Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Scara
Muntii Fagarasului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Circuit n Parng de la Cabana Mija (5)

micro
micro
Caraba

Eu as urca pe CR si as cobori pe valea Mija - cel putin pe vale mi se pare mai usor de gasit poteca prin jnepeni.

Joi, 25 septembrie 2014 - 09:15

razvan1984m
razvan1984m
Caraba

Mulumesc amndurora pentru rspunsuri.

Dat fiind c-n ultimii doi ani am fost pe rnd n Cldrea Roiile, i apoi la lacul Crja i lacurile Verzi, de data asta a dori s fac o tur exclusiv prin zona Mija.

A fi tentat de un circuit n care s legm traseul pe CR cu atingerea vrfului Mija i apoi coborre la lac i traseul nemarcat pe Valea Mija, pe poteci ciobneti.

n ce sens ar fi probleme mai mici de orientare? S urcm pe vale, apoi pe vrf i s coborm pe CR sau invers?

Joi, 25 septembrie 2014 - 08:54

baltighost
baltighost
Coarda

Salut,

Anul trecut am facut de la Cabana Mija urmatorul circuit:

Ziua 1: Cabana Mija - Refugiul Agatat - Zanoaga Stinei
Ziua2: Zanoaga Stinei - Lacul Rosiile - Lacul Mindra - Saua Gruiu - Vf. Paringu Mare - Vf. Gruiu - Saua Piatra Taiata - Lacul Calcescu
Ziua 3: Lacul Calcescu - Saua Piatra taiata - Coasta lui Rus - Saua Huluzu - Cabana Mija

Descrierea traseului o ai aici:

http://bogdanbalaban.ro/index.php?action=articole_full&id=394#.VCKvc1frhq8

Circuitul se poate face si in doua zile, tine cont ca in prima zi am plecat in traseu la ora 16.

Marcajele au fost bune cu exceptia bucatii dintre Saua taiata si Vf. Gauri unde este foarte vechi.

Anul asta am facut, tot de la Cabana Mija, urmatorul traseu, tot circuit:
Ziua 1: Cabana Piatra Seaca - Lacul Verde( cruce galbena, pe alociri inexistenta, insa poteca e clara si te mai poti orienta dupa momai ). Exista si un marcaj cruce rosie care insoteste pina intr-o poiana crucea galbena. Unde duce nu stiu exact, nu e nici un stilp, nici macar la intrarea in traseu la podul Jietului.
Ziua2: Lacul Verde - Vf. Stoienita( nu e marcaj ) - Gemanarea - Vf. Paringul Mare- Caldarea Rosiile - Refugiul Agatat - Cabana Mija

Despre acest traseu nu am reusit sa scriu nimic.

Cele doua trasee sunt superbe si iti recomand sa le faci pe amindoua, bineinteles, pe rind.

Miercuri, 24 septembrie 2014 - 14:51

micro
micro
Caraba

Salut,

Intr-adevar, De la cabana Mija a fost marcat in 2010 un traseu cu TR, care urca pana la baza partiei Slima. Am fost pe el chiar la cateva saptamani dupa marcare, poze pot fi vazute in prima jumatate din albumul asta :

https://plus.google.com/photos/110154096416673719618/albums/5539713013287067377

Traseul urca un pic pe malul drept al vaii Mija, apoi la un podet face o intoarcere cu 180 grade, o ia pe malul stang si urca in padure spre Parangul Mic. La o traversare de paraie lipseste o portiune mare de marcaj, probabil era un stalp indicator acolo care a fost distrus. Trebuie continuat in stanga sus si apo intrat din nou in padure la dreapta. E relativ dificil traseul din cauza asta.

Se mai poate merge pe valea Mijei pana sus la lacul Mija, dar nu e marcat. Poteca ciobaneasca pe malul stang, dupa acelasi podet unde se desprinde si TR e destul de clar conturata, pana se ajunge la jnepeni. Acolo trebuie ocolit in dreapta sus si revenit din nou spre jnepeni pe o poteca clara care merge aproape pe curba de nivel. Ideea e ca se "balaureste" foarte putin daca ai nimerit potecile care trebuie. La intersectia cu celalat parau, care vine din caldarea seaca a Carjei, poti continua pe langa oricare din ele - pe cel din stanga ajungi direct la lac, pe celalalt parau ajungi in traseul PG catre lacul Mija.

Traseul CR de la Cotul Jietului merge in comun cu cel CG spre Taurile Verzi, apoi o ia spre dreapta spre stanele Slavei, si urca apoi printr-un culoar de jnepeni si apoi pe marginea culmii ocolinf jnepenii, pana pe varful "La Scari", unde se opreste. Se poate continua nemarcat printr-o scurta portiune custuroasa pana pe platoul varfului Mija, de unde se poate cobori pe muchie la dreapta pe poteca ciobaneasca tot nemarcata pana la lacul Mija.

Ceva poze din CR si continuarea nemarcata se pot vedea aici, dar nu e traseul complet de jos :

https://plus.google.com/photos/110154096416673719618/albums/5534491566517391345

Acum ... din astea trei trasee se pot face combinatii cu circuit, dar trebuie sa va rezervati ceva timp in plus pentru ca fiecare are anumite elemente dificile (jnepeni, marcaj insuficient, etc) care sigur vor mari timpul de parcurgere calculat dinainte.

Miercuri, 24 septembrie 2014 - 11:01

razvan1984m
razvan1984m
Caraba

Salutare!

n acest weekend plnuim o escapad n Parng cu loc de nnoptare Cabana Mija.

Pe hrțile pe care le am eu (cea veche a lui Nae Popescu și cea mai nou din seria Dimap) nu apar deloc trasee din acea zon. nțeleg totuși c ar exista poteci ciobnești și un marcaj cu TR care ajunge n Stațiunea Parng.

De asemenea, știu c exist un marcaj cu CR din Valea Jiețului, care tot spre Mija ar merge, nu mi-e clar pn unde și cum.

mi poate și mie cineva descrie un traseu de o zi, eventual n circuit, n aceast zon?

Mulțumesc anticipat!

Mari, 23 septembrie 2014 - 21:31

Afisari: 6,293

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0602 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org