Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Tutuiatu
Muntii Cheile Dobrogei

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Codița vestic a Fgrașilor (13)

dxxx
dxxx

@xoreax
Pai si eu incercam sa-l descurajez. In sensul de a nu se baga in ceva care il depaseste, pentru ca pericolul este real - cam toata lumea a incercat sa-l previna.
Din ce am discutat cu moderatorii exact acest lucru si trebuie facut, ei nu pot sa restrictioneze ce propune un coleg, pentru ca nu exista un criteriu masurabil de la care sa se poata defini un pericol.

Evident ca ce a propus initial i se parea mult mai usor decat este in realitate, cred ca este evident din ideea de a merge fara echipament specific de iarna. Chiar si asa, nu ar fi o problema, insa cu conditia de a se intoarce neconditionat in caz ca intalneste conditii pentru care nu e pregatit.

Iar sa intelegem exact ce doreste nu se poate, decat daca ne explica.

Mari, 27 februarie 2018 - 23:34

yo6ial
yo6ial
Coarda

Eu știu c un singur molid bine direcționat face 2ha de colaterale. Trebuie doar s te ajuți un pic de pant...

Mari, 27 februarie 2018 - 19:09

florinbalan
florinbalan
Rucsac

off topic: Stiti ca doboraturile "naturale" pot fi ajutate foarte usor, prin cioplirea unui rand de molid. La primul vant cade, si apoi domino. Codrii Cosminului?

Mari, 27 februarie 2018 - 17:40

yo6ial
yo6ial
Coarda

Nu pot spune sigur (edit: dac acum, n momentul de fa) dar se exploateaz i pe valea Groapele/Sebeului. Un fost paradis de care m-am ndrgostit iremediabil i eu dar de prin 2013 s-a fcut drum judeean i pe firul vii sunt leauri adnci de tractor.

Dobortura de pe Vcrea, chiar sub stn i pe curba de nivel este natural. Mai e o poriune rupt de vnt i la est de stn, cam un hectar. Dar astea-s singurele naturale. n rest, se chelete n continuare pe acolo. Arge i Braov. Sunt mii de hectare rase.

Mihi, propun aa, mergi pe la Blea. Iei un telefeeric pn sus, vezi cum e cum scoi capul peste 1800 pe vremea asta. i ai cabane i Salvamont la 100m una de alta (eti acoperit Carpati.org )
Mesaj modificat de autor!

Mari, 27 februarie 2018 - 13:33

xoreax
xoreax
Coarda

Cateva observatii vizavi de cele scrise:

@Raluca drumul spre Rudarita si chiar mai departe a fost reabilitat cu fonduri.. nu am inteles exact de care pentru ca lucratorii de acolo s-au dovedit a fi foarte retinuti in declaratii si m-au privit cu suspiciune cand i-am intrebat.
Poza asta este de pe 22.09.2017: https://goo.gl/2WvKwk
Ea este facuta la cativa kilometri DUPA cantonul Rudarita.
Asadar, zona nu mai este "interzisa" masinilor mici ca pana acum.
Pe timp de iarna drumul este deszapezit pentru ca se exploateaza activ in zona.

Din pacate, odata cu aflarea acestei vesti de catre entuziasti - practic, reabilitarea drumului deschide noi orizonturi in zona -, s-au alertat si cei de la ocolul silvic Zarnesti care au cerut prezenta jandarmeriei pentru a limita accesul pe drum a turistilor.

@dxxx pe vremea care e acum, fara echipament, traseele de padure sunt mult mai indicate decat cele care strabat golul alpin. Inca n-am auzit pe nimeni care sa fi prins un whiteout in padure si sa se fi ratacit.
Am recomandat urcarea dinspre Valea Sebesului pentru ca nu sufera de problemele expuse de Raluca (zone defrisate).

As mai putea recomanda si culmea Vacarea Mica, cu urcare tot dinspre Rudarita. Sectorul Saua Namaii - intersectie cu traseu dinspre Valea Sebesului este un mic paradis necunoscut al Fagarasilor, cu poteci "din alea" (https://goo.gl/NA9KgK). Poate un pic dezolant in preajma stanii din Vacarea.

Poate nu am inteles eu prea bine intentia lui Mihaita si poate e mai mult inclinat catre spectaculos, riscant, creste chiar si in lipsa echipamentului adecvant - unii ar denumi-o inconstienta oare?
Eu unul sunt intotdeauna adeptul sigurantei pe timp de iarna si prefer traseele de padure care imi ofera, chiar si pentru scurt timp, satisfactia unui punct de belvedere frumos fara a ma pune in pericol catusi de putin.
Mesaj modificat de autor!

Mari, 27 februarie 2018 - 08:15

raluca_cladoveanu
raluca_clado..
Busola

Drumul de la Plaiul Foii la Rudarita l-am facut cu destule emotii si vara, cu o masina de teren. De la Rudarita pana la golul alpin este un urcus abrupt si plicticos prin padure. Apoi nimeresti intr-o zona in care padurea a fost distrusa de ceva insecte si arata ca si cum a dat cineva cu bomba. Este un peisaj dezolant. Traseul este apoi monoton. Pentru mine, a fost singura bucatica de Fagaras care nu mi-a placut deloc. Nu m-as mai duce pe acolo nici vara, daramite iarna.

Carari senine sa ai!

Mari, 27 februarie 2018 - 07:55

yo6ial
yo6ial
Coarda

PR Rudria-Vcrea Mare nu e n stare bun sau nu e deloc. Depinde cum vrei s-o iei.

Deci grij i mai bine BR dus-ntors.
Doar s prinzi vreun ”ia-m nene” ntre Plaiu Foii i Rudria altfel e barier.

18+ ore de la Plai la ref. Comisu sau Berevoiescu, pe vremea asta cu risc de white-out i avalan pentru tot ce trece 1700m.

Recomand mpotriva abordrii acestui traseu, n condiiile astea de vreme i timp.

Luni, 26 februarie 2018 - 18:39

dxxx
dxxx

Nu vad deloc de ce ai alege Comisu in acest anotimp, fara ca sa fie intrare spre ce urmeaza.
Vara si cand urmeaza sa te inscrii pe creasta principala - da, atunci are rost.

Majoritatea traseului este prin padure si numai in zona finala iesi in golul alpin. Apropierea nu este de principiu facila, desi se obicei pana la Rudarita ar fi deschis drumul, dar nu stiu ce intalnesti, plus ca se vorbea de limitarea accesului mai sus de Plaiul Foii - nu stiu care este realitatea.
Numai daca ai o fixatie teribila pe Fagaras si creasta principala vad ratiunea.

Din cate inteleg esti din Bucuresti, nu vad de ce nu ai folosi accesul mult mai facil la Voina si de acolo ai trasee care ies mai repede in golul montan. Adevarat ca este Iezer-Papusa, nu Fagaras.
Asta ca sa fie ceva asemanator si in aceeasi zona.
Altfel ai Leaota, Bucegi, Baiului, Grohotis, Ciucas - toti mai aproape.

PS ar mai fi si crestele sudice din Fagaras, si sunt destule si mai apropiate de Bucuresti, dar pe acolo slaba sansa sa gasesti carari batute, plus ca nu recomand daca nu ai fost deja vara.

Luni, 26 februarie 2018 - 15:31

mihaita_39
mihaita_39
Coarda

Alexandru, Renato, Mihai, mulțumesc.

Pe timp de iarn și fr colțari, vrful Comisu, din zona de Vest a Fgrașilor, mi se pare mai convenabil de abordat dinspre cantonul Rudrița, n msura n care se poate ajunge aici cu mașina din Plaiul Foii: canton Rudrița - PR - muntele Vcarea Mare - vf. Vcarea Mare (1729 m) - vf. Comisu (1883 m) - BR - vf. Lerescu (1690 m) - Curmtura Lerescului (1396 m) - forestierul de pe valea Lerescu - canton Rudrița. ~ 18 km.

Pentru un astfel de traseu mi se pare fezabil o tur de weekend, cu noaptea de Smbt petrecut la o pensiune din Plaiul Foii.

Luni, 26 februarie 2018 - 13:24

xoreax
xoreax
Coarda

Salut,

In primul rand, fiind vorba de trasee rar umblate chiar si vara, slabe sanse sa gasesti poteci batute suficient de recent. Asadar, parcursul iti va fi ingreunat in mod obligatoriu de zapada mare.
Mirajul crestelor inzapezite te va indemna sa urci cat mai sus, chit ca mersul se transforma in not si nu vei realiza cum ramai fara energie decat poate prea tarziu. Am patit-o in Calimani, s-a lasat cu carcei iar evenimentul m-a determinat sa cumpar rachete de zapada gonflabile pentru a nu mai ajunge vreodata intr-o astfel de situatie.

Asadar, ca si prima concluzie, rachetele nu ar trebui sa lipseasca de la un astfel de parcurs desi inteleg unde bati cand vine vorba de lipsa echipamentului: este un efort financiar, nu il folosesti de regula (pentru ca ai alt specific de trasee), mai merge si prin not etc.

In al doilea rand, vad niste portiuni mai suspecte. De exemplu, intre Chica Lacului si intersectia cu triunghiul albastru, unde poteca merge pe sub Chica Lacului la inceput, urca apoi pe muchia lui Schiau si traverseaza pe curba de nivel pe sub Chica Fedelesului.
Un astfel de parcurs este clar de evitat pe timp de iarna, aici trebuind sa urci in muchia lui Schiau cat mai sigur (in functie de ce vezi la fata locului), apoi tinuta pana pe varful Chica Fedelesului si continuat apoi pe culme pana reintersectezi marcajul - asta daca mai exista marcaj vizibil in acea portiune de Fagaras, gen stalpi.

Daca vrei sa cobori prin Zanoaga, la fel, crucea rosie te poarta pe curba de nivel. Nu o urmezi, urci intai pe Chica Fedelesului si apoi pe muchie.

Daca nu ai rachete, cred ca ar fi mai mult decat suficienta urcarea doar pe Chica Fedelesului si intoarcerea pe urmele deja facute.

Permite-mi insa o alta sugestie daca vrei sa fii in siguranta si sa descoperi un Fagaras mai putin umblat si extrem de frumos: zona Comisului.
O poti aborda dinspre nord, pe valea Sebesului, unde drumul este deszapezit cel putin 5 Km de la ultima pensiune.
Traseele sunt 75, 76 si 77 de pe Muntii Nostri si iti poti face un circuit foarte frumos, preponderent in zona de padure dar si cu puncte de belvedere impresionante (de exemplu, intersectia de trasee aflata intre Lerescu si Comisu unde Craiului se da in spectacol).

Vineri, 23 februarie 2018 - 07:15

dxxx
dxxx

Oricum ce propui tu nu este o plimbarica pe varfuri scunde...
Iesi in creasta principala a Fagarasului pentru ca Chicile, Apa Cumpenita si Tataru asta sunt. Chiar daca este extremitatea vestica.
Fie ai feed-back bun si nu eziti sa te intorci cum a zis Alexandru, fie trebuie sa duci cu tine rachete, piolet, coltari... adica ce evitai.
Iar ca durata, ai deja o estimare realista la 16 ore... as zice ca se poate si dublu, totul depinde de starea zapezii si conditiile concrete...

De pericolul de avalansa, ce sa-ti mai spun eu?

Joi, 22 februarie 2018 - 22:32

yo6ial
yo6ial
Coarda

nti de toate, eu a zice c ar fi peste 12 ore, spre 16 pentru oricare din traseele propuse.
i zic asta gndindu-m c att mi-a aloca n sezonul cald...

Altfel, ia-i colii pentru tot ce trece de 1700.
Beele sunt utile. n rest s ai vreme bun.
Dac te afunzi* prea tare, ia-o napoi, revii data viitoare.

Nu uita, traseele din gol sunt nchise pe timp de iarn i alunecri de zpad se pot produce i pe acolo mai ales acum ct condiiile meteo sunt att de atipice.
*Au fost multe zile cu temperaturi pozitive i mult soare n ultima vreme i tocmai au revenit ninsorile, iar temperaturile sunt n scdere. Asta va aduce zpad proaspt peste crust i anse mici s gseti poteca desfundat de alii.

Joi, 22 februarie 2018 - 20:45

mihaita_39
mihaita_39
Coarda

Salut,

Aș vrea s fac o incursiune hibernal modest pe vrfurile mai scunde ale Fgrașilor de Vest. Știe cineva de sunt fezabile urmtoarele trasee, n special porțiunile de „creast”, la parcurgere fr colțari, fr piolet, fr cordelin ?

- Monastirea Turnu Roșu - CR - Lunca Pleșii - Culmea Pietricelii - Poiana La Comarnic - Șaua Corbului (1568 m) - BR - Chica Corbului (1649 m) - Vf. Ttaru (1890 m) - Curmtura La Apa Cumpnit (1807 m) - TA - Muntele Coții - Vf. Coții (1511 m) - Șaua La Ciungi (1065 m) - PA - forestierul pe Valea Satului - satul Cineni. ~ 21 km.

- Monastirea Turnu Roșu - CR - Lunca Pleșii - Culmea Pietricelii - Poiana La Comarnic - Șaua Corbului (1568 m) - BR - Chica Corbului (1649 m) - CR Chica Fedeleșului (1820 m) - Șaua Prislopul (1577 m) - Muntele Znoaga (1712 m) - Pleașa (1201 m) - satul Cineni. ~ 20 km.

Mulțumesc,
Mihiț

Joi, 22 februarie 2018 - 16:45

Afisari: 1,854

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9231 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org