Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Gargalau
Muntii Rodnei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Doritori pentru un traseu de noapte in Bucegi (10)

hex
hex

Eu unul sunt incantat de ideea de a merge noaptea pe munte.

O sa fie luna plina peste doua saptamani. @nvidia2019 si/sau altii: vreti sa mergem?

Joi, 21 mai 2020 - 04:22

vestale
vestale

@vjs Eu nu trimit pe nimeni nicaieri!
Creasta Craiului nu e recomandata nici ziua incepatorilor, am mers cu cineva pe acolo si a facut atac de panica, am facut pauza, am astepta sa vina capre negre, am mai facut poze, si-a revenit si am continuat traseul. In vara urmatoare ma intreba unde a ramas blocata, ca nu isi aducea aminte, nu recunostea zona.
Am mers si pe Platoul Bucegilor noaptea si tot iarna, dar tocmai pentru ca e platou, e asemanator cu mersul pe o campie. Sper sa nu fie dezamagit initiatorul acetui topic. E drept ca era un plafon pe la 2400m si nu se vedea luna si erau alte lucruri importante atunci.
La Curmatura am urcat de multe ori noaptea de la Fantana lui Botorog si sa vezi din Poiana Zanoaga Creasta inzapezita si luminata de luna e superb. Dar trebuie atentie pe serpentine, unde marcajul il mai poti pierde, tine de memoria vizuala a fiecaruia si de cunoasterea traseului.

Joi, 19 decembrie 2019 - 15:48

vjs
vjs

@vestale nu trimite oamenii la vreo nefăcută. Platoul Bucegi e generos. Pt. inițiere e mult mai OK. Vara pe Crai noaptea nu e recomandat pt. începători, adică macăr să fi făcut rutele ziua pe lumină ca să recunoască o stânga-dreapta.

Joi, 19 decembrie 2019 - 11:03

vestale
vestale

Luna plina si fara nori, cu zapada buna si fara urme pe creasta nordica a Craiului. Am mers asa cateva ore si e intr-adevar e cu totul deosebit Carpati.org

Grupul nu ar trebui sa fie prea numeros, sa va gasiti/numarati mai usor in eventualele regrupari.

Miercuri, 18 decembrie 2019 - 16:05

florinbalan
florinbalan
Rucsac

O experienta interesanta este si iarna, pe zapada si luna plina. Atmosfera este deosebita.

Vineri, 13 decembrie 2019 - 21:24

nvidia2019
nvidia2019

Salutare din nou...Eu nu am zis ca vreau sa stabilesc deja o data fixa pentru o astfel de drumetie. Pot interveni atatea intr-o singura luna, dapai pana la vara...Ma intereseaza mai mult sa gasesc pe aici cateva persoane interesate DE IDEE, pentru ca nu oricine ar fi adept. Necesita un pic de timp cautarea asta, clar. Odata stransi cativa oameni interesati, amanuntele le stabilim la vara, in imediat si cu ochii pe prognoza vremii. Binevenit ar fi ca, la inceputul sezonului estival, deja sa ne stim cativa insi doritori si sa ramana de stabilit doar detaliile intalnirii. Cam asa vad lucrurile. Peace!

Joi, 12 decembrie 2019 - 00:53

mar1us
mar1us
Caraba

Cei care doresc sa meargă exclusiv noaptea pe cărări de munte trebuie sa cunoască foarte bine traseul....aproape perfect!
Ritmul de efort nocturn nu este unul potrivit pentru o persoana matinala/diurna pentru ca vederea este mult diminuată de luminozitatea slaba si de asemenea de bioritmul corpului.
Deplasarea pe timp nocturn pe un traseu montan se poate face ca o varianta excepțională nu ca ceva insolit...părerea mea!

Miercuri, 13 noiembrie 2019 - 15:48

lauramatei
lauramatei
(admin)

Salut, Cristian!

Xoreax e pus pe glume, dar nu zice chiar rauCarpati.org.

Asemenea ture de noapte s-au mai tot organizat pe aici, in Bucegi si nu numai. Nu e chiar asa o mare problema. Dar asa ceva chiar nu poti organiza din timp, pentru ca chiar depinzi de vreme, ai nevoie de o noapte senina, ca sa te poti bucura de aceasta experienta. S-a intamplat chiar anul asta ca cineva sa propuna o tura foarte frumoasa la lumina lunii pe creasta Fagarasului, dar a anulat-o cu putin inainte, pentru ca prognozele nu aratau bine.

Asa ca pastreza-ti ideea si revino cu ea la momentul respectiv, propune-o aici si vezi daca vor fi oameni interesati la momentul acela sa te urmeze.

Pana atunci, esti binevenit in turele propuse aici, in masura in care intrunesti conditiile de participare. Poti dobandi astfel tot mai multa experienta si atunci tura dorita de tine nu ti se va mai parea atat de periculoasa. Poti propune tu insuti ture, conform regulamentului, potrivite cu experienta si dorinta ta, pe care stii ca le poti gestiona.

Numai bine si ture faine!

Miercuri, 13 noiembrie 2019 - 11:24

xoreax
xoreax
Coarda

Cam tarziu (~ 8 luni inainte!.. sic!) te-ai trezit cu aceasta idee! Planurile pentru o oarecare zi din vara lui 2020 sunt deja facute pentru majoritatea, eventual pentru 2021 ar mai fi ceva locuri!

Asta mi se pare o tura banala, mai ales pe timp de vara. Alegi o noapte cu luna plina, mergi cu masina pana la Piatra Arsa si faci tura pana la Vf. Omu si retur. Asa mi se pare ca are si ceva farmec pentru ca nu e nevoie de frontala. Sa fie neaparat canicula pe timpul zilei pentru a te bucura de racoarea noptii.

Miercuri, 13 noiembrie 2019 - 09:52

nvidia2019
nvidia2019

Salutare tuturor!
As dori sa pregatesc din timp terenul pentru o experienta mai aparte pe care as dori s-o incerc in sezonul estival care va urma, in 2020. Anume sa ne strangem cateva persoane interesate de un tur de noapte in Bucegi. Ideea unui traseu facut la lumina lanternelor mi se pare ceva mai aparte, insa asa ceva, din motive de siguranta lesne de inteles, nu se poate face decat la modul bine organizat, intr-un grup destul de numeros de persoane, si cat de cat experimentate.
Mai este mult timp pana la vara, dar hai totusi sa incercam sa o luam din timp, asa ca cei interesati de asa ceva sa lase un mesaj, fie aici, fie pe privat.
Va astept cu interes!

Miercuri, 13 noiembrie 2019 - 01:13

Afisari: 1,595

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0569 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org