Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Cailor
Muntii Cernei-Mehedinti

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Godeanu iarna (11)

slusi
slusi

Buna Laura Carpati.org , mersi pentru ajutor. Stiu creasta Godeanului, pana acum am facut-o de 3 ori singur ( din care de 2 ori singurel ) si eram curios daca s-a facut ceva schimbari la ea. Acum ma bate la cap sa o fac un traseu Tarcu-Godeanu-Retezat pe iarna si incerc sa adun informatii cat pot . Va fi extrem mai ales ca as vrea sa fac aceasta tura si singur Carpati.org

Vineri, 24 ianuarie 2014 - 21:21

lauramatei
lauramatei
(admin)

slusi: Actiunea de refacere a traseului de creasta din Godeanu NU a avut loc, din cauza conditiilor meteo nefavorabile. Din cate stiu, pentru ca lumea se pregatise de Godeanu, s-a mers doar in recunoastere pentru o actiune viitoare mai ampla, ce va avea probabil loc in 2014, si care va include si unele trasee de acces in creasta. Deci nici vorba de stalpi.

Din ceea ce am vazut eu in vara anului 2012, sunt stalpi, raaaari, DOAR dinspre Piatra Iorgovanului pana in saua Gardomanu, inainte de varful Galbena. Tot pana acolo tine si marcajul cu vopsea pe stanca, pe jos, care oricum e inutil acum, iarna. Dupa ce-ai urcat Galbena, adio marcaj, definitiv, pana in apropierea Arjanei din Muntii Cernei Carpati.org.

N-am fost iarna, dar, dupa parerea mea, la cum se prezinta locurile, nu ai ce cauta acolo iarna fara o vizibilitate foarte foarte buna sau fara un GPS pe care il utilizezi corect, cu tot ce trebuie in el. In conditii de vizibilitate perfecta, eu zic ca cine e obisnuit cu orientarea pe munte fara marcaje va sti sa aleaga traseul corect. Sunt insa cateva locuri mai dubioase pe care e bine sa le stii de vara.

Numai bine si ture faine!

Vineri, 24 ianuarie 2014 - 16:59

mikebela777
mikebela777

Hmmm, nu prea am văzut stâlpi. Totuși aici am o oarecare ezitare, fiindcă am mers destul de mult în întuneric… Marcajele au fost acoperite de zăpadă. Ne-am bazat pe „track”-uri GPS desenate pe Google Earth. Iar aici poți viziona exact traiectoria noastră înregistrată: https://docs.google.com/file/d/0B3r05yyyslkqWkR4bWhCWmZvQWM/edit?pli=1 - O poți viziona pe Google Maps sau descărca și dupa aceea deschide în Google Earth (3D).

Vineri, 24 ianuarie 2014 - 16:12

slusi
slusi

Si mai am o intrebare, stiu ca in septembrie 2013 creasta Godeanului a fost marcata dar au fost pusi si stalpi ? mersi pentru informatii Carpati.org

Vineri, 24 ianuarie 2014 - 11:47

mikebela777
mikebela777

@slusi: Stratul de zăpadă a fost foarte gros. Și la nivelul barajului Gura Apelor am găsit multă-multă zăpadă. Repet: cu un an în urmă, când am fost în Godeuanu. Iarna asta am fost în Făgăraș (Șerbota și Negoiul), și am găsit puțină zăpadă.

Vineri, 24 ianuarie 2014 - 00:21

slusi
slusi

Salut, c-am cat era zapada in creasta ?

Joi, 23 ianuarie 2014 - 22:59

mikebela777
mikebela777

Între 27 și 31 decembrie am reușit să facem traseul/cercul propus în Godeanu. La Gura Apei ne-am coborât „în lac”, și am trecut peste Lăpusnicul Mare și Mic fără nici o problemă. Podul din beton este distrus, dar există mai jos un podeț de lemn micuț, îngust peste Lăpușnicul Mare, iar la Lăpușnicul Mic apa a fost suficient de mică să putem sări peste pietre. Prima noapte am stat la cabana Borăscu. A doua noapte am stat în stâna de sub Vârful Micușa. Stâna respectivă este în stare foarte bună, evident fără vatră, fără foc, în zona alpină. Pe prici pot dormi maxim două persoane. După aceea: distanța între stâna de sub Vârful Micușa și cabana Gugu a fost mult prea lungă pentru o zi de iarnă (nu folosim nici schi, nici rachete), și oricum vântul infernal intensificat după orele apusului ne-a obligat să coborâm până la altitudinea de 1700-1600 metri, în valea/căldarea Izvorul Gugului (în direcția de vest față de linia crestei Moraru-Gugu). Acolo ne-am înnoptat, sub cerul liber, pe zăpadă, sub lumina superbă a lunii pline. (N-am avut nici, cort, nici saci de bivuac, numai saci de dormit. De aceea am coborât așa de mult, să evităm cât mai mult vântul puternic, zăpada viscolită.) După aceea, dimineața ne-am urcat iarăși pe creasta, am ajuns în sfârșit pe vârful Gugu, și în final ne-am înnoptat la cabana Gugu. În ziua precedentă am avut parte și de o surpriză: între Vârful Scărișoara și Vârful Bulzului, chiar pe linia crestei ne-am întâlnit cu o turmă de mistreți.

Marți, 22 ianuarie 2013 - 19:29

adi.t_t_r
adi.t_t_r
Coarda

Da, aceea este cladirea la care ma refer si eu. Am dormit in ea o singura noapte, la temperaturi sub -10 grade, deci nu sunt probleme. Iar zona este superba. Sper sa ti se materializeze tura si sa ai parte de o vreme pe masura.

Joi, 27 decembrie 2012 - 10:58

mikebela777
mikebela777

Mulțumesc, adi.t_t_r pentru răspuns. La această clădire refeream: http://bp1.blogger.com/_MgA80s3v6j0/SJMLFUZ7JJI/AAAAAAAABJc/GgiE_rdRDg0/s1600-h/11.jp
g
de pe pagina http://gianinalin.blogspot.ro/2006/12/godeanu-16-17-dec.html . Încă odată: mulțumiri pentru informații.

Joi, 27 decembrie 2012 - 02:09

adi.t_t_r
adi.t_t_r
Coarda

Exista un podet mai spre coada lacului pentru a scurta, dar este cam "subred" si da emotii, plus ca trebuie coborat mult pana la el si urcat inapoi la drum, lacul fiind secat complet. Coborarea de la refugiul Gugu din ultima zi se face pe valea Lapusnicului Mic... iar de aici vei merge mult pe acel drum ocolitor de care vorbeai si pana sa ajungi la locul de traversare al podetului. Iar daca te referi la stana ce se afla mai jos de lacul scarisoara (pentru ca nu stiu de nici un refugiu prin zona), starea ei este destul de buna... are un prici de 2-3 persoane, putine gauri prin acoperis pe unde s-a mai pus folie, dar pe unde mai poate patrunde vantul, dar cu niste saci buni de dormit nu vor fi probleme in ea, usa se inchide bine (asa era acum un an, de atunci e posibil sa se mai fi reconditionat sau din pacate degradat).

Joi, 27 decembrie 2012 - 01:10

mikebela777
mikebela777

Bună ziua tuturor și sărbători fericite!

Am câteva întrebări. Aș dori să planific o excursie de 4 zile în Munții Goadeanu astfel: am merge cu mașina până la barajul Gura Apei; prima noapte la refugiul Borăscu; a doua noapte la stâna de sub Vârful Micușa; Vârful Gugu; a treia noapte la refugiul Gugu; barajul Gura Apei. Întrebări:
1) Poate fi scurtat pasajul lângă Gura Apei, trecănd peste albia Lăpușnicului Mare, sau trebuie neapărat să mergem pe drumul ocolitor care înconjoară zona, dar e foarte lung (+8, +10 km)?
2) În ce stare se află stâna (refugiul?) care se află exact sub șaua estică a Vârfului Micușa, în căldarea Scărișoarei?

Miercuri, 26 decembrie 2012 - 12:26

Afisari: 2,456

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0628 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org