Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Mieru Mare
Muntii Latoritei
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Drum spre Cheile Cheii (9)

stefalexe
stefalexe
Busola

Salutare din nou!

Sunt nevoit sa-mi recunosc partea de vina. Stiam ca limita parcului este pe Valea Cheia; adevarat doar pana la un punct, nu pana la tunel cum era in mintea mea... mea culpa, asa e cand vorbesti doar din amintiri si fara verificarea documentatiei!

Consultand harta PNBV, observ ca in scurt timp de la intersectia schit Pahomie la stanga sau inainte spre canton Cheia (loc marcat cu placute indicatoare, o troita, cos de gunoi), din acest punct se merge putin pe limita parcului si apoi se intra in parc, limita ariei protejate urcand pe versantul din dreapta, cum urcam.

www.buila.ro/index.pl/harta_turistica_ro

Conform Regulamentului PNBV, accesul este interzis cu mijloace motorizate. Faptul ca bariera nu e inchisa, sau e inchisa de forma fara lacat sau cu lacat spart este vina celor care trec pe acolo, insa asta nu inseamna ca e tocmai legal...

Exista bariera montata la intersectia , insa era deschisa (de catre romanasi). Incerc sa gasesc o poza de anul trecut.

Cat despre traseul pe la cantonul Codric, pe Brana Caprelor, trebuie stiut faptul ca este un traseu cu portiuni inguste si expuse, nerecomandat oricarui turist, mai ales cu bagaje incomode. Succes!

Marşi, 5 mai 2009 - 17:25

mike
mike
Rucsac

Traseul la care se refera grindboy este cel pe Brana Caprelor
http://www.buila.ro/index.pl/t12_ro
Este ok descris pe siteul parcului, oricum si pt a intra pe el ai nevoie de masina ca ai ceva kilometri de strabatut-vreo 9 pana la bifurcatia spre Pahomie. De acolo mai ai 4 km si poteca de 1h jumatate...In colectia muntii nostri apare chiar cotat ca fiind 1A. Nu este cazul, este marcat,nu are saitori dar pe alocuri este expus. Tie nu iti poate pune probleme.
Cat despre accesul masinilor...din pacate vara este plin de gratare si manele venite din bordul masinilor la cabana la Cheia. Si daca se vrea cu adevarat ca sa nu mai intre oamenii cu masinile motoarele atv-urile etc bariera aceea (nu imi mai aduc aminte de ea) ar trebui inchisa cum e cea din Prapastiile Zarnestiului.

Marşi, 5 mai 2009 - 16:54

cipicernat
cipicernat
(admin)

Traseul pe Brana caprelor, desi marcat, este destul de greu chiar si vara (o brana in adevaratul sens al cuvantului - daca mergi cu pustiul mai bine evita traseul respectiv).

La Cabana Cheia se ajunge in permanenta cu masina si nu am vazut nicio bariera care sa interzica accesul (spun asta din perspectiva unui om care a parcurs, pe jos si cu rucsac mare in spate, forestierul de la schitul Pahomie si pana la cabana). Daca exista o astfel de bariera ea nu este inchisa. Mai mult, traseul parcurge zone de exploatare forestiera - asa ca nu sunt chiar convins ca este in parc (nu in intregime cel putin).

PS: Daca ar fi dupa mine as pune bariera la limita tuturor padurilor, dar ar fi ipocrizie sa nu recunoastem ca nu ne mai bucuram daca ajungem un pic mai aproape de tinta, in special cand timpul este limitat.

Marşi, 5 mai 2009 - 16:51

gabicolea
gabicolea
Caraba

@grindboy:
1. din pacate ce nu inteleg unii oameni este ca cineva a pus o intrebare tocmai pentru ca nu stie ce si cum pe acolo
- au am primit informatii ca se ajunge cu masina pana la canton, daca imi spui ca acolo e parc ... nu mai intru, logic
2. inainte de a arata cu degetul e bine sa dam informatii despre situatia din zona si abia daca nu sunt respectate regulile de acolo
3. pe buila.ro sunt ceva descrieri ... daca vrei sa ma ajuti ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre traseul care crezi tu ca e mai scurt

zile senine

Marşi, 5 mai 2009 - 16:47

grindboy_rol
grindboy_rol..

din pacate ceea ce nu intelege omul este ca intr-un Parc National este interzis accesul orcarui vehicul ce foloseste drept tractiune un motor cu combustie interna - fara scutere, motociclete, atv-uri si masini... ar fi frumos ca din punctul unde apare bariera pe acest traseu (si din cate imi amintesc aceasta apare la intersectia cu drumul catre schitul Pahomie) sa se renunte la asmenea mijloace de deplasare, pentru a respecta natura!!!
MULTUMIM DE INTELEGERE!!!

Altfel mai sunt si alte trasee pentru a ajunge la cabana Cheia din PNBV. O scurtatura ar fi pe langa cantonul Codric spre Brana Caprelor... se scurteaza foarte mult, dar este un traseu mai periculos...
Pentru mai multe detalii folositi informatiile de pe site-ul www.buila.ro !!!
Bafta!!!

Marşi, 5 mai 2009 - 16:33

stefalexe
stefalexe
Busola

Drumul din satul Cheia pe valea omonima e in stare buna, trece pe langa schitul Ezer, are cateva sleauri de noroi ce pot fi usor depasite, insa in general e pietruit.

La un moment dat se bifurca varianta spre Schitul Pahomie (in stanga) sau inainte spre cabana Cheia, urcand o serie de serpentine si ajungand la un tunel. Aici e loc de intors masina si de parcat, de asemenea amenajat pentru popas (cosuri de gunoi, mese, bancute, panouri informative ale Parcului National Buila-Vanturarita).

Timp estimativ pana aici aprox 1 ora cu masina sau vreo 4 ore pe jos din capatul satului Cheia.

Dupa tunel se lasa in stanga in vale un traseu turistic marcat (durata 30-40min) sau se merge pe drum forestier in stare buna, dar care impune probleme la traversarea firului vaii si la noroaiele de pe ultimele sute de metri de langa cabana. Vara se poate ajunge cu orice masina, dar drumetia e mai sanatoasa, totusi. Carpati.org

Alte informatii aici:
www.carpati.org/jurnal/buila-vanturarita_31-27_iulie_2007_/585/

Sau poti solicita informatii dlui Florin Stoican, presedintele Asociatiei Kogayon prin:
- mesageria privata carpati.org www.carpati.org/profil/florinstoican/673/
- sau pe mail florin@buila.ro

Marşi, 5 mai 2009 - 15:21

gabicolea
gabicolea
Caraba

Mike,

Esti o susrsa nesecata de informatii Carpati.org tocmai am terminat de citit RT-ul tau din 2007 ....super-tare..pacat de anumite comentarii de dupa ...
Multam de info !

Marşi, 5 mai 2009 - 15:01

mike
mike
Rucsac

Salut Gabi, anul asta nu am fost, dar anul trecut drumul era practicabil si chiar bunut pana la tunel. Acolo e si un loc de lasat masini caci mai spre cabana drumul se strica, se ingusteaza devine mai bolovanos etc. Am vazut masini ajunse la Cabana dar depinde si de sofer cat de mult vrea sa o tarsaiasca. Dupa tunel ar mai fi de mers cam 1 h pana la cabana daca tii drumul si jumatate de ora daca prinzi o scurtatura marcata care coboara accentuat prin padurea de foioase si te lasa la cabana. (despre ea este amintit aici: http://www.buila.ro/index.pl/t13_ro)
Din valea cheii pana la Tunel eu as pune cam 30-40 de min ca sunt cam 15-16 km si apoi mai sunt inca 4 km pe drum.
Acum cred ca info recente despre drum si cum arata el dupa trecerea iernii poti obtine fie sunand la cab la cheia fie trimitandu-le un mail celor de la Kogayon care administreaza parcul.

Marşi, 5 mai 2009 - 14:57

gabicolea
gabicolea
Caraba

Salutare,

Poate sa-mi spuna cineva cam cat timp se face cu masina din satul Valea Cheii pana la tunelul de sub Stogsoare, respectiv pana la cantonul Cheia ?
Drumul e practicabil?

Multumesc si zile senine
Gabi

Marşi, 5 mai 2009 - 14:37

Afisari: 1,806

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0486 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org