Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Mai 2021
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Leaota
Muntii Leaota

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Informatii Iezer-Papusa (11)

maneaflorin
maneaflorin
Caraba

Da, asa e, la drum se lucreaza, mai au de lucru dar e practicabil. (adica nu as sta nici o secunda pe ganduri daca e sa ma duc pe acel drum la cabana.)

In momentul plecarii mele de la cabana, asfalt era in fata cabanei pt ca m-au pus sa mut masina si au asfaltat o portiune buna de drum incepand de la cabana.

Eu oricum, astept cu interes asfaltarea Petrosani-Groapa Seaca-Obarsie.
Am beneficiat de transalpina si am facut un traseu foarte interesant catre Calcescu cu retur pe nemarcat.

Sâmbătă, 20 august 2011 - 21:14

razvanvm
razvanvm

Proprietatea privata este a celor de la Obstea din Leresti, iar padurarul angajat de ei a pus bariera la intrarea pe drumul spre Cuca, chipurile pentru a impiedica furtul de lemne de pe vale. Partea buna e intr-adevar ca s-a terminat in buna masura cu gratareala mai sus de casele din Plai.
La Cuca pe timpul verii e cabanier chiar si in timpul saptamanii cu mici exceptii, iar in weekend mereu ! E bine sa sunati inainte daca vreti sa va cazati la Cuca, la tel 0745 156 266 - Romica Serbanescu, mai ales daca sunteti grupuri mai mari, sau veniti in timpul saptamanii.

Vineri, 19 august 2011 - 17:10

enderb
enderb

Se pare ca asfaltarea nu e chiar pana la voina. mai e o portiune de drum foarte prost (mai ales unde este spart fostul covor asfaltic din placi). Mai au de lucru la drum.

Vineri, 19 august 2011 - 14:20

laviniacristina
laviniacrist..

Salut Florin,

Multumim mult de informatii, sunt foarte utile! Din pacate cred ca manelizarea este un fenomen care apare la fiecare asfaltare a unui drum spre munte unde este posibilitatea sa faci gratar. Foarte trist... dar asta inseamna ca trebuie sa mergem sus, cat mai sus, acolo unde nu se poate ajunge cu pantof si slapi.

Sa vedem daca ajungem pana acolo si intrebam si ce e cu proprietatea privata...

Calatorii frumoase!

Vineri, 19 august 2011 - 11:40

maneaflorin
maneaflorin
Caraba

S-a asfaltat inclusiv parcarea de la Voina.

Oricum, drumul e parfum comparativ cu Petrosani-Groapa Seaca.
Am facut Bucuresti-Voina cam in 3 ore jumate (cu pauze).

Ca minusuri:
- muncitorii dorm la cabana Voina, nu pot sa va spun cum miroase pe acel
hol; de limbaj si de tropaiala lor de dimineata nu mai zic.
- nu exista clanta/zavor la usa toaletelor;
- la dus nu ai unde sa iti agati hainele. La femei am inteles ca era si mai rau;
- in camera cu patru paturi nu functiona decat becul de la chiuveta.

Iar toate acestea le suporti pentru un tarif nu prea user friendly.

Toata valea era plina de manelisti (dotati f bine, campionii fiind unii care aveau un generator pe benzina, reflectoare, tot tacamul).

Pe la cabana Cuca am trecut de 2 ori, nu era nici o miscare pe acolo. Se vedea ca este renovata, acoperis nou.
Drumul catre ea este bine blocat cu bariera.
Mai scria si accesul interzis, proprietate privata a nu stiu cui, de aceea am gresit si drumul in prima zi. Nu tu indicator, nimic.
Avantajul este ca de aici incepe linistea muntelui. Dispar manelistii, fumul gratarelor, incepi sa te simti la munte.

Cam atat despre cabane.

Masivul mi s-a parut mult, mult mai dificil decat altii, timpii facuti depasind lejer indicatiile indicatoarelor (nici acum nu mi-am revenit cu genunchii, probabil nu o sa mai revin curand pe aici).

Vineri, 12 august 2011 - 18:44

laviniacristina
laviniacrist..

Multumim, George!

Sper sa iasa tura din septembrie si pana atunci poate se mai asfalteaza si din drum. Oricum, daca nu se poate si nu se poate, lasam masina si o luam frumos la picior! Carpati.org

Drumetii placute si toate cele bune!

Marți, 9 august 2011 - 19:31

enderb
enderb

Salut,

Cabana Cuca a fost renovata, acest lucru e cert.
In ceea ce priveste drumul este in curs de asfaltare. Situatia la momentul actual este urmatoarea : drum asfaltat prin Leresti de la intersectia cu DN73C (Pitesti - Brasov) pana la iesirea spre baraj din Leresti pe o portiune scurta.
Restul drumului este in lucru - se scot inclusiv placile acelea de beton;
Asadar nu cred ca este un moment prielnic pentru mers pe acolo decat cu vreo masina veritabila de offroad.

Ture faine.

Luni, 1 august 2011 - 10:08

laviniacristina
laviniacrist..

Multumesc pentru raspuns, Johnutz. Sper ca in septembrie sa putem ajunge si noi!

Daca ajungi in august, sa fie vreme frumoasa si o tura super!

Toate cele bune!

Sâmbătă, 30 iulie 2011 - 14:53

johnnutz
johnnutz
Caraba

Buna,

Din pacate week-end-ul respectiv vremea a fost destul de urata si am renuntat la tura iar ulterior m-am orientat spre alte zone. Asa ca nu te pot ajuta cu nimic in plus fata de ce gasesti pe site. Singurul lucru care s-a schimbat e cel cu zapada Carpati.org As vrea sa ajung in august pe acolo, dc se intampla o sa postez aici informatii sau pe privat. Numai bine!

Joi, 28 iulie 2011 - 23:13

laviniacristina
laviniacrist..

Salutare Johnnutz,

Cum a fost tura? Si eu planuiesc o tura similara in septembrie si am tot cautat informatii pe site si pe forum. Pana la urma cum s-a prezentat situatia? Ce trasee ai urmat?

Nu am mai fost la Cuca si Voina de cel putin 10 ani si nu mai stiu cum arata acum, dar din cate am citit pe aici, Cuca a fost recent renovata, iar drumul pana la Voina se prezinta la fel de desfundat ca intotdeauna, dar se pare ca se poate ajunge cu mare atentie si cu masini cu garda mai joasa.

Sper ca ai avut o tura frumoasa.

Joi, 28 iulie 2011 - 15:26

johnnutz
johnnutz
Caraba

Salutare! Week-end-ul ce vine, daca vremea permite as vrea sa fac o tura in Iezer. Daca sunt persoane care au fost de curand le-as ruga sa imi transmita si mie care sunt conditiile actuale, cam cata zapada mai este si in ce stare e refugiul. Deasemenea ma intereseaza starea drumului pana la Voina dupa iarna ce a trecut, avand o masina cu garda joasa, conteaza Carpati.org. Va multumesc!

Luni, 6 iunie 2011 - 10:04

Afisari: 2,190

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0911 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org