Alex

Miercuri, 10 septembrie 2014 - 12:06

buggg
buggg

Multumesc frumos pentru raspuns; cum ai zis si tu, cred ca las Vf Retezat pt alta zi.

Joi, 7 august 2014 - 12:18

hipppaul
hipppaul

trebuie sa adaugi minim 6 ore in plus, probabil mai mult (fiind incepatori si venind deja dupa 3-4 ore de efort). va fi chinuitor pt ei (poate nu atat din pct de vedere efort cat ca durata). eu unul as lasa vf retezat pe o tura/zi separata.

Joi, 7 august 2014 - 11:00

buggg
buggg

Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un timp estimativ pentru portiunea de traseu, Curmatura Bucurei - Vf Bucura II - Vf Bucura I - Saua Retezatului - Vf Retezat - Saua Retezatului - Taul Portii - Lacul Bucura.
Ma intereseaza sa aflu aceasta informatie in ideea in care as putea aduga aceasta portiune la traseul Lacul Bucura - Vf Peleaga - Custura Bucurei - Curmatura Bucurei (3,5 - 4 ore), intr-o singura zi, cu o echipa de incepatori.
Nu vom avea rucsac greu, intrucat campam la Bucura.

Multumesc foarte mult,

Carari insorite va doresc,

Miercuri, 6 august 2014 - 23:21

pescar
pescar

daca va bizuiti pe fortele voastre,se poate ajunge la Bucura din prima zi(buta-poiana pelegii-bucura).Eu am facut acest traseu ,cu tot ce trebuie pentru 5 zile la cort,in aprox.9 ore,cu popas la Buta.Avind baza la Bucura va puteti misca mai usor pe toate traseele,si va ramine timp si de intors

Luni, 9 iulie 2012 - 18:36

buggg
buggg

Multumesc frumos pt informatii, Razvan

Luni, 9 iulie 2012 - 11:43

razvan1984m
razvan1984m
Caraba

@ Buggg - se poate cobori. Estimez circa 1h30, maxim 2h. E poteca ciobaneasca, nemarcat, dar nu prea vad cum te-ai putea rataci. Drumul e relativ usor, doar in portiunea superioara a vaii, sub taul Ghimpele/Peleaga sa fie un pic mai dificil, mai jos e plimbare de voie.

Luni, 9 iulie 2012 - 11:37

buggg
buggg

Buna ziua,

Am o nedumerire legata de coborarea pe cursului apei Peleaga pana in Poiana Pelegeii.

1. Cam care e timpul estimativ plecand din Saua Pelegii, pana in Poiana Pelegii?
2. Am vazut ca traseul nu e marcat. Este periculos, in vreun fel anume? In conditiile in care tii cursul apei, e vreo sansa sa te ratacesti? Este poteca sau traseul e din piatra in piatra?

Multumesc frumos

Luni, 9 iulie 2012 - 11:31

stefan
stefan

Salutare

As avea si eu niste intrebari, avand in vedere ca planific prima tura in Retezat (19-23 iulie).
Traseul la care ma gandeam ar fi urmatorul: Cab. Buta - Lacul Zanoaga - Vf. Retezat - Lacul Bucura - Vf. Peleaga - Vf. Papusa - Vf. Custura - Cheile Butii.
(initial vroiam sa merg de la Vf Retezat la Cab. Pietrele si apoi la Bucura, cu innoptare la Pietrele)

Avand in vedere ca nu am gasit timpi estimativi pentru anumite portiuni ale traseului, nu stiu cum fac impartirea pe zile (ultima zi trebuie sa fie doar de plecare, trebuind sa ajungem in Petrosani sa luam trenul de 14.36)
Eu vroiam sa fac asa:
Ziua 1: Petrosani - Cheile Butii (am inteles ca e microbuz) - Cab. Buta - Poiana Pelegii
Ziua 2: Poiana Pelegii - Lac Zanoaga (via Curcea Traznitului)
Ziua 3: Lac Zanoaga - Vf. Retezat (via Vf. Judele) - Lac Bucura
Ziua 4: Lac Bucura - Vf. Peleaga - Vf. Papusa - Vf. Custura - Cab. Buta
Ziua 5: Cab. Buta - Cheile Butii - Petrosani

Intrebari:
1. Cam care sunt timpii pe aceste trasee (ma intereseaza daca as putea, totusi, sa ajung si pana la Pietrele in ziua 3) ?
2. Cam care e starea marcajelor?
3. Inafara de portiunile mentionate anterior (cea de langa Vf. Judele si cea de la Vf. Papusa, mai exista si altele care pot pune dificultate pe aceste trasee?

Multumesc anticipat!

Marşi, 3 iulie 2012 - 12:47

etodemerzel
etodemerzel

am citi http://alpinet.org/main/poteci/traseu_ro_t_cabana-pietrele--varful-retezat_id_57.html ca drumul de la cabana pietrele-valea stanisoarei-saua retzat-vf retzat este 4 ore. 4 ore dus intos sau numai dus? multumesc.

Marşi, 3 iulie 2012 - 11:44

Afisari: 8,616

#89  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0976 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org