Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Decembrie 2021
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Lespezi
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Circuit Sunători - Pietrosul Bistriței (6)

vestale
vestale

Intre vf Bogolinu si vf Pietrosu Bistritei exista o sa, din care se poate cobori spre valea Sunatori (firul albastru nordic din foto) si de la confluienta era chiar drum de exploatare.
Am facut de 2 ori lucrul acesta, dar iarna, pe zapada buna, adica mult mai comod ca in zi de vara si pentru ca nu vroiam sa ne intoarcem abrupt in Zugreni.
De urcat pe muchie pana in Bogolin, n-as crede ca se poate ajunge direct, partea aia vestica e destul de abrupta. Muchii sunt multe, dar acolo unde nici marcajul forestier nu mai este intretinut, sa te chinui sa tii o muchie prin padure, nu cred ca merita.
Din Poiana Prislop se poate cobora pe Tringhi Rosu si spre est.

Joi, 5 august 2021 - 14:04

vjs
vjs

Update. Ma reorientez spre Colibița Sat Mița > Bistricior - Străcior.

Marți, 3 august 2021 - 12:20

vjs
vjs

@cristi.iliescu nici autorii blogului nu au fost pe acolo. Doar mentioneaza ca posibilitate. Si postarea e veche. Deci multe pot fi diferite in teren.

@victoranica nu-mi zi ce stiu.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 3 august 2021 - 06:37

victoranica
victoranica
Coarda

I-am zis și eu de varianta Rusca dar e catâr.
Zmeură nu cred că o să aibă, am testat noi împrejurimile săptămâna trecută și mai aveau de tras, în schimb fragii.. Iar afinele erau și ele bine.

Luni, 2 august 2021 - 20:26

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

De ce nu întrebi autorii blogului despre traseu?

Ce pot să-ți spun eu este că din Poiana Prislopului poți urma un forestier pe culmea Hașca, pe sub Bâtca Prislopului, și mergi pe culme până în Rusca. E mult mai fain decât pe valea Ruscăi, ai priveliști și te spargi de zmeură!

Altfel, poți lua un microbuz de dimineață din Rusca până la cabana Zugreni și de acolo să urci spre Pietros pe BR, iar în coborâre pe varianta amintită până la mașină.

Să ne spui și nouă cum fu.
Poteci cu umbră!

Luni, 2 august 2021 - 20:13

vjs
vjs

Salutare, chiaburul din mine caută variante de circuit cu retur la cazan (din motive de logistică și cort pe mașină).

Așadar exista cumva careva cu experiență în teren pt. Sunători-Bistrița – Vf. Bogolin – Vf. Pietrosu – Bâtca Prislopului – Mt. Pălimos – Sunători (un circuit al văii Sunători).

Am găsit o eventuală referire veche și o fotografie orientativa aici:

http://www.muntesiflori.ro/wp-content/uploads/2012/09/pietrosu.jpg

Dar nu stiu cat de navigabil o fi si terenul în realitate.

Luni, 2 august 2021 - 15:07

Afisari: 384

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0552 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org